Усі уроки до курсу «Біологія». 11 клас
УРОК 36. Узагальнення та контроль знань з теми. Популяція, екосистема, біосфера
Цілі уроку: узагальнити й закріпити знання про особливості функціонування екосистем, екологію особин і популяцій і вплив людської діяльності на стан біосфери, розвивати вміння практичного використання одержаних знань, виховувати повагу до всіх живих організмів і розуміння важливості діяльності людини для всього живого на нашій планеті.
Обладнання й матеріали: таблиці з теми, підручник, зошит.
Базові поняття й терміни: популяції, структура популяцій, екологічні чинники, адаптивні ритми, угруповання, екосистеми, сукцесія, мутуалізм, паразитизм, коменсалізм, симбіоз, кругообіг речовин, біосфера, ноосфера, біорізноманіття, охорона природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний етап
II. Обговорення й узагальнення матеріалів теми
Питання для бесіди
- 1. Які показники характеризують стан популяцій?
- 2. Які екологічні чинники впливають на живі організми й екосистеми?
- 3. Які типи взаємодії організмів наявні в екосистемах?
- 4. Яку роль для нашої планети відіграють живі організми?
- 5. Чому треба зберігати біорізноманіття?
- 6. Які методи застосовують в Україні для охорони природи?
III. Контроль знань з теми
Варіант І
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Взаємини окремих особин із навколишнім середовищем вивчає:
а) аутекологія;
б) демекологія;
в) синекологія;
г) генетика.
2. Риболовля — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.
3. Органічні речовини з неорганічних утворюють:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) консументи першого порядку;
г) консументи другого порядку.
4. До існування в умовах помірної вологості адаптовані:
а) мезофіти;
б) гігрофіти;
в) ксерофіти;
г) ксерофіли.
5. Установіть відповідність.
1 |
Продуценти |
2 |
Консументи |
3 |
Планктон |
4 |
Нектон |
А |
Сукупність організмів, які мешкають у товщі води й здатні активно пересуватися незалежно від напрямку течії |
Б |
Сукупність організмів, які мешкають у товщі води й не здатні протидіяти течіям |
В |
Організми, які утворюють органічні сполуки з неорганічних |
Г |
Форма співіснування організмів різних видів, за якої кожний зі взаємопов’язаних видів одержує певну користь від іншого |
Д |
Гетеротрофні організми, які живляться готовими органічними речовинами |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) спориш;
б) аспергіл;
в) лисиця;
г) кролик.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
Варіант II
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Взаємини всередині популяцій вивчає:
а) аутекологія;
б) демекологія;
в) синекологія;
г) генетика.
2. Паразитизм — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.
3. Харчуються живими організмами:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) фотоавтотрофи;
г) консументи.
4. Слон — це:
а) редуцент;
б) продуцент;
в) консумент першого порядку;
г) консумент другого порядку.
5. Установіть відповідність.
1 |
Продуцент |
2 |
Консумент першого порядку |
3 |
Консумент другого порядку |
4 |
Редуцент |
А |
Котяча блоха |
Б |
Пеніцил |
В |
Олень |
В |
Лисиця |
Д |
Верба |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) мукор;
б) попелиця;
в) яблуня;
г) сонечко.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
Варіант III
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Пліснява — це:
а) редуцент;
б) продуцент;
в) консумент першого порядку;
г) консумент другого порядку.
2. Середньорічна температура — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.
3. Рештки загиблих організмів руйнують:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) консументи першого порядку;
г) консументи другого порядку.
4. Автомобільні шляхи — це фактор:
а) абіотичний;
б) біотичний;
в) антропогенний;
г) комплексний.
5. Установіть відповідність.
1 |
Редуценти |
2 |
Сапротрофи |
3 |
Бентос |
4 |
Перифітон |
А |
Сукупність організмів, які пересуваються по поверхневій плівці води або прикріплюються до неї знизу |
Б |
Організми, які живляться мертвою органікою, розкладаючи її до неорганічних сполук |
В |
Сукупність організмів, які поселяються на різних субстратах, розташованих у товщі води |
Г |
Сукупність організмів, які мешкають на поверхні чи в товщі дна водойм |
Д |
Організми, які живляться мертвою органікою |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) яблуня;
б) пеніцил;
в) яблуневий довгоносик;
г) горобець.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
Варіант IV
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Хемоавтотрофна бактерія — це:
а) редуцент;
б) продуцент;
в) консумент першого порядку;
г) консумент другого порядку.
2. Автотрофом є:
а) кактус;
б) кролик;
в) мукор;
г) акула.
3. Екосистеми, які створює, контролює та підтримує людина:
а) сукцесія;
б) біоценоз;
в) тундра;
г) агроценоз.
4. Висота снігового покриву — це фактор:
а) антропогенний;
б) біотичний;
в) абіотичний;
г) комплексний.
5. Установіть відповідність.
1 |
Гідробіонти |
2 |
Нейстон |
3 |
Червона книга |
4 |
Чорний список |
А |
Список рідкісних і зникаючих видів організмів, які потребують охорони |
Б |
Список видів різних груп організмів, які вимерли, починаючи з 1600 року |
В |
Сукупність організмів, які мешкають у товщі води й здатні активно пересуватися незалежно від напрямку течії |
Г |
Організми, які населяють водойми різних типів |
Д |
Сукупність організмів, які пересуваються по поверхневій плівці води або прикріплюються до неї знизу |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщення речовини й енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) людина;
б) мукор;
в) свиня;
г) буряк.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
Варіант V
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Взаємодія кози й капусти:
а) хижацтво;
б) мутуалізм;
в) конкуренція;
г) паразитизм.
2. Гетеротрофом є:
а) кактус;
б) кролик;
в) троянда;
г) цибуля.
3. Угруповання взаємопов’язаних організмів, що спільно проживають:
а) сукцесія;
б) біоценоз;
в) агроценоз;
г) конкуренція.
4. Канібалізм — це фактор:
а) антропогенний;
б) біотичний;
в) абіотичний;
г) комплексний.
5. Установіть відповідність.
1 |
Агроценоз |
2 |
Ноосфера |
3 |
Екологічна ніша |
4 |
Трофічна сітка |
А |
Положення популяції певного виду в біогеоценозі, що визначається взаємозв’язками з популяціями інших видів та умовами фізичного середовища існування |
Б |
Маловидові штучні угруповання організмів, створені людиною для одержання сільськогосподарської продукції |
В |
Структура біогеоценозу, що формується внаслідок переплетення різних ланцюгів живлення |
Г |
Новий стан біосфери, зумовлений розумовою діяльністю людини |
Д |
Сукупність організмів, які пересуваються по поверхневій плівці води або прикріплюються до неї знизу |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщення речовини та енергії в послідовності від продуцента до редуцента:
а) пшениця;
б) сова;
в) аспергіл;
г) миша.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
Варіант VI
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Закономірний спрямований процес зміни угруповання:
а) сукцесія;
б) біоценоз;
в) агроценоз;
г) конкуренція.
2. Риболовля — це фактор:
а) антропогенний;
б) біотичний;
в) абіотичний;
г) комплексний.
3. Органічні речовини з неорганічних утворюють:
а) редуценти;
б) продуценти;
в) консументи першого порядку;
г) консументи другого порядку.
4. Взаємодія п’явки та людини:
а) хижацтво;
б) мутуалізм;
в) паразитизм;
г) конкуренція.
5. Установіть відповідність.
1 |
Поліфаги |
2 |
Фітофаги |
3 |
Мутуалізм |
4 |
Симбіоз |
А |
Форма співіснування організмів різних видів, за якої кожний зі взаємопов’язаних видів одержує певну користь від іншого |
Б |
Сукупність організмів, які оселюються на різних субстратах, розташованих у товщі води |
В |
Організми, які живляться різною за походженням їжею |
Г |
Організми, які живляться рослинами |
Д |
Усі форми співіснування організмів різних видів |
Відповідність |
1 |
2 |
3 |
4 |
6. Розмістіть ланки ланцюга живлення згідно зі схемою переміщення речовини та енергії в послідовності від редуцента до продуцента:
а) спориш;
б) аспергіл;
в) лисиця;
г) кролик.
Послідовність |
1 |
2 |
3 |
4 |
IV. Домашнє завдання