Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 8 клас

УРОК 10

НІДЕРЛАНДСЬКА РЕВОЛЮЦІЯ

Мета: з’ясувати причини, хід та наслідки революції в Нідерландах; вплив ідей Реформації на революцію в Нідерландах; розвивати вміння аналізувати історичні події та факти, а також опрацьовувати історичну інформацію; виховувати негативне ставлення до будь-яких проявів насильства.

Основні поняття та терміни: «інквізиція», «буржуазна революція», Утрехтська унія.

Основні події:

  • 1566 р. — «іконоборче повстання» — початок Нідерландської революції;
  • 1579 р. — Утрехтська унія;
  • 1609 р. — перемога Нідерландської революції.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

II. Актуалізація знань

Робота з хронологією

Співвіднесіть дати та події.

а) 1516-1555 рр.

1) проголошення Карла І Карлом V — імператором Священної Римської імперії

б) 1519 р.

2) повстання «комунерос»

в) 1520 р.

3) правління Філіппа II

г) 1555-1598 рр.

4) правління Карла I (V);

Відповідь: а — 4, б — 1; в — 2;г — 3.

Гра «Герой, дата, подія»

Учитель проходить повз учасників гри (у грі бере участь весь клас), що сидять зазвичай за партами, і просить одного з них назвати героя, іншого — дату, пов’язану з цим героєм, а третього — відповідну подію.

Зразок учнівської відповіді Карл I (V) —> 1516-1555 рр. —> дати правління короля.

III. Вивчення нового матеріалу

Нідерланди у складі Іспанської монархії

Робота з підручником

Щоденник подвійних нотаток

Сторінка учнівського зошита ділиться на дві колонки. Зліва школярі записують уривок тексту підручника (Ліхтей І. М., С. 85- 88; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., С. 58-60; Подаляк Н. Г., С. 99- 101), зокрема той, що їх вразив, зацікавив чи заінтригував, а справа — свій коментар.

Зразок учнівської відповіді

Текст

Коментар учня

Нідерланди, потрапивши під владу іспанського короля Карла І, мали стати, за його задумом, фінансовою базою Всесвітньої християнської монархії

Плани іспанського короля

Політика розорення Нідерландів (6,5 млн ліврів на рік) посилила протест серед населення країни. Це збільшило число кальвіністів

Причина революції

Загони повстанців почали знищувати церкви, ікони,скульптури святих

Початок повстання

Народження республіки

Кубування

Розглядаючи питання, учні повинні послідовно виконати шість розумових операції: описати —> здійснити асоціювання —> порівняти —> проаналізувати —> застосувати —> знайти аргументи «за» і «проти». Зразок учнівської відповіді

  • Опис. Нідерландська революція — соціальна революція, головним завданням якої була ліквідація феодальних відносин та визволення зпід гніту Іспанії, а також встановлення влади буржуазії та утворення буржуазної держави.
  • Асоціювання. Нідерланди, «морські тези», герцог Альба, Вільгельм Оранський, Утрехтська унія тощо.
  • Порівняння. Нідерландська революція — Селянська війна в Німеччині 1524-1525 рр.
  • Аналіз. Внаслідок умілих дій голландців, «морських гезів», вдалося здобути ряд перемог над іспанцями. 1579 р. було створено Об’єднані провінції Нідерландів — першу буржуазну державу в Європі, яка була визнана Іспанією в 1609 р.
  • Застосування. Нідерландська революція була прискорена поширенням кальвінізму.
  • Аргументація

«За»

«Проти»

IV. Закріплення знань учнів

Перекладач

Учитель називає поняття або термін, пояснює його значення. Учні повинні «перекласти» почуту фразу з наукової доступною мовою. Усі бажаючі висловлюють різні варіанти.

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Ліхтей І. М., § 9; Д’ячков С. В., Литовченко С. Д., § 9; Подаляк Н. Г., § 12).

2. Заповнити хронологічну таблицю «Нідерландська революція».

Дата

Подія

Результат