Усі уроки до курсу «Художня культура». 11 клас
УРОК № 17
Тема. Узагальнення знань
Мета: узагальнити знання учнів із курсу «Зарубіжна художня культура»; розвивати творчі здібності, пізнавальну активність, удосконалювати навички написання обґрунтованих і розгорнутих відповідей на запитання; виховувати прагнення досягти високих результатів, толерантність, шанобливе ставлення та інтерес до культури інших народів, пам’яток світової культури.
Оснащення. Зоровий ряд: колаж із портретів митців та їх творів, з якими ознайомилися впродовж вивчення курсу. Музичний ряд: фрагменти найулюбленіших музичних творів, що слухали впродовж вивчення курсу. Обладнання: тестові завдання (4 варіанти); ТЗН.
Тип уроку: контроль знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Узагальнення вивченого матеріалу
1. Виконання тестових завдань
Варіант І
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)
1. Культура Далекого Сходу розвивалася під впливом таких релігій:
- а) християнство, даосизм, буддизм;
- б) буддизм, даосизм, конфуціанство;
- в) буддизм, даосизм, язичництво.
2. Арабо-мусульманська архітектура представлена:
- а) мінаретами, ступами, пагодами;
- б) мінаретами, медресе, мечетями, караван-сараями;
- в) мінаретами, соборами, фортецями.
3. У живописі Ренесансу поширені такі жанри та теми:
- а) релігійний, тема материнства;
- б) «гори та води», портрет, пейзаж;
- в) історичний, батальний, тема материнства.
4. До найвідоміших робіт Дієґо Веласкеса належать:
- а) «Поклоніння волхвів», «Прялі», «Час, що розплився»;
- б) «Поклоніння волхвів», «Дім божевільних», «Процесія флагеллантів»;
- в) «Поклоніння волхвів», «Меніни», «Прялі».
5. Типові зразки ранньої грецької скульптури:
- а) зображення юнацької (курос) та дівочої (кора) фігур;
- б) скульптурний портрет, декоративна скульптура;
- в) скульптура тварин, декоративна скульптура.
6. Пекінська опера поєднує елементи:
- а) балету, драми, інструментальної музики;
- б) драми, комедії, тек-вон-до;
- в) вокалу, драми, акробатики та бойових мистецтв.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
7. Схарактеризуйте основні риси барокової архітектури.
8. Якими є характерні риси спірічуелсу, блюзу та регтайму?
9. Назвіть видатних танцівників російського балету.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1,5 бала)
10. Назвіть особливості російського історичного живопису, представників та їх твори.
11. Схарактеризуйте галузі наукових та мистецьких інтересів Леонардо да Вінчі.
Високий рівень (правильна відповідь — 3 бали)
12. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю. Дайте докладну й обґрунтовану відповідь на запитання.
- Порівняйте особливості розвитку кінематографа у Франції та США.
(Усього — 12 балів)
Варіант II
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)
1. Найпоширеніші жанри китайського живопису:
- а) пейзажний, портретний;
- б) портретний, казковий;
- в) міфологічний, пейзажний.
2. Невід’ємною рисою готичного храму була обов’язкова наявність:
- а) настінної мозаїки;
- б) вітражів;
- в) фресок.
3. Представники мистецтва Ренесансу:
- а) Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті, Джотто, Мазаччо;
- б) Ян Вермеєр, Мікеланджело Буонарроті, Іван Шишкін;
- в) Леонардо да Вінчі, Пітер Брейгель-старший, Лоренцо Берніні.
4. Відомі голландські живописці:
- а) Франс Хальс, Рембрандт, Ян Вермеєр, Мікеланджело Буонарроті, Іван Шишкін;
- б) Леонардо да Вінчі, Пітер Брейгель-старший, Лоренцо Берніні;
- в) Франс Хальс, Рембрандт, Ян Вермеєр, Віллєм Хеда.
5. Представники віденського класицизму:
- а) Й. Гайдн, В. А. Моцарт, Л. ван Бетговен;
- б) Ф. Вебер, Ф. Шуберт, М. Глінка;
- в) Й. Брамс, Ж. Бізе, П. Чайковський.
6. Найвидатніші танцівники російського балету:
- а) А. Павлова, П. Чайковський, М. Плісецька, В. Ніжинський, Р. Нурієв;
- б) Г. Уланова, А. Павлова, М. Плісецька, В. Ніжинський, Р. Нурієв;
- в) А. Павлова, П. Чайковський, М. Фокін, С. Дягілєв, Р. Нурієв.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
7. Назвіть видатних акторів і режисерів французького кінематографа.
8. Які види образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва розвивалися у країнах Близького Сходу?
9. Назвіть композиторів-романтиків та їх найвидатніші твори.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1,5 бала)
10. У чому полягають відмінності парків Великої Британії та Франції?
11. Схарактеризуйте стилі, що є витоками джазу.
Високий рівень (правильна відповідь — 3 бали)
12. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю. Дайте докладну й обґрунтовану відповідь на запитання.
- Схарактеризуйте розвиток балетного мистецтва в Росії, творчість його відомих представників (композиторів, хореографів, танцівників) та їх твори.
(Усього — 12 балів)
Варіант III
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)
1. Пекінська опера поєднує елементи:
- а) балету, драми, інструментальної музики;
- б) драми, комедії, тек-вон-до;
- в) вокалу, драми, акробатики та бойових мистецтв.
2. Найвидатніші зразки готичної архітектури:
- а) собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам де Парі), Лондонське Вестмінстерське абатство, Міланський собор;
- б) собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам де Парі), Чернінський палац, Смольний монастир, Зимовий палац, Хоум-іншуранс-білдінг;
- в) собор Паризької Богоматері (Нотр-Дам де Парі), Зимовий палац, Ейфелева вежа, Хоум-іншуранс-білдінг.
3. Мікеланджело Буонарроті створив такі твори:
- а) «Аполлон Бельведерський», «Вакх», «Ніка Самофракійська», «П’єта» («Оплакування Христа»);
- б) «Битва кентаврів», «П’єта» («Оплакування Христа»), «Давид»;
- в) «Битва кентаврів», «Дискобол», «Вакх», «П’єта» («Оплакування Христа»).
4. Шансон — це:
- а) різновид народної чи естрадної французької пісні ліричного змісту;
- б) естрадна пісня-танець у повільному темпі;
- в) пісня, автором і виконавцем якої зазвичай є та сама людина.
5. До композиторів-романтиків належать:
- а) Й. Гайдн, В. А. Моцарт, Л. ван Бетговен, Ж. Бізе, М. Мусоргський;
- б) Ф. Шопен, Ф. Ліст, Ф. Шуберт, Й. Штраус;
- в) Й. Гайдн, М. Римський-Корсаков, Л. ван Бетговен, Ф. Ліст, Ф. Шуберт.
6. Жанри американського кінематографа:
- а) пригодницький, мюзикл, бойовик, фантастика, фільми жахів, фільми катастроф, фільми для сімейного перегляду;
- б) мюзикл, фільми для індивідуального перегляду, фантастика, авангардні фільми, фільми жахів, фільми катастроф;
- в) бойовик, фільм-опера, фільм-вистава, фільми для сімейного перегляду, пригодницький, мюзикл, фантастика, фільми жахів, фільми катастроф.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
7. Схарактеризуйте особливості поп-музики.
8. У чому полягає філософія японського саду?
9. Схарактеризуйте сюжет картини Ель Ґреко «Есполіо».
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1,5 бала)
10. Назвіть спільні та відмінні риси китайської опери та японського театру.
11. Схарактеризуйте особливості архітектури модерну.
Високий рівень (правильна відповідь — 3 бали)
12. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю. Дайте докладну й обґрунтовану відповідь на запитання.
- Схарактеризуйте історичні умови розвитку живопису Іспанії, стильові особливості творів Ель Ґреко, Дієґо Веласкеса, Франсіско Гойї, Сальвадора Далі.
(Усього — 12 балів)
Варіант IV
Початковий рівень (кожна правильна відповідь — 0,5 бала)
1. У живописі Китаю поширені жанри:
- а) «гори та води», «квіти та птахи», «люди»;
- б) «пагорби та річки», «гори та води», «квіти та птахи»;
- в) «квіти та птахи», «люди», «імператори та гейші».
2. Головна споруда європейського міста XIII—XIV ст.:
- а) будинок, вежа;
- б) собор, храм;
- в) фортеця, ринок.
3. Сюрреалізм Сальвадора Далі:
- а) звертався до безпосереднього зображення буденного життя простих людей;
- б) конструював дійсність за допомогою вільної імпровізації;
- в) відображав сновидіння.
4. Найвідоміший зразок садово-паркового мистецтва світу — резиденція французьких королів:
- а) Гайд-парк;
- б) Версаль;
- в) Річмондський парк.
5. До французьких шансоньє належать:
- а) Г. Монтегюс, Е. Піаф, ПІ. Азнавур, П. Каас, Джо Дассен;
- б) Б. Сміт, Ів Монтан, Ш. Азнавур, Е. Піаф;
- в) Л. Армстронг, Е. Преслі, Ів Монтан, ПІ. Азнавур.
6. Сфумато винайшов:
- а) Мікеланджело Буонарротті;
- б) Леонардо да Вінчі;
- в) Лоренцо Берніні.
Середній рівень (кожна правильна відповідь — 1 бал)
7. Назвіть характерні риси індійського танцю.
8. Схарактеризуйте особливості готичної архітектури.
9. Назвіть найвидатніші фрески Рафаеля у станцах папського палацу у Ватикані.
Достатній рівень (кожна правильна відповідь — 1,5 бала)
10. Назвіть класичні театри Японії. Схарактеризуйте їх особливості.
11. У чому полягають відмінності парків Великої Британії та Франції?
Високий рівень (правильна відповідь — 3 бали)
12. Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю. Дайте докладну й обґрунтовану відповідь на запитання.
- Якими були головні досягнення голландського та фламандського живопису XVII ст.? Схарактеризуйте твори найвидатніших живописців цієї доби.
(Усього — 12 балів)
2. Презентація альбому «Культурна спадщина народів світу»
IV. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
- Сьогодні мені вдалося...
- Виправдалися мої очікування щодо...
- Створений нами альбом «Культурна спадщина народів світу» викликає у мене приємні почуття, тому що...