Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас

ТЕМА 5. ЄВРОПЕЙСЬКЕ ВІДРОДЖЕННЯ

УРОК 14

НАРОДЖЕННЯ НОВОЇ КУЛЬТУРИ

Мета: дати уявлення учням про характерні ознаки мистецтва Відродження, натурфілософії; ознайомити з творчістю найбільш визначних митців Нового часу; розвинути вміння порівнювати досягнення мистецтва часів Середньовіччя та Відродження, висловлювати судження щодо відображення у творчості митців цінностей Нової доби.

Основні поняття та терміни: «гуманізм», «утопія», Відродження, «реалізм», «алегорія», «ідеал», «натурфілософія».

Тип уроку: урок вивчення та засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

II. Актуалізація знань

Співвіднесіть імена і факти біографій.

а) Фердінанд II

1) Католик, командувач загонами найманців. Мав кредо «Війна годує війну»

б) Фрідріх V

2) шведський король, створив армію з вільних селян, віддав наказ не грабувати

в) Альбрехт Валенштейн

3) імператор Священної Римської імперії, ревний католик, почав наступ на права протестантів

г) Густав II Адольф

4) глава Протестантської (Евангелістської) ліги, обраний королем Чехії

Відповідь: а — 3; б — 4; в — 1; г — 2.

III. Вивчення нового матеріалу

Батьківщина Відродження

Вчитель пропонує учням за допомогою «Мозкового штурму» дати відповідь на питання:

  • Яка країна стала батьківщиною Відродження і чому?

Уявлення гуманістів про устрій держави

Повідомлення учнів

Виступ учнів з повідомленнями про Еразма Роттердамського, Томаса Мора, Нікколо Макіавеллі.

У ході розповіді учні мають скласти історичні портрети видатних гуманістів.

Орієнтовний план характеристики історичного діяча

  • 1. Основні відомості про життєвий шлях.
  • 2. Охарактеризувати риси особистості. Визначити ступінь відповідності особистих якостей завданням, які розв’язував історичний діяч.
  • 3. Визначити способи досягнення мети, які використовував історичний діяч.
  • 4. Розкрити значення та роль історичного діяча.

Метод «Чиста дошка»

Учитель пропонує учням самостійно ознайомитися с текстами підручника (Ліхтей І. М., С. 128-129, 131; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 79, 89, 91; Подаляк Н. Г., С. 55-58) і дати відповіді на запитання.

  • 1. Де відбуваються події, описані Томасом Мором? Чому саме там?
  • 2. Як Т. Мор ставився до порядків, які панували в Англії?
  • 3. Як, на думку Т. Мора, повинна виглядати щаслива держава?
  • 4. Чому ці погляди вважаються утопічними?
  • 5. Чим, на думку Макіавеллі, була політика?
  • 6. Які засоби пропонував Макіавеллі використовувати у боротьбі за владу?
  • 7. Яку форму державного ладу Макіавеллі вважав ідеальною? Чому?
  • 8. Оцініть внесок Макіавеллі в розробку вчення про державу.
  • 9. Як ви вважаєте, чому найпопулярнішим твором Еразма Роттердамського стала «Похвала дурості»?
  • 10. Назвіть союзників дурості, за допомогою яких вона підкоряє світ.

IV. Закріплення знань учнів

Бесіда за питаннями

  • 1. Які події підготували епоху Відродження?
  • 2. Чому батьківщиною Відродження стала Італія?
  • 3. Хто такі гуманісти?
  • 4. Якими вони бачили світ і людину?

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 14, С. 128-129, 131; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д. Титани Нового часу; С. 89, 91; Подаляк Н. Г., § 6).

2. Закінчити роботу над презентацією проектів «Високе Відродження».

  • 1 -а група. Леонардо та Вінчі.
  • 2-а група. Тиціан Вечелліо.
  • 3-а група. Рафаель Санті.
  • 4-а група. Дієго Веласкес.
  • 5-а група. Харменс ван Рейн Рембрант.
  • 6-а група. Мікеланджело Буонарроті.
  • 7-а група. Ієронім Босх.
  • 8-а група. Альбрехт Дюрер.