Усі уроки до курсу «Вступ до історії. Пропедевтичний курс». 5 клас
УРОК 31
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. ЯКІ ІСТОРИЧНІ ПАМ’ЯТКИ МОГО МІСТА (СЕЛА), РІДНОГО КРАЮ РОЗПОВІДАЮТЬ ПРО МИНУЛЕ
УРОК 32
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ. МОЯ УЯВНА ПОДОРОЖ ІСТОРИЧНИМИ МІСЦЯМИ УКРАЇНИ
УРОК 33
Тематичне оцінювання. Які пам’ятки є частиною історії
Мета: перевірити, як учні навчились і сформували вміння: установлювати хронологічну послідовність створення пам'яток культури, визначених темою; показувати на карті місцезнаходження цих пам'яток; називати, розпізнати та описувати пам'ятки на основі вивченого матеріалу і практичної роботи; пояснювати історичні поняття на основі тексту підручника та застосовувати їх під час виконання пізнавальних завдань; складати план розповіді про пам'ятку і розповідати за планом, уживаючи історичні поняття та терміни; висловлювати особисте ставлення до цих пам'яток і наголошувати на необхідності їх збереження.
Тип уроку: урок контролю і корекції знань, умінь та навичок. Обладнання: карта, завдання, підручники, роздавальний матеріал.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Україна — одна з найкрасивіших країн світу. Але ми з вами звикаємо до її краси. Дечого не помічаємо, дечого не знаємо. Українці мандрують світом, із захопленням ознайомлюються з культурою інших країн, подекуди не розуміючи, що наша Батьківщина багата на пам’ятки і більш давні, і більш цікаві, але, на жаль, про них ми занадто мало знаємо.
На попередніх уроках ми з вами ознайомились з видатними пам’ятками України, які є частиною нашої історії. Згадаймо про них.
IIІ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1. Розгляньте ілюстрації, назвіть зображені на них споруди і час їх створення.
2. З чиїми іменами пов’язане будівництво Софійського собору і дзвіниці?
3. Пригадайте визначення понять «фреска», «мозаїка». Визначте, де робота виконана в техніці мозаїки, а де фрески. Який храм вони прикрашали?
4. Назвіть літературні твори доби Київської Русі.
5. Які події описує «Повість минулих літ»?
6. У чому полягає основний зміст «Повчання Володимира Мономаха дітям»?
7. Якби ви опинилися в майстерні зі створення рукописних книжок (скрипторії), що б ви там побачили?
8. Намалюйте першу сторінку власної книги, використавши усі відомі вам техніки мистецтва рукописної книги.
9. Заповніть пропущені місця в таблиці. Позначте, які з цих книжок є друкованими.
«Остромирове Євангеліє» |
1056-... рр. |
1113 р. |
? |
«Апостол» |
? |
«Острозька Біблія» |
? |
10. Про яку фортецю або палац йдеться?
- 1) 1475 року на узбережжі біля фортеці висадились війська турецького султана. Оскільки вони розуміли, що не зможуть здолати фортецю, то вдались до хитрощів. За допомогою катапульт вони закидали через стіни фортеці трупи, замасковані під померлих від чуми. Ніхто не наважувався їх прибирати, і в місті почалася паніка. Консул з найманим військом утік морем, а мешканці фортеці вирішили здатися і відкрили ворота. Того ж дня все населення міста-фортеці було вирізане.
- 2) Кажуть, що під цією фортецею в річці Смотрич приховане турецьке золото і навіть золота колісниця. Подейкують також, що від неї під річкою Дністер прокладено 20-кілометровий підземний хід аж до Хотинської фортеці. За цей час фортеця змінила чимало власників. Хто тут тільки не хазяйнував! І литовські князі, і польська шляхта, і турецькі загарбники. 1812 року царська Росія навіть влаштувала у ній в’язницю. Саме тут, у Папській («Кармалюковій») башті тричі відбував покарання народний месник Устим Кармалюк.
- 3) Цей палац — родова резиденція династії Гіреїв — правителів Кримського ханату. Протягом двох з половиною століть він був центром політичного, духовного й культурного життя держави кримських татар... Він є єдиним у світі зразком кримськотатарської палацової архітектури.
- 4) Палацовий комплекс має строго симетричну композицію. Головний двоповерховий корпус та одноповерхові бокові флігелі утворюють широке подвір’я. В оздобленні палацу використано три кольори: бірюзовий для стін, світло-жовтий для колон та карнизів, білий для ліплення і балюстрад. Усе це надає споруді святкового й урочистого вигляду.
11. Поставте у хронологічній послідовності від часу виникнення ці історичні пам’ятки, назвіть їх.
12. Назвіть діячів, що доклали зусіль до створення палацових парків у Софіївці та Качанівці.
13. Назвіть парки, зображені на фотографіях.
14. Складіть план розповіді про Хрещатик і площу Ринок у Львові, використавши слова:
- 1) головна вулиця Києва, Володимир Великий хрестив свою родину, каштановий бульвар, перша в Російській імперії лінія електричного трамвая, що з’єднувала Хрещатик з Подолом;
- 2) у центрі площі розташовано магістрат, фонтани з фігурами богів грецького пантеону: Нептуна, Адоніса, Амфітріти та Діани, «Чорна кам’яниця».
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Повторити матеріал III розділу ([1], § 21-27; [2], § 22-29).
2. Підготувати повідомлення про походження назв історико-географічних регіонів: Галичина, Полісся, Буковина, Закарпаття, Слобожанщина, Волинь, Правобережжя, Причорномор’я.
2. З’ясувати історію походження назв міст вашої області за:
- ознаками природи;
- особливостями рельєфу, водних об’єктів;
- видами рослин;
- іменами, прізвищами, заняттями людей.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України