Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 13
ТРИДЦЯТИЛІТНЯ ВІЙНА
Мета: сформувати уявлення про події та наслідки Тридцятилітньої війни в Європі; продовжити роботу з історичними текстами, підручником, формування навичок з виявлення причинно-наслідкових зв’язків, уміння давати коротку характеристику діяльності історичного діяча.
Основні поняття та терміни: Тридцятилітня війна, «суверенітет», Вестфальський мир, Євангелістська ліга.
Основні події:
- 1618—1648 рр. — Тридцятилітня війна;
- 1648 р. — Вестфальський мир.
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь, навичок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
II. Вивчення нового матеріалу
Тридцятилітня війна
Презентація роботи груп
Групи учнів представляють презентації «Інтереси країн-учасниць Тридцятилітньої війни» та висвітлюють перебіг її подій.
На основі повідомлень учні заповнюють таблицю.
Тридцятилітня війна |
|||
Період |
Назва періоду |
Роки |
Основні події |
1 |
Чеський |
1618-1624 |
У Чехії обраний новий уряд, імператора Фердинанда II позбавлено права контролю над ним. Розгром чеського війська поблизу Білої гори. Перемога Габсбургів та їхніх союзників |
2 |
Датський |
1625-1629 |
Успішний наступ на Габсбургів здійснив датський король Крістіан IV. Фердинанд II створює власну армію, яку очолив Альбрехт Валленштейн, що проявив себе як видатний полководець. Данія була вимушена укласти мир і зобов’язалася не втручатися у справи Німеччини. Відставка Валленштейна |
3 |
Шведський |
1630-1635 |
Швеція прагне перетворити Балтійське море на своє «внутрішнє озеро» і здійснює успішні бойові дії у Німеччині. Валленштейн знову очолює армію католиків. Обстановка знову змінюється на користь Габсбургів |
4 |
Франко-шведській |
1635-1648 |
Швеція у союзі із Францією веде бойові дії в Німеччині; водночас Франція і Голландія воюють з Іспанією. Обидві сторони виснажені. Виникає загроза поразки Габсбургів. Франція розпочинає мирні переговори |
Вестфальский мир
Робота з картою
Учитель пропонує учням за допомогою карти історичного атласа «Тридцятилітня війна 1618-1648 рр.» відповісти на запитання й записати умови Вестфальського миру в зошит. Робота може проводитися методом «Чиста дошка».
- 1. Назвіть міста, де відбулося підписання Вестфальського миру.
- 2. Назвіть держави, які здобули незалежність.
- 3. Назвіть території, які відійшли Швеції.
- 4. Назвіть території, які відійшли Франції.
- 5. Назвіть території, які відійшли Голландії.
- 6. Назвіть території, які відійшли Бранденбургу.
- 7. Назвіть території, які відійшли Баварії.
IIІ. Закріплення знань учнів
Співвіднесіть дати та події.
а) Чеський |
1) 1630-1635 рр. |
б) Датський |
2) 1625-1629 рр. |
в) Шведський |
3) 1618-1624 рр. |
г) Франко-шведський |
4) 1635-1648 рр. |
Відповідь: а — 3;б — 2; в — 1; г — 4.
Бесіда за питаннями
- 1. Назвіть держави, які не брали активної участі у бойових діях.
- 2. Поясніть, чому Франція, що боролася усередині власної держави проти протестантів, виступила у Тридцятилітній війні проти католицької монархії Габсбургів.
- 3. Поясніть, чому Англія не брала активної участі у війні, але підтримувала Євангелістську лігу.
III. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 11, С. 103-107, конспект; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 11; Подаляк Н. Г., § 14, С. 116-119).
2. Позначити на контурної карті:
- 1) Країни-учасниці Тридцятилітньої війни.
- 2) Територіальні надбання країн-учасниць.
3. Підготувати повідомлення про діяльність Еразма Роттердамського, Томаса Мора, Нікколо Макіавеллі.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України