Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 27
ТЕМА. РЕЛІГІЯ ТА КУЛЬТУРА ДАВНЬОГО КИТАЮ
Мета: дати уявлення учням про релігію та культуру Давнього Китаю, наукові досягнення китайців; розглянути особливості виникнення релігій у Китаї, усвідомити важливість китайських винаходів; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію, висловлювати власну думку, розвивати навички критичного мислення.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: конфуціанство, даосизм, папір, порох, компас, сейсмограф.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Учитель. Ні хао! Я з вами привіталась китайською. І тема нашого уроку «Релігія та культура Давнього Китаю»
II. Актуалізація знань учнів
- 1. Знайдіть ключові терміни у записі теми уроку. (Культура, релігія)
- 2. Дайте визначення понять «релігія», «культура».
III. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне запитання
Китай — це держава, що має найдавнішу культуру у світі! Вам треба буде довести або заперечити це твердження наприкінці уроку.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя про розвиток філософських знань у Давньому Китаї.
Працюємо з поняттями
Філософія (від грец. — любов до мудрості) — наука про найбільш загальні закони розвитку природи, суспільства та мислення.
Конфуціанство — філософське вчення, згодом — релігія, яка оголошувала владу правителя священною, а розподіл людей на вищих і нижчих — загальним законом справедливості.
Даосизм — філософське вчення, згодом — релігія, яка розглядала світ як єдине ціле. Допомагала імператорові управляти суспільством.
Працюємо з підручником
Прочитати текст підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 126; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 125-126 ) про конфуціанство та даосизм, відповісти на запитання.
- 1. Яким чином, на думку Конфуція, люди можуть стати кращими?
- 2. У чому Конфуцій бачив обов’язок людей? (Відповідь одним реченням)
- 3. З якими ідеями даосизму ви погоджуєтесь, а з якими — ні?
Працюємо з таблицею
Наведені твердження розподілити по відповідних колонках.
Конфуціанство |
Даосизм |
- 1. Вчення розвинуло ідею про можливість досягти фізичного безсмертя, злитися з природою.
- 2. Засновник Кун Цзи.
- 3. Засновник Лао Цзи.
- 4. Найвища чеснота — покірність. Молоді мають коритися старшим.
- 5. Шанувалися традиції у сім’ї, виховання людини.
- 6. У вченні втілено думки про життя людини відповідно до законів природи.
Розповідь учителя про особливості релігійних вірувань китайців.
Працюємо з таблицею
Заповніть порівняльну таблицю «Виникнення писемності».
Запитання для порівняння |
Єгипет |
Межиріччя |
Фінікія |
Китай |
Характер писемності |
Ієрогліфи |
Клинопис |
Звукове (абетка з 22 приголосних) |
Ієрогліфи (18 тисяч) |
Матеріал, який використовували для письма |
Камінь, папірус |
Глиняні таблички |
Папірус |
Кістка, шовк, папір |
Працюємо з історичним текстом
Розбившись на пари, учні мають прочитати текст, зробити його маркування, позначивши за текстом першу літеру тієї науки, про яку в ньому йдеться.
Текст
...Китайці вивчали рух сонця, місяця і п’яти планет, створили карту зоряного неба, позначивши на ній близько 2 500 зірок (саме стільки бачить людина неозброєним оком), дали назву 28 сузір’ям, створили календар, описали темні плями на Сонці, польоти комет.
Китайці... винайшли голкотерапію, знеболювання. Вони готували і застосовували 2000 видів ліків. Вони ж винайшли компас.
Сима Цяня називають «батьком китайської історії». Він написав 130-томну історію Китаю.
Уперше в Китаї було обчислено число π, що дорівнює 3,14. У математичному трактаті І ст. до н. е. було наведено приклади з ненатуральними числами.
- Назвіть, яких успіхів досягли китайці в математиці. Астрономії? Медицині? Географії? Історії?
Повернутися до проблемного запитання початку уроку.
V. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 23; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 26).