Серія «Мій конспект». «Історія стародавнього світу». 6 клас
УРОК 1
ТЕМА. ВСТУП. ВІДЛІК ЧАСУ В ІСТОРІЇ
Мета: дати уявлення про місце історії стародавнього світу у всесвітній історії; розглянути періодизацію історії людства; дати визначення понять «цивілізація», «археологія», «антропологія», «етнографія»; розвивати хронологічні вміння; виховувати в учнів зацікавленість до історії людства.
Тип уроку: засвоєння нових знань та вмінь.
Обладнання: Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу (К., 2006), Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу (К., 2006), роздавальний матеріал, політична карта світу.
Поняття: «історія стародавнього світу», «цивілізація», «етнографія», «антропологія», «археологія».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. У 5-му класі ви познайомилися з минулим нашої країни. А нині ми вирушаємо в ті часи, коли на нашій планеті з’явилися найдавніші люди, почало формуватися людське суспільство, виникли перші держави. Цей період історії вивчає особлива наука — історія стародавнього світу, яка досліджує початки всесвітньої історії і, відповідно, є її складовою.
III. Вивчення нового матеріалу
Учитель розповідає про будову підручника, умовні позначки, правила роботи з ним.
Працюємо зі схемою «Періодизація всесвітньої історії»
(Періодизація всесвітньої історії записується в зошит.)
Учитель. Важливим під час вивчення історії стародавнього світу є розуміння поняття «цивілізація».
Формуємо поняття
Цивілізація — це рівень розвитку суспільства, коли в суспільстві виникає нерівність між людьми й утворюється держава, з’являються міста, писемність.
Працюємо зі схемою
(Речові, писемні, усні)
Завдання
- 1. Наведіть приклади речових, писемних та усних історичних джерел.
- 2. Яка наука вивчає матеріальні історичні джерела? (Археологія)
- 3. Які ще допоміжні історичні науки ви знаєте? (Геральдика, сфрагістика, нумізматика, хронологія)
Учитель. Допоміжними історичними науками є також етнографія та антропологія. (Визначення понять записується в зошиті.)
Етнографія — наука, що вивчає особливості життя, побуту, господарства, культури і вірувань різних народів.
Антропологія — наука, що вивчає походження і розвиток людини, залишки викопних істот.
Працюємо в парах
Для закріплення та кращого запам’ятовування матеріалу учні мають співвіднести поняття та їх визначення.
1) Етнографія |
А) Наука, що вивчає системи літочислення і календарі, встановлює дати створення речових і писемних пам’яток |
2) Антропологія |
Б) Наука про походження і розвиток людини |
3) Хронологія |
В) Найбільш тривалий період всесвітньої історії |
4) Археологія |
Г) Наука, що вивчає історичне минуле людства за речовими джерелами |
5) Історія стародавнього світу |
Д) Рівень розвитку суспільства, коли між людьми виникає нерівність й утворюється держава; з’являються міста, писемність |
6) Цивілізація |
Е) Наука, що вивчає звичаї, традиції, вірування і побут народів |
Відповідь: 1 Е, 2 Б, 3 А, 4 Г, 5 В, 6 Д.
Формуємо хронологічні вміння
Учитель будує лінію часу і пропонує учням відповісти на запитання.
- 1. Яка подія вважається початком нашого літочислення?
- 2. Яку дату прийнято вважати роком народження Ісуса Христа?
- 3. Яку назву отримав період історії після народження Ісуса Христа?
Учитель має пояснити дітям, що відлік років до нашої ери ведеться у зворотному напрямі.
- 1. Філософ Аристотель жив у 384-322 рр. до н. е., математик і фізик Архімед — у 285-212 рр. до н. е. Хто з цих славетних людей жив раніше? (Аристотель)
- 2. Повстання Спартака відбулося у 76 р. до н. е. В якому столітті й тисячолітті це сталося?
IV. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал підручника (Голованов С., Костирко С. Історія стародавнього світу, § 1, С. 8-15; Шалагінова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 1, С. 3-9) і нові поняття.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України