Усі уроки до курсу «Економіка». 11 клас. I семестр
УРОК 30
Маркетингу діяльності підприємця. Функції маркетингу. Складові маркетингу: продукт, ціна, просування, позиція на ринку
Мета уроку: розкрити значення маркетингу в діяльності підприємства й забезпеченні його ринкового успіху; визначити функції маркетингу; охарактеризувати головні складові маркетингу (товарну, цінову, розподільчу та комунікаційну політику).
Основні поняття: маркетинг, 4Р, товар, ціна, реклама.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
- Запитання для дискусії
- Назвіть два подібні товари різних виробників. Якому з них ви віддаєте перевагу? Чому?
- Чому, на вашу думку, виробники намагаються постійно вдосконалювати свій товар?
- Як впливає ціна на вибір покупця? Згадайте закон попиту та закон еластичності.
- Яку функцію виконує реклама?
- Як впливає місце розташування магазинів на рівень збуту?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Ви добре знаєте, що потреби людини — безмежні. Виробники товарів і послуг намагаються задовольняти їх своєю продукцією, оскільки від ступеня задоволеності покупців залежать їхні доходи. На малюнку представлено можливі варіанти задоволеності покупців. Подивіться на них і скажіть, завдяки яким факторам можлива третя ситуація.
IV. Вивчення нового матеріалу
Маркетинг — це вид людської діяльності, спрямований на задоволення потреб за допомогою обміну (Ф. Котлер). Задача маркетингу полягає в досягненні ринкової згоди між виробниками й покупцями — за якістю і параметрами товару, за ціною, за місцем продажу, за іміджем товару і виробника.
• Функції маркетингу:
- 1) аналіз і дослідження ринку — споживачів, конкурентів, аналогічної продукції;
- 2) прогнозування попиту;
- 3) планування асортименту продукції;
- 4) організація виробництва нового товару;
- 5) організація маркетингових комунікацій;
- 6) ціноутворення;
- 7) розподіл і збут товару;
- 8) маркетингове планування, контроль маркетингової діяльності.
Які ж саме інструменти використовують виробники для того, щоб продати свій товар?
Усі елементи комплексу маркетингу доповнюють один одного. Класично виокремлюють чотири головні елементи (їх називають 4Р — за абревіатурою перших літер слів англійською):
- 1) product (товарна політика фірми) — розроблення асортиментного ряду товарів, їхніх властивостей (якості), упаковки, іміджу торговельної марки тощо;
- 2) price (цінова політика) — розроблення рівня і поведінки цін, цінових методів стимулювання збуту, знижки, продаж у кредит та ін.;
- 3) promotion (просування товару) — система інформування потенційних клієнтів, створення позитивної думки про товар і фірму шляхом використання різноманітних методів стимулювання збуту (реклама, сервіс тощо);
- 4) place (місце та час продажу) — вибір оптимальних каналів збуту і торгових посередників, організація зберігання і транспортування товару.
• Концепції управління маркетингом
- 1. Концепція вдосконалення виробництва ґрунтується на тому, що споживачі куплятимуть товари, доволі поширені й доступні за цінами, а отже, управління має зосередити свої зусилля на вдосконаленні виробництва.
- 2. Концепція вдосконалення товару стверджує, що споживачі виявлятимуть інтерес до товарів, які мають найвищу якість, найкращі експлуатаційні характеристики та властивості, а отже, організація має зосередитися на постійному вдосконаленні товару.
- 3. Концепція інтенсифікації комерційних зусиль (продажів) виходить із того, що споживачі не купуватимуть товари фірми в достатніх кількостях, якщо вона не докладе потрібних зусиль у сфері збуту і стимулювання.
- 4. Концепція традиційного маркетингу ґрунтується на тому, що запорукою досягнення цілей організації є визначення потреб і забезпечення задоволеності більш ефективними й більш продуктивними, ніж у конкурентів, способами. Об’єктом уваги в концепції маркетингу є не товар, а клієнти фірми.
- 5. Концепція соціально-етичного маркетингу полягає в тому, що завданням фірми є встановлення потреб та інтересів цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності більш ефективними й більш продуктивними (ніж у конкурентів) способами з одночасним збереженням і зміцненням добробуту споживача і суспільства загалом з урахуванням екологічності та безпечності продукції і процесу виробництва.
- 6. Концепція маркетингу взаємодії передбачає встановлення тривалих відносин із покупцями в процесі як комерційної, так і некомерційної взаємодії з ними.
V. Закріплення знань і вмінь учнів
• Завдання 1
Розробіть комплекс маркетингу для товару «мобільний телефон» . Запишіть у зошит складові товарної, цінової, розподільчої та рекламної політики, які ви використовували б, якби були виробниками цієї продукції.
• Завдання 2
Три фірми просували свій товар на ринок. Перша завдяки своєму унікальному товару виявилася монополістом. Друга фірма діяла в умовах конкуренції, але товар, який просувався на ринок великої ємності, користувався значним попитом і безперешкодно продавався. Третя фірма опинилася в умовах жорсткої конкуренції. Наскільки потрібна маркетингова служба на цих фірмах та які функції маркетинг міг би виконувати на кожній з них?
• Завдання 3
Успіх корпорації «Проктер енд Гембл» нерідко приписують її вмінню бути хорошим «слухачем». Як співвіднести це твердження з концепцією маркетингу?
• Завдання 4
Охарактеризуйте маркетингову політику ресторану швидкого харчування «McDonald’s».
• Тестові завдання
1. Маркетинг можна визначити як:
- а) управління збутом;
- б) ринковий потенціал фірми;
- в) діяльність, спрямовану на просування товару;
- г) діяльність, спрямовану на отримання прибутку за допомогою задоволення потреб.
2. Історичною передумовою виникнення маркетингу є:
- а) криза збуту;
- б) зростання продуктивності праці;
- в) підвищення професіоналізму працівників збуту;
- г) розпорошення промислового і торгового капіталів.
3. Сутність концепції «соціально-етичного» маркетингу полягає в тому, що:
- а) попитом користуються товари з низькою ціною і широко представлені в торгівлі;
- б) якість товару — головна умова успішного бізнесу;
- в) суспільний добробут — обов’язковий фактор бізнесу;
- г) потрібне виробництво лише тих товарів, на які вже існує або може бути сформований попит.
4. Принципи, на яких реалізується функціональний маркетинг, об’єднуються концепцією:
- а) удосконалення збуту;
- б) комплексного маркетингу (4Р);
- в) удосконалення виробництва;
- г) соціально-етичного маркетингу.
5. Особливість сучасного етапу світового розвитку маркетингу полягає в тому, що це маркетинг:
- а) споживчий;
- б) виробничий;
- в) організаційний;
- г) активний мікро-, макро-, мега- і соціальний.
6. Ринок, з точки зору маркетингу, це:
- а) місце зустрічі покупця і продавця;
- б) будь-яка взаємодія людей з приводу товару;
- в) сукупність виробників і споживачів;
- г) система відносин купівлі-продажу між продавцями та покупцями.
7. Конкурентоспроможність — це:
- а) висока якість продукту;
- б) низька ціна продукту;
- в) здатність продукту бути проданим серед аналогів;
- г) оптимальне співвідношення «ціна — якість».
8. Товар — це:
- а) річ, що забезпечує комфортні умови існування;
- б) предмет або дія, що характеризуються корисністю і призначені для продажу;
- в) предмет праці, призначений для особистого споживання;
- г) продукт власного виробництва, призначений для споживання у своєму домашньому господарстві.
9. Товарна політика фірми — це:
- а) комплекс рішень щодо розробки та виведення товару на ринок;
- б) план маркетингових дій, складений фірмою;
- в) дії, спрямовані на продаж вироблених товарів;
- г) час від виходу товару на ринок до його зникнення з ринку.
10. Зміст і послідовність видів діяльності в рамках маркетингу:
- а) виробництво — збут;
- б) вивчення потреб — виробництво — стимулювання збуту — збут;
- в) виробництво — стимулювання збуту — збут.
11. Вид діяльності, з якого починається маркетинг:
- а) розробка і виробництво товару;
- б) вивчення ринку і запитів споживачів;
- в) інформаційна рекламна кампанія.
12. Ємність товарного ринку — це:
- а) економічна ситуація на ринку, яку характеризує співвідношення між попитом і пропозицією;
- б) потенційний обсяг збуту товару на ринку впродовж певного часу;
- в) максимальна частка ринку, яку підприємство може отримати за певний період часу.
Відповіді: 1 — г; 2 — а; 3 — г; 4 — б; 5 — г; 6 — г; 7 — г; 8 — б; 9 — а; 10 — б; 11 — 6; 12 — 6.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
- 1. Опрацювати теоретичний матеріал.
- 2 Підготувати повідомлення про те, які ще елементи, крім 4Р, використовують у комплексі маркетингу.