Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
ТЕМА 5. ІНДІЯ. КИТАЙ
УРОК 30
ІНДІЯ
Мета: дати уявлення про процес формування Делійського султанату, визначити характерні ознаки державного управління, соціальну структуру суспільства, рівень розвитку культури та її вплив на світову культуру; з’ясувати позитивні та негативні наслідки завоювань.
Поняття: «імперія Гуптів», «Делійський султанат», «Великий Могол», «касти», «варна», «раджа».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація опорних знань учнів
Враховуючи, що в 6 класі учні вже познайомилися з історією Індії, вони мають пригадати цей матеріал і дати відповіді на запитання.
- 1. Як географічні умови впливали на заняття стародавніх індійців?
- 2. Назвіть найдавніші міста на річці Інд.
- 3. Які релігії були поширені в Індії?
- 4. Як і коли виник буддизм? Згадайте основні положення буддизму.
- 5. Що таке касти, варни?
III. Вивчення нового матеріалу
Імперія Гуптів
Розповідь учителя
Розповідь учителя про утворення в 320 р. імперії Гуптів та її розпад.
- 1. Яким було управління в індійських князівствах?
- 2. Чому Індія не була єдиною державою?
Делійський султанат
Робота з картою
Розгляньте карту атласа «Індія. Китай» і виконайте завдання.
- 1. Покажіть територію Делійського султанату на початку XIII ст.
- 2. Укажіть столицю цієї держави.
- 3. Хто і коли завоював територію Індії?
Робота з підручником
Опрацюйте текст підручника (Ліхтей І. М., С. 259; Крижанівський О. П., С. 237; Подаляк Н. Г., С. 216) і дайте відповідь на запитання.
- 1. Чому наприкінці XIV відбувався процес скорочення території Делійського султанату?
- 2. Що спричинило розпад Делійського султанату?
Касти. Общини
Робота з таблицею
Учні, вислухавши розповідь учителя, а також за допомогою підручника складають таблицю «Варни і касти в Індії».
Варни |
Касти |
Брахмани |
жерці, вчителі, наставники, вчені |
кшатрії |
військові, державні урядовці, світська знать, аристократія |
вайшьї |
купці, скотарі, лихварі, землероби |
шудри |
чинбарі, ткачі, пастухи, прачки, торговці, музиканти |
Запитання
- 1. Яка з варн, на ваш погляд, була найчисельнішою?
- 2. Хто належав до варни кшатріїв?
- 3. Як на внутрішньополітичне становище Індії впливав той факт, що індійські царі та воїни належали до однієї варни?
- 4. Як називалася група населення, яка не входила до жодної варни?
- 5. Чим індійські селяни відрізнялися від європейських?
Релігійне життя. Звичаї та традиції
Робота в групах
Клас ділиться на три групи, які, використовуючи текст підручника, мають, дати відповідь на запитання.
- 1-а група. Які моральні чесноти цінувалися в індуїзмі? (Ліхтей І. М., С. 259-262)
- 2-а група. Які моральні чесноти цінувалися в буддизмі? (Ліхтей І. М., С. 259-262)
- 3-я група. У чому полягає оригінальність звичаїв та традицій індійців? (Ліхтей І. М., С. 259-262)
Наука і культура
Робота з таблицею
На основі тексту підручника скласти в зошитах таблицю «Досягнення індійців в галузі науки та культури ».
Галузь |
Досягнення |
Наука |
Індійські (арабські) цифри, десятинна система числення, дії з дробами, астрономія, медицина, особливо лікування цілющими травами |
Література |
Санскрит — XII ст. — розмовна й письмова мова. Поезія: Ка- бір та Калідаса (п’єса «Шакунтала»), твори на релігійно- міфологічні сюжети індуїзму, епічна поезія раджпутів — індійських рицарів, які оспівували боротьбу з мусульманами |
Архітектура |
Храм в Аджанті, Тадж-Махал, скульптура |
Театральне мистецтво |
Придворний — для вишуканої та високоосвіченої публіки і народний — театр масок і ляльок. Вистави останнього проходили переважно просто неба. Гра акторів супроводжувалась музикою і танцями |
IV. Закріплення знань учнів
1. Що являла собою Індія до монгольського завоювання?
2. Які зміни відбулися в Індії після утворення імперії Великих Моголів?
3. Назвіть культурні здобутки індійського народу, які стали надбанням світової культури.
V. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника.