Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 25
ТЕМА. РЕЛІГІЯ ТА КУЛЬТУРА ДАВНЬОЇ ІНДІЇ
Мета: дати уявлення про культуру та релігію Індії, наукові досягнення індійців; працювати з поняттями «варни», «касти», «буддизм», «індуїзм»; встановлювати взаємозв’язок між релігією та державою, сприяти розвитку критичного мислення та навичок самостійної роботи на уроках історії.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, аплікації до теми, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: «веди», «індуїзм», «буддизм», «варни», «касти», «нірвана», «сансара», «карма».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
Евристична бесіда
- 1. Охарактеризуйте природні умови Стародавньої Індії.
- 2. Яка цивілізація в Індії була найдавнішою? Який народ її заснував?
- 3. Охарактеризуйте хараппську цивілізацію.
- 4. Назвіть найбільш відомих правителів Індії.
- 5. Поміркуйте, чому найдавніші цивілізації на планеті утворилися в долинах великих річок.
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель розповідає про релігійні вірування давніх індійців.
Давньоарійські боги:
Індра — бог грози і блискавки.
Рудра — бог бурі.
Варуна — бог неба.
Сур’я — бог сонця.
Яма — бог мертвих.
Агні — бог вогню.
Найдавнішими джерелами наших знань з історії Давньої Індії є «Веди» — збірка священних гімнів, наспівувань жертовних молитов.
Згодом ведична релігія призвела до виникнення в VI-II ст. до н. е. нової релігії — брахманізму.
Головний бог Брахма поділяв людей на нерівні групи, призначивши кожній з них заняття на все життя.
Працюємо з підручником
Прочитати текст у підручнику (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, С. 115-116; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, С. 110) і скласти текстову схему «Касти Індії».
Касти Індії
• Брахмани — жерці (походять із вуст Брахми);
• кшатрії — воїни (походять із рук Брахми);
• вайші — землероби і ремісники (походять зі стегон Брахми);
• шудри — слуги (походять зі ступень Брахми);
• чандали—«недоторканні».
Формуємо поняття
Визначити поняття «варни» та «касти», записати в зошити. Варни — замкнені стани, які різняться за своїм місцем у суспільстві. Касти — групи людей однієї професії з визначеними правами та обов’язками.
Розповідь учителя про індуїзм та буддізм.
Працюємо з таблицею
Скласти порівняльну таблицю «Порівняння релігій Індії».
Релігія |
Спільне |
Відмінне |
Ведизм |
||
Брахманізм |
||
Індуїзм |
||
Буддизм |
Працюємо в групах
Розділити клас на три групи.
- 1-а група. Перекажіть зміст «Махабхарати». Яка основна ідея твору?
- 2-а група. Перекажіть зміст «Рамаяни». Яка основна ідея твору?
- 3-я група. Назвіть основні досягнення індійців. Що вони привнесли у світову культуру, науку, літературу?
У зошитах записати основні досягнення індійців.
IV. Закріплення матеріалу
Учні відповідають на запитання підручника, вміщені в кінці параграфа.
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 21; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 23).
2. Випереджальне завдання учням: підготувати повідомлення за темами:
- «Вирощування рису, чаю та шовківництво у Китаї».
- «Велика Китайська стіна».