Розробки уроків. Історія України. 10 клас. Суспільно-гуманітарний профіль
УРОК № 59 (89—90)
Тема. Узагальнення знань учнів за темою «Український державотворчий процес (1917—1921 рр.)».
Мета: повторити, узагальнити, закріпити й оцінити знання, набуті учнями впродовж вивчення теми; розвивати їхні вміння та навички, сформовані на попередніх уроках; виховний аспект уроку реалізується в результаті осмислення учнями розглянутих подій історії України і формування позитивного емоційно-особистісного ставлення до них; спонукати учнів до подальшого поглиблення своїх знань.
Тип уроку: повторювально-узагальнюючий з елементами оцінювання знань учнів.
Обладнання: підручник, атлас, схеми, таблиці, стінні карти, що використовувалися впродовж вивчення теми.
Методичні рекомендації щодо проведення уроку-узагальнення наведені в розробці уроків № 7—8*.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель повідомляє учням тему, завдання уроку та інформує про заплановані форми роботи.
II. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Учитель стисло нагадує основний матеріал, що вивчався впродовж опрацювання теми.
• Вступна бесіда
1. Яку назву має тема, вивчення якої ви завершили? Якими є її хронологічні межі?
2. У чому, на вашу думку, полягає важливість цього періоду для курсу історії України в цілому? Обґрунтуйте свою точку зору.
• Запитання і завдання
1. Складіть перелік подій, що відбулися в період визвольних змагань, які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте свій вибір.
2. Поясніть значення термінів і понять: визвольні змагання, гетьманат, Директорія УНР, отаманщина, ЗУНР, УГА, «червоний терор», воєнний комунізм, продовольча диктатура, продрозкладка, комнезами, націоналізація, соборність, махновщина, Добровольча армія, білий терор, ревком, націонал-комунізм.
3. Визначте взаємозв’язок між політикою режимів, що існували на території України в 1918—1920 рр., і ходом бойових дій.
4. Порівняйте державний устрій за часів УЦР, гетьманату, Директорії УНР і УСРР.
5. На історичній карті покажіть:
а) межі України за часів УЦР, Української Держави, Директорії УНР, УСРР;
б) військові дії під час Першої і Другої війн УНР із Радянською Росією;
в) перебіг подій в Україні в 1919 р.;
г) події радянсько-польскої війни, боротьби Червоної армії з П. Врангелем і Н. Махном;
д) шлях Першого і Другого зимових походів армії УНР.
6. Складіть розповідь про соціально-економічне становище, повсякденне життя, настрої населення та психологічний клімат у суспільстві за часів визвольних змагань.
7. Якими є, на вашу думку, причини поразки визвольних змагань українського народу? Спробуйте сформулювати здобутки визвольних змагань.
8. Порівняйте і визначте спільне і відмінне у розвитку УНР і ЗУНР.
9. Назвіть факти, які підтверджують прагнення українського народу до створення власної держави.
10. Складіть і заповніть таблицю «Внутрішня і зовнішня політика українських урядів».
11. Чи можна стверджувати, що створення УСРР було наслідком визвольних змагань українського народу? Свою думку обґрунтуйте.
12. У 1917 р. більшовики не користувалися значною підтримкою населення України. Завдяки чому їм вдалося перемогти всі українські режими, білогвардійців і до 1920 р. закріпитися в Україні?
• Тестові завдання
1. У якому універсалі УЦР оголосила програму перебудови українського суспільства на демократичних засадах?
А Першому
Б Другому
В Третьому
Г Четвертому
2. Які політичні погляди були домінуючими серед членів Української Центральної Ради?
А соціалістичні
Б ліберальні
В націоналістичні
Г консервативні
3. Яка подія стала свідченням патріотизму і самовідданості української молоді у боротьбі з більшовицькою агресією проти УНР?
А бій на горі Маківці
Б бій під Крутами
В бій під Мотовилівкою
Г бій на горі Лисоні
4. «Допомагаючи українському урядові в його боротьбі з насильниками та грабіжниками, ці війська не мають ніяких ворожих нам намірів...» Про війська яких країн йдеться у відозві уряду УНР?
А Англії та Франції
Б Німеччини та Австро-Угорщини
В Польщі та Румунії
Г радянських республік
5. «Що це за уряд український, що його члени зовсім не знають і не хочуть знати української мови? Що не тільки не користуються жодним впливом серед українського суспільства, але воно навіть ніколи й не чуло раніш їхніх прізвищ?...» Якому уряду давав таку характеристику його член В. Шахрай?
А Генеральному Секретаріатові Української Центральної Ради
Б Народному Секретаріатові Радянської Української Народної Республіки
В Раді Народних Комісарів Української Соціалістичної Радянської Республіки
Г Кабінету Міністрів Української Держави П. Скоропадського
6. Яка подія за межами України сприяла падінню режиму гетьмана П. Скоропадського?
А прихід більшовиків до влади в Росії
Б Листопадова революція в Німеччині
В відкриття Паризької мирної конференції
Г укладення Брестського миру між Радянською Росією і країнами Четверного союзу
7. Хто у другій половині 1919 р. перебував на посаді головного отамана військ УНР?
А С. Петлюра
Б Є. Коновалець
В М. Міхновський
Г Ю. Тютюнник
8. У якому році було проголошено створення Української Соціалістичної Радянської Республіки?
А 1917
Б 1919
В 1920
Г 1922
9. Перший зимовий похід армії УНР відбувався територією України, що була окупована:
А Червоною і білою арміями
Б польською і румунською арміями
В військами Антанти
Г військами Четверного союзу
10. Яке судження є правильним?
У роки боротьби за збереження державної незалежності України (1918-1920)...
1) було винищено українську інтелігенцію під приводом боротьби з буржуазією.
2) українська інтелігенція залишалась осторонь революційних змін у суспільстві.
А обидва варіанти правильні
Б тільки 1-й варіант правильний
В тільки 2-й варіант правильний
Г обидва варіанти неправильні
11. Утворення Галицької Соціалістичної Радянської Республіки відбулося...
А в результаті Акта злуки між УНР і ЗУНР
Б під час війни між Польщею і Радянською Росією
В після укладення Ризького мирного договору між Польщею і радянськими республіками
Г в результаті Чортківської офензиви
12. Укажіть подію, яка ознаменувала завершення збройної боротьби регулярних військ УHP за незалежність України.
А Другий зимовий похід військ УНР
Б Чортківська офензива
В бій під Крутами
Г розгром військ П. Врангеля
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підсумовує роботу учнів на уроці й оцінює результативність їхньої участі в ньому. Доцільно акцентувати також увагу на тому, якими є навчальні досягнення учнів за темою в цілому.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати повідомлення про одного з діячів української культури 1917—1921 рр. та визначити основні його здобутки.