Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 19
ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ. ЛІТЕРАТУРА І ТЕАТР. МИСТЕЦТВО БАРОКО
Мета: ознайомити учнів із розвитком літератури, науки; вдосконалити роботу учнів з таблицями, схемами; виховувати в учнів естетичний смак.
Основні поняття та терміни: «алегорія», «ідеал», «трагедія», «комедія», «драма», «логарифм», «риторика», «фреска», «мініатюра», «бароко».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань
Співвіднесіть прізвища та факти біографій історичних діячів.
а) Миколай Копернік |
1) Вважав, що Сонячна система є однією з-поміж безлічі небесних систем. Був спалений у Римі як єретик |
б) Джордано Бруно |
2) відкрив закони, що визначали рух Землі та планет навколо Сонця |
в) Галілео Галілей |
3) винайшов телескоп. Відкрив чотири супутники Юпітера, плями на Сонці, гори на Місяці, кільце Сатурна |
4) довів, що Земля, як і інші планети, обертається навколо Сонця. Автор праці «Про обертання небесних сфер» |
Відповідь: а — 4; б — 1; в — 3.
а) Парацельс |
1) Заснував наукову анатомію людини. Опублікував твір «Про будову людського тіла» |
б) Фракастро |
2) розробив способи лікування різних типів захворювань |
в) Везалій |
3) вважав за найважливіше емпіричний метод пізнання |
4) дослідив шляхи поширення й передачі інфекційних хвороб і засоби запобігання їм |
Відповідь: а — 2; б — 4; в — 1.
III. Вивчення нового матеріалу
Творчість Вільяма Шекспіра
«Мозковий штурм»
Учитель пропонує пригадати, що вже відомо учням про життя та діяльність Шекспіра.
Робота з літературними творами
Учитель пропонує учням прочитати уривки з трагедії В. Шекспіра «Гамлет» і дати відповіді на запитання.
- 1. Як Шекспір характеризує тогочасну епоху?
- 2. Яких одвічних проблем торкнувся автор у своєму творі?
- 3. Які з цінностей, описані Шекспіром, близькі і вам? Свою відповідь поясніть.
Творчість Мігеля де Сервантеса
Робота з літературними творами
Учитель пропонує учням прочитати уривки з «Дон Кіхота» Сервантеса і дати відповіді на запитання.
- 1. Назвіть головних героїв роману.
- 2. Чому благородні наміри Дон Кіхота створюють іншим багато проблем?
- 3. Чому Дон Кіхота ми можемо назвати останнім лицарем?
Мистецтво бароко
Робота з поняттям
Бароко — панівний стиль в європейському мистецтві кінця XVI — середини XVIII ст., що вирізнявся грандіозністю, масивністю споруд, їхньою складною, вигадливою і розкішною декоративністю*.
IV. Закріплення знань учнів
Історичний диктант
- 1. Учений-астроном XVII ст., якого Ньютон назвав великим. (Галілей)
- 2. Учений-астроном XVI ст., що був спалений на вогнищі за вироком інквізиції. (Бруно)
- 3. Великий голландський художник XVII ст. (Рембрандт)
- 4. Лікар, що відкрив секрет кровообігу. (Везалій)
- 5. Видатний польський учений, астроном. (Копернік)
- 6. Публічна суперечка або обговорення наукової теми. (Диспут)
- 7. Автор історичної драми «Генріх IV». (Шекспір)
- 8. Місце, якого немає. (Утопія)
- 9. Автор книги «Зоряний вісник». (Галілей)
- 10. Учений, що встановив зв’язок геометрії з алгеброю. (Декарт)
- 11. Поетичний твір, що складається з 14 рядків. (Сонет)
- 12. Список книг, заборонених інквізицією. (Індекс)
V. Домашнє завдання
1. Прочитати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 15, С. 132-134; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 13, С. 91- 93; Подаляк Н. Г., § 16).
2. Спробуйте проілюструвати твір В. Шекспіра «Гамлет», «Ромео і Джульетта» або намалюйте героїв Сервантеса — Дон Кіхота і Санчо Пансу.
* Пам’ятки архитектуры бароко наведені у кольоровій вкладці «Мистецтво Відродження» в журналі «Історія та правознавство» №№ 9 (145), 12 (148), 15 (151) за 2008 р.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України