Розробки уроків. Історія України. 11 клас. Профільний рівень
УРОК №55
Тема. Повторювально-узагальнювальний урок за темою «Україна в період загострення кризи радянської системи».
Мета: повторити, узагальнити та закріпити матеріал із теми; проконтролювати знання, уміння, навички учнів; забезпечити самостійність виконання завдань; виховувати почуття поваги до історичного минулого своєї держави.
Тип уроку: перевірка й облік знань, умінь і навичок.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
II. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
• Тестові завдання
Варіант 1
1. Укажіть рік усунення П. Шелеста від влади.
А 1970 р.
Б 1972 р.
В 1974 р.
Г 1976 р.
2. Укажіть прізвище історичного діяча, який очолив Українську Гельсінську Спілку (УГС).
А О. Бердник
Б І. Кандиба
В П. Григоренко
Г М. Руденко
3. Укажіть поняття, яке відповідає визначенню.
Метод господарювання підприємств в умовах соціалістичної економіки, який поєднав централізоване керівництво з певною господарською самостійністю підприємств.
А інтеграція
Б госпрозрахунок
В продрозкладка
Г продподаток
4. Укажіть особливості політичного курсу СРСР після приходу до влади Л. Брежнєва.
А продовження політики десталінізації
Б подальша лібералізація усіх сфер життя
В відновлення посади Генерального секретаря ЦК КПРС
Г періодичне оновлення складу партійних органів
5. Укажіть назву закону, який був прийнятий в Україні у квітні 1978 р.
А Постанова ЦК КПРС «Про поліпшення управління промисловістю, вдосконалення планування та посилення економічного стимулювання промислового виробництва»
Б Конституція України
В Восьмий п’ятирічний план
Г Продовольча програма
6. Укажіть причину деструктивних процесів на селі в 1970—1980-х рр.
А зниження капіталовкладень у сільське господарство
Б зменшення посівних площ
В необґрунтоване підвищення державою цін на сільськогосподарську продукцію
Г переважання ручної праці
7. Укажіть особливості економічного розвитку України в 1970—1980-х рр.
1 високі темпи розвитку електроенергетики
2 переважання виробництва засобів праці над виробництвом предметів споживання
3 широке впровадження механізації та автоматизації виробництва
4 відповідальне ставлення влади до природного середовища України
5 будівництво нових великих підприємств, комплексів
6 висока якість виробленої продукції
7 зменшення податків із колгоспів
8. Установіть відповідність між прізвищами історичних осіб та їх характеристиками.
1 І. Світличний
2 Г. Снегірьов
3 В. Стус
4 О. Заливаха
А художник
Б літературний критик
В кінорежисер
Г поет
Д театральний режисер
9. Установіть хронологічну послідовність подій.
А звільнення П. Шелеста з посади першого секретаря ЦК КПУ
Б створення Української Гельсінської спілки
В початок економічних («косигінських») реформ
Г прийняття Продовольчої програми
10. Назвіть причини активізації опозиційного руху в другій половині 1960-х — на початку 1970-х рр.
11. Укажіть течії опозиційного руху, які існували в Україні в роки «застою». Назвіть їх провідних діячів.
12. Назвіть характерні ознаки національного руху України в 1970-х рр.
Варіант 2
1. Укажіть рік призначення В. Щербицького першим секретарем ЦК КПУ.
А 1970 р.
Б 1972 р.
В 1974 р.
Г 1976 р.
2. Укажіть прізвище політичного діяча СРСР, який був «батьком» економічної реформи в середині 1960-х рр.
А Л. Брежнєв
Б П. Шелест
В А. Суслов
Г О. Косигін
3. Укажіть поняття, яке відповідає визначенню.
Панівна партійна еліта в СРСР, що повністю контролювала всі сфери життя суспільства.
А номенклатура
Б дисиденти
В інтелігенція
Г службовці
4. Укажіть особливість розвитку економіки УРСР у середині 1960-х — на початку 1980-х рр.
А переважний розвиток соціальної сфери села
Б відновлення галузевих міністерств
В недостатнє фінансування аграрного сектору
Г створення раднаргоспів
5. Укажіть назву легальної дисидентської правозахисної організації.
А Українська робітничо-селянська спілка
Б Український революційний центр
В Українська Гельсінська Спілка
Г Український Національний Комітет
6. Укажіть причину поразки економічних реформ у другій половині 1960-х рр.
А економічні реформи зруйнували основи командно-адміністративної системи
Б економічні реформи ліквідували формалізм, бюрократію
В економічні реформи передбачали ринкову ідеологію, яка не була сприйнята вищими посадовцями
Г інтенсивний характер розвитку економіки
7. Укажіть особливості суспільних відносин у другій половині 1960-х — середині 1980-х рр.
1 високі темпи зростання кількості жителів міст
2 спад зростання кількості інтелігенції
3 зменшення народжуваності
4 висока якість життя
5 зміни в етнічному складі населення і зменшення кількості українців
6 поширення у суспільстві подвійної моралі, зневіри
7 зменшення кількісного складу номенклатурно-бюрократичного апарату
8. Установіть відповідність між прізвищами історичних осіб та їх характеристиками.
1 О. Гончар
2 В. Касіян
3 Л. Биков
4 Г. Майборода
А скульптор
Б письменник
В художник
Г актор, кінорежисер
Д композитор
9. Установіть хронологічну послідовність подій.
А прийняття Конституції УРСР
Б публікація роману О. Гончара «Собор» у журналі «Вітчизна»
В перша хвиля арештів дисидентів в Україні
Г прийняття Продовольчої програми
10. Складіть історичний портрет П. Шелеста і дайте власну оцінку його діяльності.
11. Чому восьму п’ятирічку називали «золотою»? Обґрунтуйте свою думку конкретними прикладами з курсу історії України.
12. Охарактеризуйте зміни в повсякденному житті населення України, пов’язані з кризовими процесами в суспільстві періоду «застою».
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
УРОК №56 — РЕЗЕРВНИЙ