Усі уроки до курсу «Всесвітня історія». 8 клас
УРОК 28
Тема. Епоха Катерини II
Мета: охарактеризувати внутрішнє та зовнішнє становище Росії у цей період, удосконалювати навички учнів у визначенні ролі особи в історії; продовжити розвивати вміння аналізувати та працювати з історичними джерелами і текстами, роботи з таблицями.
Основні поняття та терміни: «Сенат», «Семирічна війна», «розподіли Польщі».
Основні дати та події:
- 1756—1763 рр. — Семирічна війна;
- 1755 р. — заснування Московського університету;
- 1773—1775 рр. — селянська війна під керівництвом О. Пугачова.
Тип уроку: комбінований, з елементами роботи з текстами та історичними джерелами.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
- встановлювати хронологічну послідовність подій;
- показувати на карті територіальні зміни Російської імперії у XVIII ст.;
- порівнювати внутрішню й зовнішню політику Петра І та Катерини II;
- описувати повсякденне життя в Росії XVIII ст.
- наводити приклади досягнень епохи «освіченого правління»;
- висловлювати судження щодо мети та засобів реалізації внутрішньої та зовнішньої політики Росії;
- застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття.
Обладнання: підручник, історичний атлас, пакети документів, репродукції портретів Катерини II
Додаткові джерела інформації:
- Пікуль В. Фаворит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина уроку
II. Актуалізація знань учнів
Тестові завдання
1. Визначте назву документа, що визначав вигляд та порядок просування на державній і військовій службі.
а) «Табель про ранги»;
б) указ про єдиноспадкування;
в) стройове положення;
г) регламент адмиралтейств.
2. Назвіть війну, в результаті якої Росія отримала вихід до Балтійського моря.
а) Лівонська війна 1558—1583 рр.;
б) Смоленська війна 1632—1634 рр.;
в) Північна війна 1700—1721 рр.;
г) Семирічна війна 1756—1763 рр.
3. Вища урядова установа, створена Указом Петра І у 1711 р., називалася:
а) Сенат;
б) Верховна таємна Рада;
в) Синод;
г) Державна Рада.
4. Визначте дату запровадження в Росії нового літочислення.
а) 1 січня 1700 р.;
б) 1 вересня 1700 р.;
в) 1 січня 1721 р.;
г) 1 вересня 1721 р.
5. Які країни брали участь у підписанні Ніштадтського мирного договору 1721 р.?
а) Росія та Швеція;
б) Росія та Польща;
в) Росія та Данія;
г) Росія та Англія.
6. Згідно з прийнятим у 1722 р. «Табелем про ранги», просування по службі залежало від:
а) знатності роду;
б) особистих заслуг;
в) багатства;
г) вислуги років.
7. Співвіднесіть терміни та поняття з визначеннями.
а) Сенат |
1) вища установа, що керує православною церквою |
б) Колегія |
2) найвищий державний орган, підлеглий імператору у справах законодавства й державного управління |
в) Губернія |
3) центральна урядова установа на чолі з президентом |
г) Синод |
4) закон про систему чинів і порядок проходження державної служби |
д) «Табель про ранги» |
5) основна адміністративно-територіальна одиниця |
е) Рекрут |
6) постійне військо, що має правильну організацію |
ж) Регулярна армія |
7) особа, прийнята на військову службу за наймом або за повинністю |
8. Позначте знаком «+» пункти, які стосуються наслідків і значення перетворень Петра І.
1) Скасування кріпацтва |
|
2) Активне втручання держави у різні сфери життя суспільства |
|
3) Прискорення темпів соціально-економічного та культурного розвитку Росії |
|
4) Підпорядкування особи інтересам держави |
|
5) Придушення особи державою |
|
6) Становлення абсолютної монархії в Росії |
|
7) Перетворення Росії на імперію з могутньою армією та флотом |
Відповідь: 1 а; 2 в; 3 а; 4 а; 5 а; 6 б; 7 а — 2; б — 3; в — 5; г — 1; д — 4; е — 7; ж — 6; 8 — 2, 3, 5, 6, 7.
Повідомлення учнів
Учитель заслуховує повідомлення «Росія та Україна за часів Петра І».
III. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Правління Катерини II тривало 34 роки. За цей час відбулося дуже багато подій у внутрішній та зовнішній політиці Росії, реформування держави відбувалося шляхом, започаткованим Петром Великим.
Катерина II стала гідною спадкоємицею Петра І і також отримала титул Великої.
М. Карамзін говорив про її правління: «Блискуче століття, що вкрило Росію безсмертною славою її володарки, час героїв і героїчних справ, епоха широкого надзвичайного злету російських сил, що здивував і налякав увесь світ».
IV. Опрацювання нового навчального матеріалу
Учитель ділить клас на групи. Кожна група отримує завдання.
- 1-а група — «Епоха палацових переворотів».
- 2-а група — Внутрішня політика Катерини II.
- 3-а група — Повстання О. Пугачова.
- 4-а група — Зовнішня політика Катерини II.
«Епоха палацових переворотів»
Завдання
- 1. Дайте визначення поняттю «палацовий переворот».
- 2. Визначте час перебування монархів на російському престолі в епоху палацових переворотів.
- 3. Визначте групи, які приходили до влади та підтримували монархів. Чим характеризувалася їх діяльність?
- 4. Заповніть таблицю «Епоха палацових переворотів».
Зразковий варіант заповнення таблиці
«Епоха палацових переворотів»
Правитель |
Час перебування при владі |
На кого спирався під час перевороту |
Заходи |
Катерина І |
1725-1727 рр. |
Гвардійські полки, Верховна Таємна Рада, сподвижники Петра І |
Полегшення дворянам військової служби, зменшення подушних податей з селян |
Петро II, онук Петра І |
1727-1730 рр. |
Гвардійські полки, Верховна Таємна Рада, князі Долгорукі |
|
Анна Іванівна, племінниця Петра І, герцогиня Курляндська |
1730-1740 рр. |
Гвардійські полки, німецьке дворянство на чолі з Біроном; таємна поліція |
Підписала Кондиції з 8 пунктів, які обмежували владу імператриці та посилювали владу її фаворита Бірона. Біронівщина |
Іван VI Антонович |
1740-1741 рр. |
Німецьке дворянство |
|
Єлизавета Петрівна, дочка Петра І |
1741-1761 рр. |
Гвардійські полки |
Часткове повернення до реформ Петра І; збільшення привілеїв дворянства |
Петро III, онук Петра І |
1761-1762 рр. |
Не мав опори |
Повернення до німецьких порядків, поклоніння Фрідріху II, ліквідував Таємну Канцелярію |
Катерина II, дружина Петра III |
1762—1796 рр. |
Гвардійські полки, російське дворянство |
Маніфест про вольності дворянства, що звільнив їх від обов’язкової військової служби |
Внутрішня політика Катерини II
Група працює з підручником та історичним текстом над завданнями.
- 1. Дайте визначення поняттю «освічений абсолютизм». Заходи «освіченого абсолютизму» Катерини II.
- 2. Складіть таблицю «Внутрішня політика Катерини II».
Текст 1
За 19 років царювання Катерини II: влаштовано 29 губерній за новим зразком, міст побудовано 144, конвенцій і трактатів укладено ЗО, здобуто 78 перемог.
Кількість жителів Російської імперії з 19 млн чол. у 1762 р. зросла до 1796 р. до 36 млн, армія з 162 тис. чол. посилена до 312 тисяч, флот у 1757 р., який складався з 21 лінійного корабля і 6 фрегатів, у 1790 р. мав у своєму складі 67 лінійних кораблів і 40 фрегатів. Сума державних доходів з 16 млн крб. піднялася до 69 млн, тобто збільшилася більш ніж вчетверо. Число фабрик з 500 зросло до 2 000. Зовнішня торгівля: на Балтиці — збільшення імпорту та експорту з 9 до 44 млн крб.; Чорноморська, що виникла за Катерини II в 1776 р., почала з 390 тис. і в 1796 р. дійшла до 1 900 тис. крб. (Тамара Белова. «Учительская газета» №51(10028) / 2004-12-14. Постійна адреса статті: http://www.ug.ru/issue/?action=topic&toid=7688).
Передбачувані відповіді учнів
Основні заходи політики «освіченого абсолютизму» Катерини II:
- дворяни отримали земельні жалування разом з кріпосними селянами;
- утворення Вільного економічного товариства;
- право відкривати підприємства без дозволу уряду;
- секуляризація церковних земель;
- дозвіл всім охочим займатися промислами;
- початок проведення шкільної реформи;
- дозвіл на створення вільних друкарень;
- заборона публічного продажу кріпосних селян за борги поміщиків.
«Внутрішня політика Катерини II»
1764 р. |
Секуляризація церковного землеволодіння |
1764 р. |
Ліквідація автономного устрою Гетьманщини на Україні |
1765 р. |
Указом було дозволено відправляти кріпосних селян на каторгу без суду і слідства |
1765 р. |
Монастирські землі передавали у власність дворян |
Дворяни отримали монопольне право на винокуріння |
|
1767 р. |
Указ про заборону скарг селян на поміщика. Будь-яка скарга оголошувалася найтяжчим державним злочином |
1775 р. |
Проведена адміністративно-територіальна реформа: країну розділили на 50 губерній, губернії — на повіти |
1775 р. |
Зруйнування Запорозької Січі на Україні |
1782 р. |
Дворяни були оголошені власниками землі та її надр і т. ін. |
1785 р. |
Видано даровану грамоту дворянству, де були воєдино зібрані й підтверджені всі привілеї, дані дворянству по смерті Петра І |
Повстання О. Пугачова
Група, опрацьовучи матеріали підручника, історичні тексти та карту атласа «Утворення Російської імперії (кінець XVIII—XVIII ст.)», відповідає на питання та виконує завдання.
Текст 2
У чорноземній смузі та в маєтках поблизу великих міст поміщики дедалі більше обмежували селянські наділи, збільшували за їх рахунок панську ріллю та примушували селян працювати на панщині 3—4, а то і 6 днів на тиждень. А коли ж селянин міг обробити свій наділ? Хіба тільки на свята або вночі. Господарство селянина занепадало.
У нечорноземній смузі селяни частіше за все були на оброку. За 35—40 років грошовий оброк виріс з 1—2 рублів до 4—5 рублів. У ті часи це були великі гроші: на них можна було купити приблизно 16—20 пудів пшениці або 4—5 овець. Щоб мати такі гроші, селянам доводилося надовго йти на заробітчанство. Окрім грошового оброку, поміщик вимагав із селян оброк натурою: сіно, м’ясо, полотна та ін. Чимало селян не спроможні були виконати всі повинності.
Значно поширилася торгівля кріпосними селянами. У газетах того часу можна було прочитати про продаж селян разом з кіньми, собаками і т. ін.
Ось одне з таких оголошень: «Продаються дворові майстрові люди доброї поведінки: два кравці, швець, годинникар, кухар, каретник, колісник, різьбяр, золотар і два кучери... Тут же продаються 3 бігові молоді коні... і зграя гончих собак, числом 50...» Кріпосних селян виводили на ринки і продавали як худобу (Нечкина М. В., Лейбенгруб П. С. История СССР. Учебник для 7 класса. — М.: Просвещение, 1982. — С. 234—235).
- 1. Назвіть повинності селян.
- 2. Охарактеризуйте соціальне становище селянства. Зробіть висновок.
Текст 3. Указ Ємельяна Пугачева
Божою милостію ми, Петро Третій, імператор і самодержець всеросійський, та інше, та інше, та інше. Оголошується у всенародну звістку. Даруємо цим іменним указом з монаршим і батьківським нашим милосердям всіх, що перебували раніше у селянстві та у підданстві поміщиків, бути вірнопідданими рабами власної нашої корони і нагороджуємо стародавнім хрестом і молитвою, головами і бородами, вольністю і свободою і вічно козаками, не вимагаючи рекрутських наборів, подушних та інших грошових податей, володінням землями, лісовими, сінокісними угіддями і рибним ловом, і соляними озерами без покупки і без оброку і звільняємо всіх раніше лагоджених від лиходіїв дворян і градцьких мздоімцев-суддів селян і весь народ від податей, що накладаються, й обтяжень.
...Керуємо цим нашим іменним указом: які раніше були дворяни у своїх поместіях і вотчині, оних супротивників нашої влади і підбурництва імперії та руйнівників селян ловити, страчувати і вішати і поступати рівним чином так, як вони, не маючи у собі християнства, лагодили з вами, селянами. По винищуванні супротивників і лиходіїв-дворян всякий може восчувствовать тишу і спокійне життя, яку до століття тривати буде.
Даний липня 31 дня 1774 р. Петро (Нечкина М. В., Лейбенгруб П. С. История СССР. Учебник для 7 класса. — М.: Просвещение, 1982. — С. 239).
- 1. Чому, на ваш погляд, О. Пугачов привласнив собі ім’я царя Петра III?
- 2 Чиї інтереси захищав О. Пугачов і як це вплинуло на склад повстанців.
- 3. Проти кого було спрямовано повстання?
Робота з картою атласа
- 1. Назвіть територію, яка була охоплена селянською війною.
- 2. Назвіть міста, які обложили повсталі.
Зовнішня політика Катерини II
Група працює з підручником та картою атласа «Утворення Російської імперії (кінець XVIII—XVIII ст.)» над завданнями.
- 1. Назвіть напрями зовнішньої політики Катерини II.
- 2. Складіть таблицю «Війни Російської імперії під час правління Катерини II».
Передбачувані відповіді учнів
Напрями зовнішньої політики:
- Семирічна війна (1756—1763 рр.);
- розділи Польщі (1772, 1793, 1795 рр.);
- війни з Туреччиною (1768—1774, 1787—1791 рр.);
- створення антифранцузької коаліції (1795 р.);
- врегулювання відносин з Китаєм;
- освоєння росіянами Аляски та Тихоокеанського побережжя Північної Америки.
Війни Російської імперії під час правління Катерини II
Військові дії |
Дати |
Зміст |
Наслідки |
Російсько-турецькі війни |
1768-1777, 1787-1791 рр. |
За договором, підписаним у 1791 р. в Яссах, кордоном між Росією та Туреччиною ставав Дністер, Україна позбавлялася небезпеки турецьких набігів. Росія отримала вихід до південних морів, можливість освоєння і господарського розвитку величезних районів, багатих природними ресурсами |
Вихід до берегів Чорного моря; розширення території Росії |
Розділи Польщі |
1772, 1793, 1795 рр. |
Росія брала участь у трьох розділах Польщі (разом з Австрією та Пруссією). За договором, підписаним у 1772 р. (перший розділ Польщі), до Росії відійшла східна частина Білорусі по Західній Двіні і Верхньому Дніпру. У 1793 р. був здійснений другий розділ Польщі, в результаті якого до Росії приєдналися центральна частина Білорусі з Мінськом і Правобережна Україна. У 1795 р. відбувся третій розділ Польщі, за яким Росії відійшли Литва, Західна Білорусь і Волинь |
Розширення території Росії |
Боротьба з революційною Францією |
Основний зміст зовнішньої політики російського царизму наприкінці 80—90-х рр. XVIII ст. складала боротьба проти Французької революції й поширення її впливу на інші країни. У 1795 р. Росія уклала договір з Англією, Пруссією та Австрією, за яким зобов’язалася допомагати військом і грішми у їхній боротьбі з революційною Францією, а також брати участь в її економічній блокаді |
Захист прав дворянства |
V. Закріплення знань учнів
1. Заповніть пропуски в тексті.
У другій половині XVIII ст., завдяки політиці імператриці, спрямованої на зміцнення феодального землеволодіння, остаточно оформилося як панівний стан і стало соціальною базою ____ . За Катерини II ____ досягло свого розквіту. Внаслідок погіршення становища ____ дедалі більше зростало незадоволення, яке вилилося у грандіозному за своїми масштабами ____ під керівництвом ____ (абсолютизм, дворянство, кріпацтво, селяни, повстання, Омельян Пугачев).
2. Співвіднесіть дати та події.
а) 1762-1796 рр. |
1) епоха палацових переворотів |
б) 1773-1775 рр. |
2) повстання Омеляна Пугачова |
в) 1768-1791 рр. |
3) правління Катерини II |
г) 1725-1762 рр. |
4) війни між Росією та Туреччиною |
Відповідь: а — 1; б — 2; в — 4; г — 3.
VI. Домашнє завдання
1. Прочитати відповідний параграф підручника.
2. Скласти порівняльну характеристику правління Петра І та Катерини II.