Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 62
ТЕМА. ПАДІННЯ ЗАХІДНОЇ РИМСЬКОЇ ІМПЕРІЇ
Мета: виробляти в учнів уявлення про Велике переселення народів, розкрити причини загибелі Західної Римської імперії; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, критично мислити, висловлювати власну точку зору; виховувати повагу до культури інших народів.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: «гуни», «германці», «франки», «вандали», «Велике переселення народів», «“варварські” королівства», «вандалізм».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
- 1. Пригадайте, яке політичне становище склалося в Римській імперії у IV ст. н. е.
- 2. Кого і чому римляни називали варварами? Який зміст ми вкладаємо у це поняття тепер?
- 3. Які відносини склалися між Римом та варварськими племенами?
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель розповідає про розподіл Римської імперії на Східну та Західну, користуючись картою.
Працюємо з підручником
Прочитати текст підручника про варварські племена, що проживали на кордонах Римської імперії та в її межах, і записати їх назви до зошита.
Евристична бесіда
- 1. Яку роль щодо варварських племен відігравала Римська імперія на початку нової ери?
- 2. Поясніть, чому у III ст. н. е. кордони Римської імперії більше не стримували наступу варварських племен.
Працюємо з картою
1. Знайдіть місце битви між повсталими вестготами і римлянами у 378 р.
2. Назвіть дату захоплення Рима вестготами на чолі з Аларіхом.
3. Знайдіть на карті місце, де сталася Каталаунська битва.
- а) Хто брав участь у цій битві?
- б) Хто здобув перемогу?
Працюємо зі схемою
Учитель розповідає про Велике переселення народів, учні складають схему.
Центральна та Середня Азія II—IV ст. н. е.
Працюємо з таблицею
Прочитати текст підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 253; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 258-259) і скласти таблицю «Утворення варварських королівств на території Римської імперії».
Назва |
Хто заснував |
Час заснування |
Географічне розташування |
Королівство вестготів |
готи |
418 р. |
Аквітанія |
Королівство вандалів |
вандали |
429 р. |
Африка |
Королівство бургундів |
галли |
443 р. |
Південний схід Галлії |
Королівство остготів |
остготи |
493 р. |
Італійська держава |
«Мозковий штурм»
Пригадайте, що сталося в Давній Греції після нашестя дорійців. Порівняйте ці процеси з процесом нашестя варварських племен і падінням Західної Римської імперії.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
- 1. Назвіть відомі вам варварські племена.
- 2. Поясніть суть процесу Великого переселення народів. Які племена були його найбільш активними учасниками?
- 3. Що таке варварські королівства? Які варварські держави і коли саме були утворені на території Римської імперії?
- 4. Чому відбувся розкол Римської імперії?
- 5. Назвіть дати захоплення Риму варварськими племенами.
- 6. Які наслідки мало падіння Західної Римської імперії?
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 50; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 52).