Усі уроки до курсу «Екологія». 11 клас
УРОК 17. ТВАРИННИЙ СВІТ НАСЕЛЕННЯ, ЙОГО РОЛЬ У БІОСФЕРІ. РЕСУРСИ ТВАРИННОГО СВІТУ ПЛАНЕТИ ТА УКРАЇНИ
Цілі уроку: ознайомити учнів із тваринами та їх роллю в біосфері, розглянути ресурси тваринного світу планети та України; розвивати навички аналізу й синтезу інформації; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації із зображенням оболонок Землі та поширення на ній тваринних організмів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
- 1. Яке значення мають тварини для нашої планети?
- 2. Чи багато тварин існує на Землі?
- 3. Які функції виконують тварини в екосистемах?
- 4. Які фактори можуть впливати на поширення певних видів тварин?
III. Вивчення нового матеріалу
Тваринний світ є одним з основних компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей, об’єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.
Нині науці відомо близько 1 млн 500 тис. видів тварин.
Тваринний світ посідає важливе місце в кругообігу речовин. Також він є важливою ланкою в загальній ланці живлення, без тваринного світу були б порушені всі природні біоценози та ін.
Біомаса тварин становить лише 2 % від усього живого на нашій планеті, але через високий рівень енергетичних процесів, величезну різноманітність і рухливість роль фауни в біосфері дуже велика.
Нині налічується близько 2 млн видів тварин (рослин — у п’ять разів менше). Найбільш численною групою є безхребетні. Цікаво, що в 1 га ґрунтів лісу середніх широт живе до 2,5 млн особин дощового черв’яка, до 6 млн комах, 1 млн молюсків (загальна їх біомаса — близько 1 т). На нашій планеті на кожну людину одних лише комарів і мух припадає не менше 200 млн. У тайзі є райони, де на кожному гектарі живе до 5 кг комарів.
Відомі гігантські зграї сарани в Африці, які налічують мільярди особин. Біомаса диких копитних і гризунів у саванах і степах може досягати 250-400 кг на 1 га, раніше їх було ще більше.
Найважливішу роль у біосфері відіграє найчисленніший і найрізноманітніший клас тварин — комахи. Вони виконують функції запилення, є поживою для птахів, звірів, амфібій, рептилій, беруть участь у формуванні ґрунтів, розкладанні тваринних решток і екскрементів, впливають на склад повітря, вод і ґрунтів. Наприклад, терміти під час переробки клітковини виділяють у атмосферу 165 млн т метану на рік (майже половину всього, що надходить у біосферу), 55 млрд т СО2.
Безхребетні становлять до 95-99 % біомаси тварин на Землі; їх значення в біосфері величезне, особливо в кругообігу речовин і трансформації енергії.
З давніх-давен тварини були для людей не лише основним продуктом харчування. З їх шкіри виготовляли одяг, з кісток — знаряддя праці, «будівельні матеріали», а також технічну, лікарську сировину, прикраси. За рахунок тварин (морських) утворювалися в минулому й формуються нині величезні товщі вапняків, крейди, діатомітів, кремнистих відкладень, фосфоритів та інших осадових порід на дні океанів і морів. А коралові рифи (Великий Бар’єрний риф поблизу Австралії) за своїми розмірами перевищують Велику китайську стіну.
Величезною є роль тварин в утворенні й житті ґрунтів (у першу чергу — червів) і рослин.
Тварини активно формують мікрорельєф (кротовини), рельєф, ландшафти (наприклад, «бобровий», «термітний» і «кораловий» ландшафти).
Ресурси тваринного світу України
Тваринний світ України відрізняється розмаїтим видовим складом і налічує майже 45 тис. видів тварин. На території України багато унікальних природних місцевостей, де водяться рідкісні реліктові тварини.
Для лісової зони характерні лось, козуля, кабан, олень благородний, білка; є чимало лисиць і вовків. Трапляються бурий ведмідь, рись. З птахів найбільше тетеруків, рябчиків, глухарів, шпаків, синиць, дроздів, лелек. У степовій зоні водяться ховрахи, хом’яки, польові миші, байбаки; з птахів — жайворонок, перепілка, рожевий шпак, степовий орел. Деяких хутрових звірів (нутрія, норка, сріблясто-чорна лисиця, ондатра) завезено з інших районів, і вони добре акліматизувалися.
Дуже різноманітний тваринний світ на Азово-Чорноморському узбережжі в дельтах річок. Особливо багато птахів — мартини, норці, качки, чаплі, бугаї, пелікани, чайки, баклани.
У Чорному й Азовському морях є осетер, скумбрія, ставрида, кефаль, оселедці, бички. У річках, озерах і штучних водоймах водяться окунь, лящ, судак, щука, карась, сазан, у карпатських річках є форель.
На Південному березі Криму та гірській частині півострова, де кліматичні умови близькі до Середземномор’я, поширені такі тварини, як кримська і скельна ящірки, леопардовий полоз, південний соловей, чорний гриф, благородний олень, муфлон.
На території України також поширені мисливські тварини — копитні, хутряні, а також перната дичина. У заповідно-мисливських господарствах, що є практично в усіх областях України, організовується полювання на лося, оленя, дикого кабана, зайця, лисицю, диких гусаків, качок і т.п.
В Україні створено 11 національних природних парків, 4 біосферні заповідники, 16 природних заповідників, численні дендропарки, є багато пам’яток садово-паркового мистецтва. Найбільш відомими є Асканія-Нова (Херсонська область, кінець XIX ст.), Шацький національний природний парк (Волинська область), дендрологічні парки — «Софіївка» (Черкаська область), «Олександрія» (Київська область), а також пам’ятки природи — Скелі Довбуша на Івано-Франківщині та Львівщині, Кам’яні Могили в Донецькій і Запорізькій областях, Великий каньйон у Криму.
IV. Практична робота
Тема роботи. Тенденції використання ресурсів тваринного світу Світового океану
Мета роботи: проаналізувати основні тенденції використання ресурсів тваринного світу Світового океану.
Обладнання й матеріали: картка для практичної роботи; таблиці або слайди презентації з матеріалами щодо використання тваринного світу Світового океану, робочий зошит.
Хід роботи
- 1. Використовуючи картку для практичної роботи, ознайомтеся з основними способами використання ресурсів тваринного світу Світового океану.
- 2. Визначте основні тенденції використання ресурсів тваринного світу Світового океану.
- 3. Визначте, яку участь бере Україна у використанні ресурсів тваринного світу Світового океану.
Теоретичні відомості для виконання роботи
Тваринні ресурси океанів — риби, кити, молюски (кальмари, мідії тощо), ракоподібні (краби, креветки, кріль тощо), що використовуються для виробництва продуктів харчування й одержання цінних речовин для різних галузей промисловості, сільського господарства, медицини. Вони належать до відновлюваних ресурсів. Загальна маса живих організмів Світового океану оцінюється приблизно в 35 млрд тонн. Обсяги поповнення рибних запасів, видобуток яких становить від 4/5 до 9/10 усього морського промислу, досягає 200 млн тонн щорічно. Основними районами вилову риби у світі є шельфові ділянки, що займають 7-8 % площі Світового океану й забезпечують 90 % обсягів вилову, а також центральна частина Тихого океану (прибережні води островів Океанії), Північна Атлантика. Найбільші рибопромислові країни світу — Японія, Росія, Китай, США, Чилі, Норвегія, Індія, Республіка Корея, Данія, Таїланд, Індонезія, Великобританія. Дедалі більшого розвитку набуває штучне розведення на фермах і морських плантаціях деяких видів молюсків, водоростей, що дістало назву марикультури.
Океан дає 12-15 % білків тваринного походження і 3-4 % тваринних жирів загальносвітового використання. На моря й океани припадає понад 4/5 загальносвітового вилову. Активне рибальство охоплює всі нові райони океану. Найбільшу питому вагу в промислі морських продуктів має риба — близько 90 %, на різні молюски припадає близько 5 %, ракоподібних — 3 %, водяні рослини — 1,5 %. Предметом промислу також є морські ссавці. Світовий морський промисел охоплює близько 25 % акваторії океану, основні промислові райони розташовані в межах шельфу.
У зв’язку зі швидким освоєнням біологічних ресурсів океану виникла небезпека, що нерегульоване та нераціональне їх використання призведе до зменшення запасів чи невідновних утрат. У зв’язку з необхідністю найбільш раціонального освоєння ресурсів тваринного та рослинного світу океану постало питання про міжнародну співпрацю в цій галузі.
V. Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал за відповідною темою.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України