Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
УРОК 4
СЕРЕДНЬОВІЧНЕ ЄВРОПЕЙСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО
Мета: називати основні стани суспільства, характеризувати основні ознаки середньовічного суспільства, станової монархії; порівнювати становище різних верств суспільства.
Поняття: «феод», «феодальна драбина», «стани», «станова монархія».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Наведіть приклади взаємодії людини і природи в середні віки.
- 2. Дайте визначення понять «міграція», «внутрішня колонізація».
- 3. Яку роль відіграла внутрішня колонізація в середні віки?
III. Вивчення нового матеріалу
Феодальна драбина
Робота з підручником
Опрацювати матеріал підручника (Ліхтей І. М., С. 40; Крижанівський О. П., С. 32; Подоляк Н. Г., С. 48) і дати відповідь на запитання.
- 1. Хто стояв на верхівці васальної піраміди і був власником усієї землі в державі?
- 2. Який зі станів середньовіччя не входив до васальної піраміди і чому?
- 3. Якими були обов’язки сеньйора та васала?
- 4. Як ви розумієте вираз «Васал мого васала — не мій васал».
Стани середньовічного суспільства
Робота з історичним джерелом
Ознайомтесь з віршем поета XII ст. Етьєна Фужера і дайте відповідь на запитання.
Священика уділ за всіх молитися.
А рицаря на полі бою битися
І славою в борні покритися.
Обов’язки селян трудитися.
- 1. На які три стани ділилося середньовічне суспільство?
- 2. Які обов’язки покладалися на представників кожного стану?
Робота з таблицею
Учитель пропонує учням ознайомитись з документом Х-ХІ ст. про повинності залежного англійського селянина і потім скласти таблицю «Повинності селян».
Селянин протягом року щотижня повинен виконувати два дні таку роботу, яка йому буде запропонована як тижнева панщина, у період жнив — три дні тижневої панщини, а зі Стрітення до Великодня — три. Якщо він виконує візницьку повинність, нехай не працює в той час, коли його кінь перебуває поза двором.
До свята св. Михайла він повинен сплатити 10 пенсів і до свята св. Мартіна — 23 міри ячменя й двох курей, до Великодня — ягня або 2 пенси. І він повинен від свята св. Мартіна до Великодня сторожити панський загін, коли до нього дійде черга. І відтоді, коли перший раз восени орють, до свята св. Мартіна він повинен щотижня орати один акр і готувати насіння для посіву в коморі пана. Крім того, він повинен зорати три акри на прохання пана й два — за користування сіном. І він повинен сплатити свій пенс із вогнища.
Варіант заповнення таблиці
Панщина |
Натуральний оброк |
Грошовий оброк |
Робота на полі та в господарстві сеньйора на перевезенні вантажів, ремонт доріг |
Частина врожаю зернових, фрукти, овочі, птахи, яйця, ремісничі вироби, сіно, дрова |
Гроші, отримані від продажу вироблених у господарстві продуктів |
Розвиток середньовічних міст
Робота в групах
- 1-а група. Опрацювати п. 6 § 3 (Ліхтей І. М., С. 46), визначити, які нові групи населення з’явилися після виникнення міст.
- 2-а група. Опрацювати п. 6 § 3 (Ліхтей І. М. С. 46), з’ясувати, хто такі дворяни, та визначити їхні основні заняття.
Повідомлення груп.
IV. Закріплення знань учнів
Співвіднесіть поняття та їх визначення.
1 |
Стани |
А |
Старший; людина, що володіє винятковим правом власності на землю |
2 |
серв |
Б |
ті, хто моляться |
3 |
васал |
В |
посадовець у графстві |
4 |
сеньйор |
Г |
ті, що воюють |
5 |
духівництво |
Д |
особисто залежний селянин |
6 |
рицарство |
Е |
людина, яка уклала з сеньйором договір і зобов’язана йому військовою службою |
7 |
граф |
Ж |
суспільні групи людей, що отримували у спадщину певні права та обов’язки на підставі закону |
Відповідь: 1 Ж; 2 Д; 3 Е; 4 А; 5 Б; 6 Г; 7 В.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.