Усі уроки до курсу «Світова література». 11 клас
УРОК № 70
Тема. Я — літературно освічена людина
Мета: підсумувати вивчене протягом навчання в школі, оцінити зусилля учнів, дати настанови на майбутнє; розвивати інтерес до самостійного читання художньої літератури, грамотних її інтерпретації та аналізу; виховувати повагу до книги, естетичний смак, прагнення до самоосвіти та самовдосконалення.
Обладнання: улюблені книги учнів, ілюстрації до творів, аудіозаписи пісень, художнього читання, текст анкети.
Тип уроку: урок-підсумок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Ось і добігає кінця ваше навчання в школі. Дуже б хотілося, щоб літературна освіта на цьому не закінчилася, щоб ви обрали собі хорошу книгу за товаришку, супутницю, порадницю й розрадницю. Це ж бо сконцентрований досвід минулих поколінь, цілих народів, що пройшов випробування часом. Це дотик до краси, до вічного, це відповідь на багато питань, що хвилюють людство, і найголовніше серед них — для чого жити і як жити. Не забуваймо про це!
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Аналіз контрольних робіт
IV. Підсумки роботи за рік
1. Слово вчителя
— Шведська академія дитячої літератури наводить 18 аргументів на користь читання книг. Ось вони.
- 1) Книга розвиває нашу мову й збільшує запас слів. Вона вчить висловлювати думки й розуміти, про що говорять і пишуть інші.
- 2) Книга розвиває наше мислення. Книги розширюють горизонти нашого світосприйняття.
- 3) Книга стимулює фантазію й учить нас мислити образами.
- 4) Із книг ми дізнаємося про інші країни, про життя в них.
- 5) Книга розвиває нашу здатність співчувати. Ми вчимося вживатись у становище інших.
- 6) Книги додають нам сили й натхнення. Вони захоплюють і розвивають. Вони спонукають нас сміятися й плакати.
- 7) Книги ставлять перед нами запитання, над якими варто задуматися.
- 8) Книга вчить нас етики. Вона спонукає нас замислюватися над поняттями добра і зла.
- 9) Книга пояснює життя.
- 10) Із книг ми розуміємо, що не на всі запитання є однозначні відповіді. Книги переконують, що конфлікти не обов’язково вирішувати насильницьким шляхом.
- 11) Книги допомагають нам знайти самих себе.
- 12) Книги допомагають нам зрозуміти інших.
- 13) Книги позбавляють самотності. Книгу можна взяти із собою куди завгодно.
- 14) Книга — це частина нашого культурного спадку.
- 15) Книга об’єднує покоління.
- 16) За допомогою книги ми проживаємо 1000 життів, залишаючись самими собою.
- 17) Дитяча книжка відкриває нам шлях у велику літературу.
- 18) Дитяча книжка збагачує культуру країни. Це також важлива стаття культурного експорту, яка приносить країні прибутки і підвищує її престиж за кордоном.
(За матеріалами журналу «Шкільна бібліотека». — 2002. — № 3)
Прошу це пам’ятати й повідомити своїм дітям, коли ви самі станете батьками.
2. Творча робота: написання листа вчителю (або за бажанням — заповнення анкети)
Орієнтовні запитання для анкети
- 1) Які твори світової літератури здалися вам найбільш цікавими, повчальними?
- 2) Які форми, методи, види роботи на уроці ви вважаєте найефективнішими?
- 3) Яким способом, на вашу думку, можна запобігти тому, що учні мало читають художню літературу?
- 4) За що вдячні вчителеві світової літератури і що хотіли б удосконалити?
- 5) Побажання майбутнім учням.
3. Виразне читання віршів
РОМЕО И ДЖУЛЬЕТТА
Люди! Бедные, бедные люди!
Как вам скучно жить без стихов,
Без иллюзий и без прелюдий,
В мире счётных машин и станков!
Без зелёной травы колыханья,
Без сверканья тысяч цветов,
Без блаженного благоуханья
Их открытых младенческих ртов!
О, раскройте глаза свои шире,
Нараспашку вниманье и слух, —
Это ж самое дивное в мире,
Чем вас жизнь одаряет вокруг!
Это — первая ласка рассвета
На росой убелённой траве, —
Вечный спор Ромео с Джульеттой
О жаворонке и соловье.
(Н. Асеев)
* * *
Друзья мои! С высоких книжных полок
Приходите ко мне вы по ночам,
И разговор наш — краток или долог —
Всегда бывает нужен мне и вам.
Как много вас! Здесь все века и страны,
Раздумий ваших и тревог цветы,
Скитальцы в бесконечном, капитаны,
Поэты и алхимики мечты.
Через века ко мне дошёл ваш голос,
Рассеявшийся некогда, как дым,
И то, что в вас страдало и боролось,
Вдруг стало чудодейственно моим.
Что мне теперь надменные пределы
Времён, границ, чужого языка, —
Я вижу мир нерасторжимо целый
И утверждённый мыслью на века.
Все лучшее, чем может он гордиться
И чем мечта всегда была жива,
Вложили вы в заветные страницы
И ставшие бессмертными слова.
О, если б мог вот так же передать я
И свой, пусть малый, опыт бытия
Вам, дальние, неведомые братья,
Грядущие, безвестные друзья!
(Вс. Рождественский)
IV. Підсумки уроку
«Коло друзів»
Висловіть побажання своїм однокласникам, собі й вчителеві. (Можна поставити учнів у коло. В такому випадку побажання говорять сусідові, який стоїть праворуч або ліворуч «ланцюжком».)