Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас

УРОК 15

МИСТЕЦТВО ВИСОКОГО ВІДРОДЖЕННЯ

Мета: ознайомити учнів з основними принципами епохи Відродження, дати уявлення про творчість італійських майстрів того часу, художників Північного відродження; розвивати вміння учнів працювати у групах, користуватися додатковою літературою, готувати презентації.

Основні поняття та терміни: «реалізм», «експеримент», Відродження, «алегорія», «диспут», «ідеал», «емпіризм», «гуманізм», «пейзаж», «натюрморт», «сюжет», «жанр».

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

II. Актуалізація знань

1. Співвіднесіть прізвища митців і факти їхньої біографії.

а) Еразм Роттердамський

1) Медик, письменник. Автор відомого роману про ідеальне суспільство

б) Томас Мор

2) Історик, політик. Виступав проти політики папства, за об’єднання держави

в) Нікколо Макіавеллі

3) Непідкупна, порядна та справедлива людина. Був страчений за захист ідеалів гуманізму

4) Справжнє ім’я Герхард Хергардс. Був монахом, але залишив монастир заради навчання в університеті. Став головою гуманістичного братства. Вважав себе «громадянином світу»

Відповідь: а — 4; б — 3; в — 2.

2. Співвіднесіть прізвища авторів з назвами їхніх творів.

а) Еразм Роттердамський

1) «Гаргантюа і Пантагрюель»

б) Том Мор

2) «Про державу»

в) Нікколо Макіавеллі

3) «Похвала дурості»

4) «Утопія»

Відповідь: а — 3; б — 4; в — 2.

III. Вивчення нового матеріалу

Цей етап уроку готується заздалегідь. Поділившись на 8 груп, учні обрали тему для підготовки презентацій про художників доби Відродження:

  • 1-а група. Леонардо та Вінчі.
  • 2-а група. Тиціан Вечелліо.
  • 3-а група. Рафаель Санті.
  • 4-а група. Дієго Веласкес.
  • 5-а група. Харменс ван Рейн Рембрандт.
  • 6-а група. Мікеланджело Буонарроті.
  • 7-а група. Ієронім Босх.
  • 8-а група. Альбрехт Дюрер.

Після закінчення презентації групи мають відповісти на запитання учнів.

Орієнтовні запитання і завдання

  • 1. Як сучасники характеризували Леонардо?
  • 2. Назвіть винаходи, які зробив да Вінчі.
  • 3. Як сучасники характеризували Тиціана?
  • 4. Що для Рафаеля було головним у живописі?
  • 5. У чому полягає особливість творчості Веласкеса?
  • 6. Чому, на вашу думку, картина Веласкеса «Прялі» вважається однією з найбільш відомих?
  • 7. Назвіть особливості творчості Рембрандта.
  • 8. Що було взято за основу нідерландського мистецтва.
  • 9. Чим відрізнялися полотна І. Босха від інших митців нідерландського мистецтва?
  • 10. Назвіть жанр мистецтва, у якому працював Альбрехт Дюрер.
  • 11. Назвіть основну тематику, над якою працював Альбрехт Дюрер.

IV. Закріплення знань учнів

1. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

а) Леонардо да Вінчі

1) «Давид»

б) Рафаель Санті

2) «Даная»

в) Мікеланджело Буонарроті

3) «Сикстинська мадонна»

г) Тиціан

4) «Віз сіна»

5) «Мона Ліза»

Відповідь: а — 5; б — 3;в — 1; г — 2.

2. Співвіднесіть імена авторів з назвами їхніх творів.

а) Пітер Брейгель Старший

1) «Чотири апостоли»

б) Ганс Гольбейн

2) «Сад земних насолод»

в) А. Дюрер

3) «Падіння Ікара»

г) І. Босх

4) «Фонтан невинних»

5) «Танок смерті»

Відповідь: а — 3; б — 5; в — 1; г — 2.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 12-13; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 12; Подаляк Н. Г, §7).

2. Підготуватися до уроку узагальнення.