Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 12
ТЕМА. РОЗКВІТ ТА ЗАНЕПАД ДАВНЬОЄГИПЕТСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Мета: ознайомити учнів з історією Давнього Єгипту часів розквіту, з’ясувати причини його занепаду; розвивати вміння працювати з картою, сприяти формуванню навичок самостійної роботи та критичного мислення учнів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, ілюстрації до теми, атлас «Історія стародавнього світу. 6 клас».
Поняття: «релігійна реформа».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Актуалізація знань учнів Бесіда з учнями
- 1. Дайте визначення поняттю «держава».
- 2. Коли і чому утворилася держава в Давньому Єгипті?
- 3. Кому належала влада у Давньому Єгипті?
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо з вами вивчення історії стародавнього Єгипту. Єгипет у часи свого найбільшого розквіту. Цей період був пов’язаний з іменами Тутмоса III, Ехнатона, Нефертіті, Рамзеса II.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Історія Давнього Єгипту нараховує кілька тисячоліть. Вона поділяється на декілька періодів: Давнє, Середнє, Нове, Пізнє царства. Наприкінці XVIII ст. до н. е. Єгипет було завойовано гіксосами, які володіли країною понад 130 років. У XVI ст. до н. е. єгиптяни розбили гіксосів і звільнили країну. Відтоді в історії Єгипетської держави розпочався період Нового царства (1080-1085 рр. до н. е.) Це були часи останнього піднесення Єгипту. Держава відновила свою могутність.
Працюємо з підручником
Прочитати текст підручника, скласти текстову таблицю «Діяльність єгипетських фараонів».
Тутмос III |
Аменхотеп IV-Ехнатон |
Рамзес II |
• Збільшив територію Єгипту втричі: завоював Палестину і Сірію, Фінікію, досяг ріки Євфрат, приєднав Нубію та ін.; • перетворив Єгипет на могутню світову державу |
• Провів релігійну реформу, встановивши культ бога сонця Атона; • заснував нову столицю Ахетатон; • вів боротьбу із жерцями; • занепад держави, втрата підкорених територій |
• Повернув втрачені землі; • будував нові храми; • почав походи проти хетів; • сприяв зміцненню держави, піднесенню міжнародного авторитету |
Запитання
- 1. Чому Єгипет проводив загарбницьку зовнішню політику?
- 2. Поміркуйте, у чому полягала сила єгипетського війська.
Працюємо з картою
1. Використовуючи карту в історичному атласі «Передня Азія та Єгипет», назвіть:
- напрямки, у яких здійснював свою походи Тутмос III;
- місто в Передній Азії, яке тривалий час тримали в облозі війська Тутмоса III;
- держави, з якими воював Рамзес II.
2. Звідки до Єгипту вторглися гіксоси?
3. Знайдіть на карті міста, які в різні часи виконували роль столиці Давнього Єгипту.
Учитель розповідає про те, як впливали тривалі війни на життя різних верств населення країни, зупиняючись на причинах послаблення Єгипту:
- а) постійні завойовницькі походи виснажували державу;
- б) через тривалу відсутність селян руйнувалися їхні господарства;
- в) загострилася ворожнеча між Верхнім і Ніжнім Єгиптом;
- г) послабилася влада фараона;
- д) вторгнення лівійців і «народів моря».
Запитання
- 1. Як змінилась кількість рабів внаслідок завойовницьких війн?
- 2. Хто міг стати рабом в Єгипті?
Розповідь учителя про причини і наслідки здійснення Ехнатоном релігійної реформи.
V. Перевірка й закріплення знань учнів
Завдання
Встановіть, про кого йдеться.
- 1. Цей фараон був наймолодшим правителем. При владі перебував всього вісім років. Помер за загадкових обставин, не доживши до 20 років. Повернув столицю Давнього Єгипту до Фів, скасував усі релігійні реформи Аменхотепа IV. (Тутанхамон)
- 2. Він володарював у Єгипті з 1372 по 1354 р. до н. е. Був одружений на красуні Нефертіті. Провів релігійну реформу та оголосив бога сонця Атона єдиним божеством. (Аменхотеп IV)
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 10, С. 61-64; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 10, С. 56-58).
2. Підготувати повідомлення за темами: «Боги Давнього Єгипту», «Наукові досягнення єгиптян», «Мистецтво Давнього Єгипту».