Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
ТЕМА 1. ВЕЛИКІ ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ: ЗУСТРІЧ ЦИВІЛІЗАЦІЙ
УРОК 2
ВІДКРИТТЯ ЄВРОПЕЙЦІВ
Мета: визначити причини та наслідки Великих географічних відкриттів, розглянути розвиток мореплавання в Португалії та Іспанії, навчити працювати з історичною картою, вдосконалити вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, давати характеристику історичним діячам.
Основні поняття та терміни: Великі географічні відкриття, майя, ацтеки, інки, «факторія», «монополія».
Основні події:
- 12 жовтня 1492 р. — відкриття Америки X. Колумбом;
- 1498 р. — відкриття морського шляху до Індії Васко да Гамою;
- 1519-1522 рр. — навколосвітня подорож Ф. Магеллана.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань
Бесіда
- 1. Укажіть хронологічні рамки епохи Нового часу і раннього Нового часу.
- 2. Як ви вважаєте, якій епосі більше відповідають Великі географічні відкриття — Середньовіччю чи Новому часу? Свою відповідь поясніть.
- 3. Назвіть основні риси людини Нового часу. Чим вона відрізняється від людини Середньовіччя?
- 4. Як ви вважаєте, чим відрізнялися уявлення про світ за Середньовіччя і Нового часу?
Повідомлення учнів
Виступ учнів з повідомленнями «Винаходи й технічні відкриття XV—XVII ст.».
III. Вивчення нового матеріалу
Причини Великих географічних відкриттів
Робота з підручником
Опрацюйте текст підручника та запишіть в зошит причини Великих географічних відкриттів. (Ліхтей І. М., С. 14-15; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 7; Подаляк Н. Г., С. 8-10).
Робота з історичним атласом
Користуючись картою атласа «Великі географічні відкриття в XV — середині XVII ст. та колоніальні загарбання», дайте відповіді на запитання.
- 1. Назвіть країни, які розпочали епоху географічних відкриттів.
- 2. Назвіть мандрівників, які здійснювали плавання у XV-XVII ст.
- 3. Назвіть мореплавців, які прокладали морські шляхи до Індії. Яким чином вони планували досягти Індії?
- 4. Які нові континенті були відкриті під час цих подорожей?
- 5. Назвіть народи, які населяли ці континенти.
Мандрівники доби Великих географічних відкриттів
Робота в групах
Учитель ділить клас на групи і пропонує на основі матеріалу підручника скласти історичні портрети:
- 1-а група — Васко да Гама.
- 2-а група — Христофор Колумб.
Перша навколосвітня подорож
На підставі розповіді учителя дати відповіді на запитання:
- 1. Яке значення мала ця подорож?
- 2. З якими труднощами зіткнулися мореплавці?
- 3. Охарактеризуйте стосунки мандрівників з населенням щойно відкритих земель.
Робота з документом
Вчитель пропонує учням прочитати документ (підручник Ліхтей І. М., с. 19) і дати відповіді на запитання в підручнику.
Доколумбові цивілізації Америки
Метод «Чиста дошка»
- 1. Хто і коли відкрив Америку?
- 2. Хто такі конкістадори? Звідки походить така назва?
- 3. Як була завойована Америка?
- 4. Звідкіля ми знаємо про історію індіанців Америки?
- 5. Які вірування існували в американських індіанців?
- 6. Як жили американські індіанці?
- 7. Як управлялися індіанські держави?
- 8. Чому загинули індіанські цивілізації?
IV. Закріплення знань учнів
Робота з таблицею
Учитель пропонує заповніть таблицю «Великі географічні відкриття».
Мореплавець |
Дати подорожі |
Відкриті землі |
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 1; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 1; Подаляк Н. Г., § 1).
2. Виготовити макет карти до подорожей Христофора Колумба, Васко да Гамп, Фернана Магеллана.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України