Розробки уроків. Історія України. 10 клас. Суспільно-гуманітарний профіль
УРОКИ № 27—28 (40—41)
Тема. Семінарське заняття за темою «Україна в Першій світовій війні (1914—1917 рр.)».
Мета: розвивати вміння учнів використовувати набуті знання й отримувати нові під час колективного обговорення проблем на семінарі; формувати в учнів якості полемістів і співбесідників, які володіють навичками доводити, аргументувати, відстоювати свою точку зору, знаходити консенсусні рішення з опонентами тощо; виховувати в них толерантне ставлення до тих, хто має думку, відмінну від їхньої.
Тип уроку: закріплення набутих знань, вмінь і навичок.
Обладнання: підручник, стінні карти, що використовувалися впродовж вивчення теми, матеріали для проведення семінару.
Методичні рекомендації щодо проведення семінару наведено у розробці уроків № 17—18 (27—28).
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель оголошує тему семінарського заняття, його основні завдання та інформує про порядок роботи.
II. СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ
• План
1. Україна на початку Першої світової війни: становище українців і плани воюючих сторін.
2. Воєнні дії на території України в роки війни.
3. Розвиток українського національного руху під час Першої світової війни.
4. Бойовий шлях легіону Українських січових стрільців.
5. Політика австро-угорської і російської влади щодо українців на територіях, де відбувалися воєнні дії.
6. Україна в умовах посилення кризи в Австро-Угорщині та Росії.
• Теми для повідомлень
1. Україна в геополітичних планах держав — учасниць війни.
2. Ставлення населення і українських громадсько-політичних діячів до війни.
3. Діяльність Головної української ради (Загальної української ради) у роки війни.
4. Діяльність Союзу визволення України.
5. Політика австро-угорського уряду щодо українців.
6. Окупаційна політика російської влади на українських землях в роки війни.
7. Життя на фронті й у тилу.
8. Роль і місце жінок у суспільстві під час війни.
9. Назрівання соціально-економічної та політичної кризи в Російській і Австро-Угорській імперіях.
10. Погляди і позиції лідерів українського руху в роки війни.
11. Формування передумов Української революції в роки Першої світової війни.
12. Вплив Першої світової війни на формування української національної свідомості.
III. ПІДСУМКИ СЕМІНАРУ
Учитель, підсумовуючи роботу учнів, аналізує й оцінює їхню участь у семінарі. При цьому необхідно звернути увагу, що його учасники оцінюються не за тим, скільки разів виступали (хоча це також важливо), а за рівнем компетентності своїх виступів.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до уроку-узагальнення за темою «Україна в Першій світовій війні (1914—1917 рр.)».