Усі уроки до курсу «Економіка». 11 клас. I семестр
УРОК 29
Засади управління проектами. Тип, масштаб, тривалість, вид проекту. Інноваційні проекти
Мета уроку: розкрити сутність поняття «проект», визначити його характеристики; скласти класифікацію проектів; охарактеризувати особливості інноваційних проектів; розвивати ораторські здібності учнів, навички командної роботи.
Основні поняття: проект, масштаб, інновація.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
• Розв'яжіть кросворд.
- 1. Інтегральна соціальна, економічна, психологічна характеристика, що є результатом фінансового, конкурентного, ресурсного, виробничого та іншого благополуччя, позитивний наслідок і значні досягнення в діяльності.
- 2. Фінансова винагорода підприємця.
- 3. Послідовність дій, що складається з установлення стандартів, вимірювання фактично досягнутих результатів і здійснення коригування в разі суттєвого відхилення досягнутих результатів від попередньо встановлених стандартів.
- 4. Процес заохочення себе та інших до праці з метою досягнення особистих цілей або цілей організації.
- 5. Передбачення майбутнього стану внутрішнього і зовнішнього середовищ підприємства, що базується на наукових методах та інтуїції.
- 6. Організаційна структура управління, за якої накази передаються безпосередньо від керівника до підлеглого і далі до інших підлеглих.
- 7. Процес систематичного коригування багатьох завдань і взаємин між людьми, які їх виконують.
- 8. Розроблення змісту та послідовності дій, спрямованих на досягнення запланованих цілей управління.
- 9. Організаційна структура управління, за якої накази делегуються керівником вищого рівня управління, що керує певною функцією менеджменту, керівнику нижчого рівня, який керує аналогічною функцією.
- 10. Головне призначення і причина існування підприємства, з точки зору його самого.
Відповіді: 1. Успіх. 2. Прибуток. 3. Контроль. 4. Мотивація. 5. Прогнозування. 6. Лінійна. 7. Організація. 8. Планування. 9. Функціональна. 10. Місія.
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Поняття «проект» наразі набуло значного поширення. Його використовують для визначення діяльності, спрямованої на досягнення конкретних результатів, скоординованого виконання багатьох дій, набору документації тощо.
Спробуємо розібратися з визначенням і характеристиками проекту.
Ми дізнаємося про те, які характеристики має проект, які існують види проекту, головні завдання і напрями управління проектом.
IV. Вивчення нового матеріалу
Проект — це обмежена в часі цілеспрямована діяльність зі зміни параметрів системи з урахуванням вимог щодо результату та ресурсних обмежень.
Характеристики проекту:
- 1) цілеспрямована зміна кількісних або якісних параметрів системи;
- 2) неповторність;
- 3) задана тривалість життєвого циклу;
- 4) комплексність робіт;
- 5) організаційне відмежування від інших видів діяльності на підприємстві.
Серед усіх проектів сьогодні дуже актуальними є інноваційні проекти. Інноваційний проект — це комплект документів, що визначає процедуру і комплекс усіх необхідних заходів (у тому числі інвестиційних) зі створення і реалізації інноваційного продукту і(або) інноваційної продукції. Інновації — це новостворені (застосовані) і(або) удосконалені конкурентоздатні технології, продукція або послуги, а також організаційно-технічні рішення виробничого, адміністративного, комерційного чи іншого характеру, що істотно поліпшують структуру та якість виробництва і соціальної сфери.
Управління проектом передбачає виконання низки послідовних функцій та проходження кількох етапів: стадію концепції, планування, виконання та завершення.
Фази
У кожному проекті завжди бере участь чимала кількість учасників. Умовно їх можна поділити на такі групи:
Учасники проекту |
Ініціатор проекту |
Замовник (власник) |
|
Інвестор |
|
Керівник проекту, команда проекту |
|
Генеральний контрактор, субконтрактори |
|
Проектувальники |
|
Генеральний підрядник, субпідрядники |
|
Постачальники |
|
Юридичні, консалтингові, інжинірингові компанії |
|
Органи влади |
|
Власник земельної ділянки |
|
Населення |
|
Покупці кінцевої продукції |
|
Конкуренти |
|
Інші зацікавлені сторони |
V. Закріплення знань і вмінь учнів
Робота в групах
Учитель роздає малим групам ситуаційне завдання, прочитавши яке, учні повинні відповісти на запитання.
До вашої уваги — ідея проекту, що була висунута Остапом Бендером на зібранні любителів шахів у приволзькому місті Васюки (8 тис. жителів).
«В Васюках надо у строить международный шахматный турнир ... Подумайте над тем, как красиво будет звучать: «Международный васюкинский турнир 1927 года»... Васюкинцы денег платить не будут. Они будут их по-лу-чать! Ведь на турнир с участием величайших гроссмейстеров съедутся любители шахмат всего мира. Сотни тысяч людей, богато обеспеченных людей, будут стремиться в Васюки. Во-первых, речной транспорт такого количества пассажиров поднять не сможет. Следовательно, будет построена железнодорожная магистраль «Москва — Васюки». Это — раз. Два — это гостиницы и небоскребы для размещения гостей. Три — поднятие сельского хозяйства в радиусе на тысячи километров: гостей нужно снабжать — овощи, фрукты, икра, шоколадные конфеты. Дворец, в котором будет происходить турнир,— четыре. Пять — постройка гаражей для гостевого автотранспорта. Для передачи всему миру сенсационных результатов турнира придется построить сверхмощную радиостанцию. Это — в-шестых. Теперь относительно железнодорожной магистрали «Москва — Васюки». Несомненно, она не будет обладать такой пропускной способностью, чтобы перевести в Васюки всех желающих. Отсюда вытекает аэропорт «Большие Васюки»...
Мой проект гарантирует вашему городу неслыханный расцвет производительных сил. Подумайте, что будет, когда турнир окончится и когда уедут все гости. Жители Москвы, стесненные жилищным кризисом, бросятся в ваш великолепный город. Столица автоматически переходит в Васюки. Сюда переезжает правительство. Васюки переименовываются в Нью-Москву, Москва — в Старые Васюки... Нью-Москва становится элегантнейшим центром Европы, а скоро и всего мира...
А впоследствии и вселенной. Шахматная мысль, превратившая уездный город в столицу земного шара, превратится в прикладную науку и изобретет способы международного сообщения. Из Васюков полетят сигналы на Марс, Юпитер и Нептун. Сообщение с Венерой сделается таким же легким, как переезд из Рыбинска в Ярославль. А там, как знать, может быть, лет через восемь в Васюках состоится первый в истории мироздания межпланетный шахматный конгресс!»
• Запитання
- 1) За якими ознаками пропозицію Остапа Бендера можна зарахувати до проекту?
- 2) Прокласифікуйте проект за відомими вам класифікаційними ознаками. Чи можна зарахувати його до інноваційних?
- 3) Назвіть можливих учасників цього проекту. Які з них будуть зовнішніми щодо проекту, а які — внутрішніми?
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
- 1. Опрацювати теоретичний матеріал.
- 2 Письмово охарактеризувати ознаки проекту, що відрізняють його від інших видів діяльності. Навести приклади.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України