Розробки уроків. Історія України. 11 клас. Профільний рівень
УРОК №75
Тема. Повторювально-узагальнювальний урок за темою «Розпад Радянського Союзу і проголошення незалежності України (1985—1991 рр.)».
Мета: повторити, узагальнити і закріпити матеріал теми; проконтролювати знання, уміння і навички учнів; забезпечити самостійність виконання завдань; виховувати почуття поваги до історичного минулого своєї держави.
Тип уроку: перевірка й облік знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
II. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
• Тестові завдання
Варіант 1
I рівень
1. Укажіть, у якому місті відбулись перші демонстрації під синьо-жовтими прапорами.
А У Харкові
Б у Львові
В у Києві
2. Укажіть, коли було проголошено «Декларацію про державний суверенітет України».
А 16 липня 1990 р.
Б 24 серпня 1991 р.
В 1 грудня 1991 р.
3. Укажіть, який Генеральний секретар ЦК КПРС проголосив курс на перебудову радянського суспільства.
А Ю. Андропов
Б К. Черненко
В М. Горбачов
II рівень
4. Дайте визначення поняття «гласність».
5. Укажіть помилкове твердження.
Першою реакцією українського компартійного керівництва на Чорнобильську катастрофу було: 1) здійснення заходів щодо подолання наслідків аварії; 2) прагнення приховати правду від широкої громадськості; 3) залучення іноземних спеціалістів і фінансових ресурсів для ліквідації наслідків аварії; 4) масова евакуація населення Києва і прилеглих територій.
6. Укажіть дати наведених подій.
... — прийняття Декларації про держаний суверенітет УРСР ... — перший з’їзд народних депутатів УРСР ... — усунення В. Щербицького від влади ... — початок страйкового руху
III рівень
7. Визначте наслідки кампанії по боротьбі з пияцтвом та алкоголізмом для економіки УРСР.
8. Заповніть таблицю «Політичні реформи в роки перебудови». Етапи реформ визначте самостійно.
Етапи |
Характеристика |
9. Складіть розгорнутий план за темою «Проголошення незалежності України».
IV рівень
10. Розкрийте ставлення компартійного керівництва України до перебудовчих процесів. Чим воно було зумовлене?
11. З’ясуйте роль неформальних організацій у становленні багатопартійності.
12. Яку роль відіграв Народний рух України в боротьбі за незалежність?
Варіант 2
І рівень
1. Укажіть, яке питання було винесено на референдум 1 грудня 1991 р.
А введення в республіці посади президента
Б підтвердження Акта проголошення незалежності України
В можливість збереження СРСР
2. Укажіть, коли Верховна Рада УРСР прийняла Закон «Про мови...».
А у серпні 1988 р.
Б у жовтні 1989 р.
В у січні 1990 р.
3. Укажіть, хто став першим секретарем ЦК КПУ після звільнення з цієї посади В. Щербицького.
А В. Івашко
Б Л. Кравчук
В С. Гуренко
II рівень
4. Дайте визначення поняття «інфляція».
5. Укажіть помилкові твердження.
Основними рисами суспільно-політичного життя в Україні в 1985—1991 рр. були: 1) різке збільшення бажаючих вступити до КПРС та ВЛКСМ; 2) різке зростання інтересу читачів до публікацій періодичних видань, збільшення тиражів газет і журналів; 3) перегляд та критичне переосмислення історії України радянського періоду; 4) проведення масових мітингів із вимогами припинити перебудову; 5) швидке формування і розвиток національно-демократичного руху.
6. Укажіть дати наведених подій.
... — прийняття Закону УРСР «Про мови...»
... — перший мітинг під синьо-жовтими прапорами ... — «живий ланцюг»
... — перший шахтарський страйк
III рівень
7. Охарактеризуйте основні причини розпаду СРСР.
8. Заповніть таблицю «Економічні реформи в роки перебудови Етапи реформи визначте самостійно.
Етапи |
Характеристики |
9. Складіть розгорнутий план за темою «Стан економіки в Україні в другій половині 1980-х рр. Спроби економічних реформ».
IV рівень
10. У другій половині 1980-х рр. в Україні був поширений жарт, що «в разі розпаду СРСР єдиною республікою, що залишиться в його складі, буде УРСР». Про що це свідчило?
11. Охарактеризуйте процеси, що зумовили появу в роки перебудови масового страйкового руху. Визначте його здобутки та наслідки.
12. Які вимоги висували студенти під час голодування на Майдані Незалежності в Києві в жовтні 1990 р.? Чи досягли вони своєї мети?
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
УРОК №76 — РЕЗЕРВНИЙ