Історія України. 8 клас: розробки уроків до підручника О. В. Гісема та О. О. Мартинюка
Урок № 23 (41—42*). Воєнно-політичні події 1650—1653 рр.
Мета: розповісти про розгортання воєнних дій у 1651 р., порівняти умови Зборівського та Білоцерківського договорів; визначити, завдяки чому українська армія здобула перемоги в битві під Батогом та облозі Жванця; пояснити, чому і як були здійснені молдавські походи Б. Хмельницького; охарактеризувати внутрішньо- і зовнішньополітичне становище Гетьманщини наприкінці 1653 р.; визначити за картою напрямки воєнних поході в української армії та місця найважливіших битву 1650—1653 рр.; удосконалювати вміння і навички самостійної роботи; виховувати у школярів навички позитивного розв'язання суперечливих питань.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, стінна карта, атлас, ілюстративний матеріал.
Основні терміни та поняття: молдавські походи, битва під Берестечком, Білоцерківський договір.
Основні дати та події: 18-30 червня 1651 р. — битва під Берестечком; 18 вересня 1651 р.— укладення Білоцерківського договору; 1650, 1652 і 1653 рр. — молдавські походи; 22—23 травня 1652 р. — битва під Батогом; 11 жовтня — 5 грудня 1653 р. — облога Жванця.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Бесіда
1. Якою була офіційна назва Української козацької держави?
2. Що було покладено в основу політичного устрою Української гетьманської держави?
3. Які посадовці входили до Генерального уряду?
4. Скільки полків налічувалося в Гетьманщині в 1649 р.?
5. Яке місто було столицею Гетьманщини?
6. Який вид військових підрозділів становив основу української армії?
7. Якою була кількість регулярної армії Б. Хмельницького в роки війни?
8. Назвіть основні джерела поповнення державної скарбниці Гетьманщини.
9. Якою була вища судова інстанція Гетьманщини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Актуалізація опорних знань
1. Назвіть найважливіші битви Національно-визвольної війни 1648—1649 рр.
2. Якими були найважливіші політичні події цього періоду війни?
3. Якими були умови Зборівського мирного договору?
1. Відновлення воєнних дій. Битва під Берестечком, с. 125
2. Укладення Білоцерківської угоди, с. 127
3. Битва над Батогом, с. 128
4. Облога Жванця. с. 129
5. Молдавські походи.
6. Внутрішньо- і зовнішньополітичне становище Гетьманщини наприкінці 1653 р.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Бесіда
1. Яким був кількісний склад армій супротивників у битві під Берестечком?
2. Хто керував виведенням з оточення з-під Берестечка залишків української армії?
3. Якою була кількість козацького реєстру за Білоцерківською угодою?
4. Скільки походів до Молдавії було здійснено українськими військами?
5. Якими були причини битви під Батогом?
6. Укладенням якого договору завершилася облога Жванця?
7. Як змінилася кількість населення українських земель за роки Національно-визвольної війни?
8. Які держави пропонували надати захист Гетьманщині у її війні проти Речі Посполитої?
Проблемні завдання
1. Визначте роль битви під Берестечком у Національно-визвольній війні.
2. Поширеною є думка, що поразка козацького війська була зумовлена зрадою кримських татар. Чи згодні ви з такою думкою?
Дидактична гра «Знайди відповідь»
Правила гри. Учні об’єднуються у п’ять команд. Кожна команда, використовуючи підручник, має з’ясувати ключові моменти історії цього періоду Національно-визвольної війни. Після завершення роботи, яка чітко обмежується в часі, один представник від кожної команди представляє виконану роботу команди. Виграє та команда, відповідь якої буде найповнішою.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Заключне слово вчителя
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати § 19 (§ 24*) підручника.
2. Продовжити роботу з таблицею «Національно-визвольна війна українського народу середини XVII ст.».
3. Випереджальне завдання. Об'єднати учнів у п'ять груп: «Оптимісти», «Песимісти», «Об'єктивісти, «Емоційні», «Філософи». Кожна група отримує окреме завдання на підставі самостійно опрацьованого § 20.
«Оптимісти» мають назвати всі позитивні моменти в зовнішньополітичній діяльності Гетьманщини. Потрібно перелічити всі зовнішньополітичні завдання, які були позитивно розв'язані Б. Хмельницьким.
«Песимісти» мають назвати всі питання (проблеми), які виникли в Гетьманщини у відносинах з іншими державами. Потрібно виділити невдачі, які спіткали Б. Хмельницького в зовнішньополітичній діяльності.
«Об'єктивісти» мають лише констатувати факти укладення договорів, угод, зазначити їхні умови без оцінки подій.
«Емоційні» мають оцінити згадані події з емоційного боку, передати почуття різних верств населення в тогочасних умовах.
«Філософи» мають підготувати роздуми про місце Української козацької держави в тогочасній міжнародній ситуації.