Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас

УРОК 13

СЕРЕДНЬОВІЧНА КУЛЬТУРА ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ

Мета: дати уявлення про рівень розвитку культури раннього Середньовіччя, її особливості та характерні ознаки; навчити розрізняти візантійський та готичний архітектурні стилі; порівнювати рицарську та міську культуру; тлумачити терміни «Відродження» та «гуманізм».

Поняття: «епос», «рицарський роман», «романський та готичний стилі». Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина уроку

II. Актуалізація знань учнів

Тестові завдання

1. Період, коли відродився інтерес до античної культури за часів Карла Великого, називався:

А «каролінгське відродження»;+

Б гуманізм;

В Ренесанс.

2. Перші університети виникли у ____ :

А IX ст.;

Б XIII ст.;

В XII ст. +

3. Ваганти — це ____ :

А мандрівні студенти; +

Б студенти, яких виключили з університету;

В студенти, що залишилися на повторний курс навчання.

4. Здатність правильно, послідовно мислити називається ____ :

А філософія;

Б риторика;

В логіка. +

5. Хто із середньовічних учених був прихильником експериментального пізнання світу?

А Йоган Гутенберг;

Б Фома Аквінський.

В Роджер Бекон. +

6. Учених, які вважали, що джерелом будь-якого знання є розум, називали ____ :

А схоласти; +

Б алхіміки;

В альбігойці.

II. Вивчення нового матеріалу

Героїчний епос. Рицарська культура. Міська культура

«Спільний проект»

Учні з’ясовують основні напрямки середньовічної літератури і на дошці будують схему «Жанри середньовічної літератури», використовуючи текст підручника (Ліхтей І. М., С.113-114, Подоляк Н. Г., С. 164-165; Крижанівський О. П., С. 105-108).

  • 1-а група. Героїчний епос.
  • 2-а група. Рицарська література.
  • 3-я група. Міська література.

Архітектура і мистецтво

Робота з підручником

Учні мають прочитати текст підручника про архітектурні стилі Середньовіччя, розглянути ілюстрації та заповнити таблицю «Архітектура в середні віки».

Пропонований варіант таблиці

Питання для порівняння

Романський стиль

Готичний стиль

Час

Х-ХІІ ст.

XIII ст.

Особливості архітектури

Наслідування римських споруд. Масивні стіни, важка напівкругла споруда, вузькі вікна

Легкі ажурні споруди. Велика кількість шпилів і башточок. Стрілчасті вікна та арки

Внутрішнє вбрання

Фрески, рельєфи, скульптури святих. Скульптори вважали, що їх головна задача показати міць духу

Велика кількість вітражів.

Більш реалістична скульптура

Пам’ятники архітектури

Романська церква в Італії

Собор у Реймсі (Франція XIII ст.). Шартрський собор

Ранній гуманізм і Відродження

Робота з підручником

Опрацюйте текст підручника і на основі отриманої інформації складіть таблицю «Діячі раннього Відродження».

Пропонований варіант таблиці

Ім’я

Роки життя

Твори

Внесок у мистецтво

Франческо Петрарка

1304-1374

«Книга пісень»

Відродження античної традиції віршування

Джованні Бокаччо

1313-1375

«Декамерон»

Головна ідея твору: людина — господар своєї долі і земного світу

Донателло

1386-1466

«Статуя Давида»

Відродження скульптурних традицій античності

Данте Аліґ’єрі

1265-1321

«Божественна комедія»

Твір написаний італійською мовою. Значна увага приділяється переживанням людини

IV. Закріплення знань учнів

1. Які жанри літератури існували? На кого вони були орієнтовані?

2. Що являє собою готичний стиль?

3. Чому саме він став уособленням Середньовіччя?

V. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Підготувати до уроку узагальнення по 5 запитань за матеріалом теми.