Посібник «Мій конспект. Історія України. 7 клас»
ТЕМА 4. ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКА ДЕРЖАВА
УРОК 21
ТЕМА. УТВОРЕННЯ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ ЗА РОМАНА МСТИСЛАВИЧА
Мета: ознайомити учнів з новим етапом української історії — Галицько-Волинською державою, поглибити й систематизувати знання про Галицьке й Волинське князівства, їх об’єднання; розкрити основні напрямки діяльності князя Романа Мстиславича та показати, як його сини боролися за відродження Галицько-Волинської держави; сприяти формуванню навичок самостійної роботи та розвитку критичного мислення учнів; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, висловлювати власну точку зору.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія України: Підруч. для 7 кл. — К.: Грамота, 2007; атлас «Історія України. 7 клас», ілюстрації до теми.
Поняття: «бояри», «опозиція», «регентство».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Тема уроку записана на дошці.
Завдання
1. Знайдіть у записі теми уроку відомі вам назви.
2. Поставте запитання до теми уроку. Запишіть їх у зошити. Зачитайте.
Учитель записує висловлені пропозиції на дошці, стежачи за тим, щоб вони не повторювалися, і зазначає, що дати відповіді на ці питання є завданням уроку.
III. Вивчення нового матеріалу
Завдання
Назвіть відомі вам факти з історії Волинського і Галицького князівств.
Усі пропозиції учитель записує на дошці.
Розповідь учителя
Учитель розповідає про створення Галицько-Волинської держави.
Робота з таблицею
Прочитати текст підручника (С. 148-149) і заповнити таблицю «Внутрішня і зовнішня політика Романа Мстиславича».
Внутрішня політика |
Зовнішня політика |
1. Зміцнив центральну владу. Обмежив права бояр. 2. Підніс економічну та військову могутність князівства. 3. Спирався у своїй діяльності на дружину і середні і вищі верстви населення волинських міст |
1. 1203 р. — оволодів Києвом, став наймогутнішим правителем Південно-Західної Русі. 2. Провів успішні походи проти половців та литовських князів. 3. Підтримував дружні відносини з Візантією і країнами Західної Європи. 4. Установив тісні взаємини з Німеччиною |
Обговорення завдання, визначення головних ознак діяльності князя.
Робота з підручником
Прочитати текст підручника (С. 149, 150-151), дати відповіді на запитання й виконати завдання.
1. Чому поляки влаштували засідку на Романа?
2. Які висновки про Романа можна зробити зі слів польського хроніста XIII ст.: «За короткий час він так піднявся, що правив над усіма землями і князями Русі»?
3. Назвіть ознаки, які характеризували історію Галицької та Волинської землі після смерті Романа Мстиславича.
4. Поясніть, чому цей період дістав назву «боярська смута».
5. Яка роль у цей період належала княгині Анні — матері Романовых дітей — Данила та Василька?
6. Визначте наслідки періоду «боярської смути» для історії Галицько-Волинського князівства
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Складіть від імені Романа Мстиславича розповідь про його життя на зразок «Повчання дітям» Володимира Мономаха, у якому він повідомляє про головні події свого життя і дає настанови нащадкам.
V. Домашнє завдання
Опрацювати текст підручника (Свідерський Ю. Ю., Ладиченко Т. В., Романишин Н. Ю. Історія України: Підруч. для 7 кл. — К.: Грамота, 2007. — § 15) і відповісти на запитання.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України