Серія «Мій конспект». «Всесвітня історія». 7 клас
ТЕМА 2. РЕЛІГІЙНЕ ТА КУЛЬТУРНЕ ЖИТТЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ЄВРОПИ
УРОК 10
РЕЛІГІЯ ТА ЦЕРКВА В СЕРЕДНЬОВІЧНІЙ ЄВРОПІ
Мета: дати уявлення про характерні ознаки середньовічного світогляду, місце і роль церкви в житті суспільства, з’ясувати причини розколу християнства; формувати в учнів толерантне ставлення до представників інших релігій.
Поняття: «церква», «церковний розкол», «патріарх», «папа римський», «кардинал», «єпископ», «ченці», «монастир».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
- 1. З курсу історії стародавнього світу пригадайте, де і коли виникло християнство.
- 2. Яким спочатку було ставлення до християнства в Римській імперії?
- 3. Коли та ким офіційно було дозволено вільно сповідувати християнство?
- 4. Яка книга була головною у християн?
III. Вивчення нового матеріалу
Християнська церква в середньовічному суспільстві
Робота з історичними текстами
Опрацювати текст і дати відповіді на запитання.
Ястребицька А. Л. Релігія та церква в житті середньовічного суспільства
Роль церкви в житті західноєвропейського середньовічного суспільства була насправді всеохопною: церква претендувала на те, щоб керувати суспільством. Проповідники, порівнюючи суспільство з людським тілом, називали священиків головою й очами, знать — руками, а простолюд — ногами... Церква виконувала багато функцій, які пізніше стали належати державі. Церква очолила... рух проти феодальних воєн, за «Божий мир»... Церква дбала про бідних, хворих, сиріт і людей похилого віку. Вона контролювала освіту і виробництво книг...
- 1. Чому середньовічне суспільство називають християнським?
- 2. Що таке «божий мир»?
- 3. Якою була роль церкви в житті середньовічної Європи?
Християнство на початку Середньовіччя
Робота з підручником
Учні опрацьовують п. 2 параграфа 7 (Ліхтей І. М., С. 90-92) та ілюстрацію (рис. 1 «Святий Августин») і дають відповіді на запитання.
- 1. Хто такий Августин Аврелій?
- 2. Завдяки якій своїй праці Августин став популярним?
Християнізація Європи. Церковний розкол 1054 р.
Робота з документом
Опрацювати документ і дати відповідь на запитання.
З капітулярію Карла Великого «Про області Саксонії»
...Хто вдереться до церкви силою, або візьме щось звідти силою або потай, або спалить саму церкву, — нехай буде покараний смертю... підлягає покаранню на смерть карі кожен, хто вб’є єпископа, пресвітера або диякона... хто з племені саксонського буде і далі уникати хрещення, не з’явиться для здійснення над ним цього таїнства, бажаючи залишатись в язичницькій вірі, — буде покараний на смерть.
- 1. Чим пояснюється сила і вплив церкви?
- 2. Як ви розумієте термін «християнізація »?
- 3. Якими шляхами вона відбувалася?
Розповідь учителя
Розповідь учителя про церковний розкол 1054 р., під час якої учні складають схему.
Робота з історичною картою
Учитель пропонує розглянути карту історичного атласа «Християнізація Європи. Церква в VI-XV ст.» і дати відповіді на питання.
- 1. Чи можна сказати, дивлячись на карту, що кордони церковного розколу повторюють кордони Східної та Західної Римської імперії?
- 2. Назвіть країни, населення яких сповідувало католицтво.
- 3. Назвіть країни, які прийняли православ’я.
IV. Узагальнення та систематизація знань
Історичний диктант
1. Розкол християнської церкви на католицьку і православну стався ____ р.
2. Авіньйонський полон пап — ____ .
3. Папська держава утворилася ____ р.
4. Коли відбувся шлях до Каносси Генріха IV?
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний параграф підручника.
2. Знайти в енциклопедичному словнику інформацію про середньовічні чернечі ордени: бенедиктинців, клюнійців, цистеріанців, міноратів, домініканців.