Усі уроки до курсу «Філософія». 10 клас
Тема 4. СВІТ ТА ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ІСНУВАННЯ
УРОКИ 53-54
Поняття світу. Людина і Космос. Всесвіт і Земля
Мета: ознайомити учнів з поняттями теми, узагальнити знання учнів про Всесвіт, Сонячну систему та планету Земля; розвивати звичку позитивно мислити, інтерес до пізнання навколишнього світу; виховувати усвідомлення причетності людства до світу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма проведення: лекція з опорою на структурно-логічні схеми.
Основні поняття: «світ», «Всесвіт», «космос», «світ людського буття».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент уроку
II. Мотивація навчальної діяльності
Бесіда
Про що йдеться у народних прислів’ях?
1. У Бога світа багацько.
2. Скілька світа, тілько й дива.
3. Усе тінь минуща: одна річ живуща — світ із Богом.
На основі відповідей учнів формулюється тема та мета уроку.
III. Вивчення нового матеріалу
Поняття світу
Розповідь вчителя з опорою на схеми
Учитель. Проблема розуміння світу завжди була в центрі уваги науки та релігії.
Що ж таке світ?
У широкому розумінні — це цілісна сукупність усього існуючого.
Прадавні люди уявляли світ як те, що їх оточувало. Кожне плем’я жило своїм світом. «Свій світ» — місце, вивчене власним народом, «чужий світ» — місце, не вивчене власним народом. У процесі еволюції світи пізнавали одне одного як сусіди. Люди розуміли, що разом їхні світи становлять «всесвіт». А над усім цим існував світ богів, який люди називали космосом. Схематично це можна зобразити так:
Але протягом розвитку людства змінювалися і його уявлення про світ.
Розвиток уявлень про світ
Міфологія |
Релігія |
Наука |
Філософія |
Світ — природа, що нас оточує |
Світ складається з природних та надприродних божественних сил |
Наша Земля — частина Космосу та Всесвіту |
Бачення світу конкретною людиною є лише його окремим суб’єктивним образом. Людина, маючи власний неповторний світ, намагається осягнути інші стани світу |
Знання про світ — складова частина вчення про людину. У процесі розвитку людини змінюється уявлення про світ, воно наповнюється конкретно-історичним змістом. Тому світ — це єдність природної та суспільної дійсності, зумовленої практичною діяльністю. А категорія «світ» визначає не тільки природні, об’єктивно-матеріальні властивості, а передусім особливості людського практично-діяльного ставлення до себе і до умов свого існування (зовнішній світ).
Зрозуміло, що світ — це цілісна система, яка розвивається в діалектичній єдності природи і суспільства. Така єдність суперечлива, про що свідчить історія їхньої взаємодії.
Людина в процесі активної цілеспрямованої діяльності перетворює природу на світ свого буття, який, з одного боку, забезпечує її існування і життєдіяльність, а з іншого — руйнує природу і створює загрозу власному існуванню. Якщо зникне людина, зникне і світ як світ буття людини, але це не означає, що зникне природа і зміни, які сталися в ній через людину. Природа втратить свою якісну визначеність як світ людського буття.
Зміст і кордони світу не є чимсь незмінним. З оволодінням природою, ускладненням суспільних відносин і зв’язків зміст поняття про світ поглиблюється, збагачується, а його межі розширюються. До сфери практичної діяльності людина включає не тільки предмети безпосередньо близької природи, а й поглиблює знання про Всесвіт. Так, вона виходить у космос, проникає у глибини мікро- та мегасвіту. Але центральну частину поняття про світ становить система соціальних зв’язків і відносин, у яких людина здійснює свою життєдіяльність. До того ж до змісту людського світу належать її духовне життя, продукти духовної життєдіяльності (внутрішній світ).
Таким чином, світ — це визначене буття, універсальна предметність, в якій людина самовизначається як суб’єкт діяльності, котрий створює власний світ — світ людського буття.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Бесіда
- Яким уявляли люди світ у давнину?
V. Підсумки уроку
Учитель. Прагнучи пізнати свою сутність, людина завжди замислювалась над тим, що ж таке світ. Формування уявлень про світ започатковує пізнання людиною самої себе як частини світу.
VI. Домашнє завдання
1. Опрацювати матеріал уроку.
2. Скласти словничок понять до теми.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України