Розробки уроків. Історія України. 11 клас. Рівень стандарту. Академічний рівень
УРОК № 31
Тема. Узагальнення знань за темою «Україна в період загострення кризи радянської системи (середина 1960-х — початок 1980-х рр.)».
Мета: повторити, закріпити й узагальнити матеріал теми, розвивати вміння, навички, які формувалися на уроках. Виховувати в учнів почуття патріотизму, толерантності, поваги до історичного минулого своєї держави.
Тип уроку: перевірка й облік знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, стінна карта «Українські землі».
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Методичні рекомендації з проведення уроку: див. на с. 102.
II. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
І варіант
• Індивідуальні завдання.
КАРТКА № 1
1) Чому в 1970—1980-ті рр. відбувався швидкий процес русифікації України?
2) Коли і з якою метою було створено Українську Гельсінську групу?
КАРТКА № 2
1) Чому реформи другої половини 1960-х рр. зазнали краху?
2) Які демографічні зміни відбулися в УРСР в 1970—1980-ті рр.?
КАРТКА № 3
1) Чому було усунуто з посади першого секретаря ЦК КПУ П. Шелеста?
2) Схарактеризуйте релігійне дисидентство в 1970—1980-ті рр.
КАРТКА № 4
1) Які особливості мав дисидентський рух 1970-х — початку 1980-х рр.?
2) Схарактеризуйте особливості промислового розвитку УРСР в 1970—1980-ті рр.
КАРТКА № 5
1) Чи переживала українська культура занепад у 1970— 1980-ті рр.? Свій висновок обґрунтуйте.
2) Схарактеризуйте діяльність В. Щербицького.
КАРТКА № 6
1) Порівняйте рівень життя партійно-державної номенклатури й пересічних громадян у 1970—1980-ті рр.
2) Чим було зумовлене посилення репресій проти дисидентів наприкінці 1970 — на початку 1980-х рр.?
II варіант
• Запитання та завдання для узагальнення.
1) Складіть перелік подій з історії України середини 1960-х — початку 1980-х рр., які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте свій вибір.
2) Поясніть значення термінів і понять: застій, депопуляція, номенклатура, «самвидав», правозахисний рух.
3) На історичній карті покажіть: а) місто, де було створено Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод; б) українські міста, що стали центрами дисидентського руху; в) основні місця розповсюдження дисидентами «самвидавської» літератури.
4) Назвіть імена тогочасних видатних українських діячів. У чому ви вбачаєте їхній внесок в історію України цього періоду?
5) Визначте основні тенденції та явища внутрішньополітичного й соціально-економічного становища України доби застою. Поясніть, чому ви вважаєте їх визначальними для розвитку республіки.
6) Порівняйте економічні реформи доби М. Хрущова та другої половини 1960-х рр.
7) Порівняйте опозиційний рух в Україні в періоди «відлиги» та застою.
8) За додатковою літературою ознайомтеся з існуючими точками зору на період застою та його проявами в Україні. Проаналізуйте їхні особливості. Якою є ваша власна оцінка цього періоду?
9) Чи є виправданим, на вашу думку, твердження, що в період застою радянське суспільство поступово входило в стан системної кризи? Чому?
10) Порівняйте зміни, що відбувалися в повсякденному житті населення республіки у зв’язку з процесами лібералізації суспільства в добу «відлиги», і кризовими процесами в суспільстві періоду застою.
11) Якими були основні особливості й тенденції розвитку культури тогочасної України?
12) У чому ви вбачаєте зв’язок між процесами та явищами, що відбувалися в цей період у політичному, культурному й духовному житті України?
III. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити матеріал вивченої теми.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України