Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
ТЕМА 9. ПАДІННЯ РЕСПУБЛІКИ ТА РАННЯ РИМСЬКА ІМПЕРІЯ
УРОК 52
ТЕМА. ДИКТАТУРА ГАЯ ЮЛІЯ ЦЕЗАРЯ
Мета: з’ясувати причини встановлення диктатури Гая Юлія Цезаря, розглянути діяльність другого тріумвірату; дати характеристику історичним особам; розвивати вміння критично мислити, аналізувати та порівнювати історичну інформацію, висловлювати власну точку зору.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: «громадянська війна», «диктатура», «імператор».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань
- 1. Пригадайте визначення поняття «тріумвірат».
- 2. Хто входив до складу першого тріумвірату?
III. Вивчення нового матеріалу
Метод «Мікрофон»
Що вам відомо про Гая Юлія Цезаря?
Працюємо з історичним джерелом
Прочитати характеристику Цезаря за Плутархом або Светонієм (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 224; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 229) і дати відповідь на запитання.
- Які риси характеру допомогли Цезарю здобути перемогу?
Коментоване читання
Опрацювати матеріал підручника про перебіг подій громадянської війни (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 222-223; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 230-231) і дати відповіді на запитання до нього.
Громадянська війна — збройна боротьба між громадянами однієї держави.
Вправа «Чиста дошка»
На дошці записані запитання. Якщо відповідь на запитання знайдена, воно витирається. Робота продовжується доти, поки дошка не залишиться чистою.
- 1. Коли і де була розбита армія Помпея?
- 2. Кого у боротьбі за єгипетський трон підтримав Цезар?
- 3. Коли й у зв’язку з якими подіями Цезар виголосив: «Прийшов, побачив, переміг!»? Що означає цей вислів?
- 4. Скільки тріумфів було у Цезаря? Назвіть їх.
- 5. Хто виступив проти Цезаря в 45 р. до н. е.? Чим закінчилась ця битва?
Працюємо з підручником
Прочитати текст підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 223; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 231-232), написати тези про діяльність Юлія Цезаря.
Розповідь учителя про змову й убивство Юлія Цезаря.
Запитання
Римський оратор Цицерон після вбивства Цезаря писав: «Тиран загинув, а тиранія жива». Що хотів цим сказати Цицерон? Поясніть зміст його слів.
Розповідь учителя про створення другого тріумвірату.
Працюємо з порівняльною таблицею
Питання |
Другий тріумвірат |
1. Роки існування |
43-32 рр. до н. е. |
2. Склад учасників |
Октавіан Август Марк Антоній Марк Емілій Лепід |
3. Мета створення |
Тріумвіри вирішили взяти владу у свої руки на п’ять років, щоб навести в державі лад |
4. Результати діяльності |
У Римі була встановлена диктатура трьох полководців |
5. Причини розпаду |
Кожен із тріумвірів прагнув одноосібної влади, через що між ними розпочалася війна |
IV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Встановіть хронологічну послідовність подій.
- а) Утворення першого тріумвірату;
- б) утворення другого тріумвірату;
- в) диктатура Гая Юлія Цезаря;
- г) галльський похід Гая Юлія Цезаря.
2. У зв’язку з якими подіями прозвучали ці висловлювання.
- а) «Жереб кинуто!»
- б) «Прийшов, побачив, переміг!»
- в) «І ти, Бруте?»
Відповідь:
- а) Рішучий крок Юлія Цезаря в січні 49 р. до н. е., коли той перейшов через річку Рубікон, яка відділяла Галлію від Італії, що поклало початок громадянській війні.
- б) Легка та швидка перемога Юлія Цезаря над понтійським царем.
- в) Зрада тих, від кого Юлій Цезар цього не очікував.
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 42, С. 222-225; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 46, С. 230-232, § 47, С. 233 (п. 1).