Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас

УРОК 11

АНГЛІЯ

Мета: з’ясувати характер змін, що відбувалися в Англії, пояснити особливості створення англіканської церкви; розвивати в учнів уміння критично аналізувати історичні події; виховувати толерантне ставлення до будь-яких релігій.

Основні поняття та терміни: «Криваве законодавство», «огороджування», «мануфактура», «англіканська церква», «пуританство», «лорди», «паупери».

Основні події:

  • 1534 р. — в Англії проголошено англіканську церкву;
  • 1549 р. — повстання Роберта Кета;
  • 1571 р. — прийняття «39 статей» — основних засад англіканської церкви.
  • 1585 р. — Вірджинія стала першою англійською колонією у Північній Америці;
  • 1588 р. — розгром «Непереможної армади»;
  • 1588-1603 рр. — правління Єлизавети І Тюдор;
  • 1600 р. — заснування Ост-Індської компанії.

Тип уроку: урок вивчення та засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

II. Актуалізація знань

Робота з хронологією

Співвіднесіть дати й події.

а) 1556 р.

1) Запровадження Альбою алькабали

б) 1557 р.

2) подача петиції з вимогами приборкати сваволю іспанських чиновників

в) 1571 р.

3) підписання Утрехтської унії

4) похід «залізного герцога» Альби у Нідерланди

Відповідь: а — 2; б — 4; в — 1.

Робота з картою

За допомогою карти атласа «Нідерландська революція 1566- 1609 рр.» виконайте завдання.

  • 1. Назвіть території в Нідерландах, що були охоплені «іконоборчим рухом» проти панування Іспанії та католицької церкви.
  • 2. Назвіть райони дій «лісових гезів».
  • 3. Назвіть райони дій «морських гезів».
  • 4. Назвіть місто, захоплення якого стало сигналом до повстання на півночі країни.
  • 5. Назвіть провінції Нідерландів, які залишилися під владою Іспанії.
  • 6. Назвіть провінції Нідерландів, які створили «Сполучені провінції Нідерландів».

III. Вивчення нового матеріалу Англія на початку XVI ст.

Робота з картою

За допомогою карти атласа «Англія в XVI — першій половині XVII ст.» виконайте завдання.

  • 1. Назвіть особливості географічного розташування Англії.
  • 2. Назвіть корисні копалини, що видобувалися в Англії.
  • 3. Назвіть галузі промисловості, які набули розвитку в Англії.
  • 4. Назвіть районі масових огороджувань.

Робота з документом

Учитель пропонує учням прочитати документ у підручнику (Ліхтей І. М., С. 95; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 65; Подаляк Н. Г., С. 108) і дати відповіді на запитання.

  • 1. Як ви розумієте вислів «вівці поїдають навіть людей»?
  • 2. Як ви вважаєте, якими були наслідки огороджування?
  • 3. Якою, на вашу думку, була подальша доля «зайвого» населення?

Криваве законодавство

Під час розгляду питання «Криваве законодавство» використовується метод «Рамка цілі».

Учитель пропонує учням самостійно опрацювати текст підручника та презентувати результат своєї роботи.

«Рамка цілі»

Метод передбачає чотири етапи:

  • 1. Мета (Чому? Навіщо? Для чого?)
  • 2. План ( Як? Яким чином?)
  • 3. Дія (Що? Де? Коли?)
  • 4. Результати (Які наслідки? Які підсумки?)

Королівська реформація

Учитель розповідає про реформаційні процеси в Англії та пропонує учням заповнити порівняльну таблицю, використовуючи попередні знання.

Англіканська церква

Спільне

Католицька церква

Главою церкви є король (королева); богослужіння відбувається англійською мовою

Збереження церковної ієрархії духовенства, яку очолювали єпископи

Главою церкви є папа римський; богослужіння відбувається латиною

Зачинено монастирі й каплиці; заборонено шанувати ікони, продавати індульгенції; пуритани — за дешеву церкву, проти богослужінь

Обряд хрещення був однаковим для обох церков (до середини XVIII ст.)

Вільне існування монастирів; шанування ікон, продаж індульгенцій; богослужіння підтримувались як необхідність

Правління Єлизавети І Тюдор

Три речення

Учитель пропонує опрацювати відповідний матеріал параграфа стосовно діяльності Єлизавети І і передати його зміст трьома реченнями.

IV. Закріплення знань учнів

Позначити на контурній карті:

  • 1) колоніальні володіння Англії;
  • 2) промислові центри Англії;
  • 3) території масових огороджувань.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 10; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 10; Подаляк Н. Г., § 13).

2. Підготувати в групах презентацію «Інтереси країн-учасниць у Тридцятилітній війні».

3. Почати роботу над груповою презентацією «Високе Відродження».