Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
ТЕМА 8. ДАВНІЙ РИМ У VIII–I СТ. ДО Н. Е.
УРОК 48
ТЕМА. ПРИРОДНІ УМОВИ ІТАЛІЇ ТА ВИНИКНЕННЯ РИМУ
Мета: сформувати уявлення про природно-географічні та кліматичні умови, населення Італії та міста Риму; розкрити особливості початкового етапу розвитку Римської держави; розглянути заняття населення Італії; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас», історичні документи.
Поняття: «етруски», «латиняни», «італіки», Палатин, Капітолій, «форум», «фамілія», «сенат», «патриції», «плебеї».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Тема уроку записана на дошці. План вивчення нового матеріалу попередньо записаний на дошці, але записи закриті. Учитель сприяє самостійному цілепокладанню учнів, використовуючи внутрішньокурсові аналогії.
Завдання учням
Спираючись на досвід вивчення історії інших країн стародавнього світу, складіть план вивчення нового матеріалу. Запишіть його у зошити.
Учитель просить назвати пункти плану, які пропонуються учнями для розгляду на уроці, і записує їх на дошці. Відкриває власний варіант плану вивчення нового матеріалу і пропонує дітям порівняти їх. Пропонує сформулювати завдання уроку. Пропозиції учнів записуються на дошці і зберігаються до кінця уроку, що дасть їм можливість зробити висновок про те, чи було досягнуто поставленої на початку уроку мети.
III. Вивчення нового начального матеріалу
Працюємо з картою
Порівняйте природні умови Греції та Італії. Учитель може роздати незаповнену таблицю з критеріями для порівняння. Учні самостійно її заповнюють письмово або усно. У готовому вигляді таблиця матиме такий вигляд:
Питання для порівняння |
Греція |
Італія |
Півострів, на якому знаходяться |
Балканський півострів, південь Європи |
Апеннінський півострів, південь Європи |
Якими морями омиваються |
Егейське, Іонічне, Критське |
Адріатичне, Тірренське, Іонічне, Середземне |
Клімат |
Влітку — спека; клімат теплий |
Теплий, м’який клімат, багато дощів |
Рельєф: гори, рівнини, ріки тощо |
Північна Греція — гірська країна. Середня Греція — рівнина, з широкими долинами. Південна Греція — кам’яниста. Неширокі річки. З півночі Греція захищена горами |
Рівнинна країна, вкрита густими лісами, широкими луками. З півночі захищена горами Альпами, а зі сходу — довгим хребтом Апеннінських гір. Річки Тибр, По, Макра, Рубікон тощо |
Острови |
Велика кількість островів. Найбільший — Крит |
Островів мало. Сицилія, Сардинія та Корсика |
Особливості прибережної смуги |
Узбережжя створює безліч заток, бухт, проток, зручних для стоянок кораблів |
Прибережна смуга пряма, немає місць для облаштування морських стоянок |
Корисні копалини |
Залізо, мідь, срібло, глина |
Залізо, срібло, олово, мармур, глина. В Альпах багато міді та золота |
Завдання
- 1. Назвіть спільні та відмінні риси природних умов Греції та Італії.
- 2. Яким заняттям людей сприяли природні умови Апеннінського півострова?
- 3. Як ви вважаєте, чому греки були вправними мореплавцями, а римляни довго боялися моря?
Учитель розповідає про поділ Італії на історичні області та племена, що населяли територію Апеннінського півострова.
Робота з історичним джерелом
Учні опрацьовують зміст легенди про Ромула і Рема та про заснування Рима та дають відповіді на запитання.
- 1. У якому столітті було засновано місто Рим?
- 2. Підрахуйте, скільки років відділяють нас від дати заснування Рима.
- 3. Хто вважається засновником Рима?
- 4. Хто, згідно з давньоримською легендою, вважається матір’ю Ромула?
- 5. На Капітолійському пагорбі у Римі встановлена статуя вовчиці. На згадку про які події було встановлено цю статую?
IV. Закріплення нового матеріалу Історичний диктант
- 1. Патриції — це ____.
- 2. Плебеї — це ____.
- 3. Коли в Римі тривав «царський період»?
- 4. Назвіть імена римських царів.
- 5. Що означав термін «республіка»?
- 6. Коли в Римі розпочався період Республіки?
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 37, С. 201-204; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 42, С. 205-208).