Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 34
ТЕМА. УТВОРЕННЯ АФІНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Мета: ознайомити учнів з природно-географічними та кліматичними умовами Аттики; формувати уявлення про її населення та основні заняття, систему влади, етапи формування Афінської держави; розглянути реформи Солона, Пісістрата та Клісфена, визначити, в чиїх інтересах вони проводилися; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію, висловлювати своє ставлення до тиранії, розвивати навички критичного мислення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: Аттика, Афіни, «акрополь», «агора», «метеки», «ареопаг», «архонт», «реформа», «демократія», «боргове рабство», «громадянин», «тиранія», «остракізм», «стратег».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Накресліть схеми «Суспільство Спарти» та «Органи державної влади в Спарті».
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя про географічне положення Аттики супроводжується показом на карті.
Працюємо з картою
- 1. Знайдіть на карті територію Аттики, визначте, в якій частині Греції вона знаходиться,
- 2. В якій частині Середньої Греції знаходиться Аттика?
Коментоване читання
Учні знайомляться за текстом підручника з описом Афін та дають відповідь на запитання.
- Якби ви зараз опинилися в Афінах, які б місця ви відвідали в першу чергу?
Працюємо з текстом
Прочитати текст про афінську агору в ринковий день. На полях позначте літерами основні заняття греків, дайте відповіді на запитання.
1. Якими були основні заняття населення Аттики?
2. Що продавалося на афінському ринку?
3. Якого продукту бракувало Аттиці? Чому?
4. Пригадайте, що продавали на афінському ринку, і спрогнозуйте:
- а) з якого району Аттики привезений названий вами товар (можливо, він був виготовлений на місці);
- б) що купить кожний торговець на виручені кошти.
Працюємо зі схемою «Реформа Солона»
Завдання
- 1. Порівняйте склад населення Спарти та Афін.
- 2. Який державний устрій вам більше подобається — Спарти чи Афін? Свою точку зору обґрунтуйте.
Працюємо з поняттями
Ареопаг — головний державний орган в Афінах, рада, що складалася з родової аристократії.
Архонт — аристократ-урядовець в Афінах.
Завдання
- 1. У чиїх інтересах проводилися реформи Солона?
- 2. Чи можна стверджувати, що реформи Солона підірвали основи влади родової знаті?
Коментоване читання
Прочитати текст підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 157-158; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 154-155) про реформи Пісістрата і Клісфена, дати відповіді на запитання.
- 1. Що таке тиранія? З якою метою Пісістрат захопив владу?
- 2. Що зробив Пісістрат для Афінської держави?
- 3. Який зв’язок між Пісістратом і театральними виставами?
- 4. Перерахуйте реформи Клісфена.
- 5. Чим був вигідний остракізм демосу?
- 6. Чи можна вважати остракізм справедливим заходом?
IV. Закріплення вивченого матеріалу
- 1. Коли було проведено реформи Солона?
- 2. Розподіліть наведені поняття між Спартою та Афінами.
Лаконіка, Мессенія, буле, ареопаг, олігархія, демократія, агора, еклесія, герусія, метеки, ілоти, Пісістрат, Солон, Лікург, Клісфен, театр, остракізм, архонт, ефори, апелла, акрополь, Лакедемон, Аттика, Пелопоннес, зевгіти, фети, періеки, вершники, криптії.
Відповідь
Спарта — Лаконіка, Мессенія, олігархія; герусія, метки, ілоти, Лікург, ефори, апелла, Лакедемон, Пелопоннес, періеки, криптії.
Афіни — буле, ареопаг, демократія, агора, еклесія, метки, Пісістрат, Солон, Клісфен, театр, остракізм, архонт, акрополь, Аттика, зевгіти, фети, вершники.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 29, С. 154-158; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 32, 33, С. 153, 156).
2. Засвоїти зміст нових понять.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України