Розробки уроків. Історія України. 10 клас. Суспільно-гуманітарний профіль
УРОКИ № 29—30 (42—43)
Тема. Узагальнення знань учнів за темою «Україна в Першій світовій війні (1914—1917 рр.)».
Мета: повторити, узагальнити, закріпити й оцінити знання, отримані учнями впродовж вивчення теми; розвивати їхні вміння і навички, сформовані на попередніх уроках; виховний аспект уроку реалізується внаслідок осмислення учнями розглянутих подій і формування позитивного емоційно-особистісного ставлення до них; спонукати учнів до подальшого поглиблення своїх знань.
Тип уроку: повторювально-узагальнюючий з елементами оцінювання знань учнів.
Обладнання: підручник, атлас, стінні карти, ілюстративний і дидактичний матеріал, що використовувалися впродовж вивчення теми.
Методичні рекомендації щодо проведення уроку-узагальнення наведені в розробці уроків № 7—8*.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель повідомляє учням тему, основні завдання уроку та знайомить із запланованими формами роботи.
II. ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
Учитель стисло нагадує провідні ідеї теми, основні процеси та явища історичного розвитку України, з якими учні познайомилися впродовж її вивчення.
• Вступна бесіда
1. Вивчення якої теми ви завершили? Якими є її хронологічні межі?
2. Які зміни відбулися у розглянутий період в різних сферах розвитку України?
3. Порівняйте процеси, що відбувалися в цей час у Європі та Україні.
• Запитання і завдання
1. Складіть перелік подій, пов’язаних із розвитком України в роки Першої світової війни, які ви вважаєте найважливішими. Обґрунтуйте свій вибір.
2. Поясніть значення понять і термінів: геополітика, репресії, концентраційний табір, Союз визволення України, Головна українська рада, депортація, тактика «спаленої землі», інтернування, біженство.
3. На історичній карті покажіть: а) українські землі, на які, відповідно до своїх геополітичних планів, висували претензії країни — учасниці Антанти і Троїстого союзу; б) як у роки Першої світової війни змінювалася лінія фронту на українських землях; в) місця, пов’язані з бойовим шляхом легіону (полку) Українських січових стрільців; г) які західноукраїнські землі були окуповані російськими військами у 1914—1917 рр.
4. Висловіть власне судження про місце України в планах воюючих сторін.
5. Як Перша світова війна вплинула на зростання української національної свідомості?
6. Проаналізуйте ставлення до війни українських громадсько-політичних діячів у Російській та Австро-Угорській імперіях. Якою є ваша оцінка їхньої діяльності?
7. Які з розглянутих подій економічного, політичного і соціально-культурного життя України в період Першої світової війни є основними, а які — другорядними? Обґрунтуйте свою точку зору.
8. На основі аналізу історичних джерел та власної дослідницько-пошукової діяльності охарактеризуйте вплив Першої світової війни на особливості життя вашого регіону.
• Тестові завдання за темою
1. Хто був автором декларації ТУП «Війна та українці»?
А М. Грушевський
Б С. Петлюра
В В. Винниченко
Г Д. Дорошенко
2. Яку організацію утворили 14 серпня 1914 р. у Львові українські політичні емігранти з Наддніпрянщини?
А Загальна українська рада
Б Головна українська рада
В Союз визволення України
Г «Карпато-Русский освободительный комитет»
3. Хто був першим керівником Тимчасового військового генерал-губернаторства Галичини і Буковини?
А Г. Бобринський
Б Ф. Трепов
В О. Брусилов
Г Л. Корнілов
4. У якому році відбувся бій за гору Маківку за участю Українських січових стрільців?
А 1914
Б 1915
В 1916
Г 1917
5. У якому році відбувся Брусиловський прорив?
А 1914
Б 1915
В 1916
Г 1917
6. Скільки осіб було мобілізовано в роки Першої світової війни до армії з Наддніпрянщини?
А 1,5 млн
Б 2,5 млн
В 3,5 млн
Г 4,5 млн
7. Скільки українців перебувало в австрійському концентраційному таборі Талергоф у листопаді 1914 р.?
А 2500
Б 5700
В 3700
Г 4500
8. Хто був першим головою Союзу визволення України?
А Д. Дорошенко
Б А. Жук
В Д. Донцов
Г М. Меленевський
9. Як називається примусове, за наказом державної влади, виселення осіб чи груп населення, а інколи й народів із місць постійного проживання?
А депортація
Б інкорпорування
В інтернування
Г асиміляція
10. У якому році було створено Перший полк УСС як самостійну військову одиницю в складі 55-ї австрійської дивізії?
А 1914
Б 1915
В 1916
Г 1917
11. Яку назву мав журнал, що був друкованим органом полку УСС?
А «Діло»
Б «Сурми»
В «Шляхи»
Г «Трембіта»
12. Якою була кількість селянських виступів у Наддніпрянщині в період від серпня 1914 до початку 1917 р.?
А близько 100
Б понад 160
В близько 200
Г понад 230
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підсумовує роботу учнів на уроці й оцінює її результативність. Доцільно також акцентувати увагу на тому, що опрацьований упродовж вивчення теми матеріал допоможе краще зрозуміти події Української революції, які розглядатимуться в наступній темі.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Повторити матеріал про те, що таке соціальні революції, та їхню роль у розвитку країн, де вони відбулися.