Розробки уроків. Історія України. 10 клас. Профільний рівень
УРОК №121
Тема. Наш край у 1900—1914 рр.
Мета: схарактеризувати особливості соціально-економічного, політичного й духовного життя населення краю в 1900—1914 рр. на основі дослідно-пошукової діяльності учнів; розвивати їхнє вміння порівнювати історичні явища, аналізуючи процеси, що відбувалися на території краю та інших регіонів України в цей період; виховний аспект уроку реалізується на підставі формування в учнів поваги до минулого своєї «малої Батьківщини».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу на основі аналізу власної дослідно-пошукової роботи.
Обладнання: підручник, стінна карта «Україна на початку XX ст.», атлас, ілюстративний і дидактичний матеріал.
Методичні рекомендації щодо проведення уроку «Наш край»
Проведенню уроку має передувати підготовча робота, під час якої учні із допомогою вчителя здійснюють дослідно-пошукову роботу, відвідують місцеві музеї, зустрічаються з краєзнавцями, готують повідомлення тощо. Уроки з історії рідного краю підсумовують проведену ними роботу та сприяють систематизації накопиченого до цього матеріалу. При цьому учні порівнюють розвиток свого регіону та інших українських земель у цей період.
Наведений у розробці матеріал допоможе вчителю організувати проведення цих уроків.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель інформує учнів про те, що вони розпочинають вивчення теми «Наш край (1900—1938 рр.)», оголошує тему й основні завдання уроку.
II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Матеріал уроку подається за такими основними блоками:
На початку XX ст. регіон, у якому ви проживаете, перебував у складі Російської або Австрійської імперії |
1. Покажіть на карті населений пункт, у якому ви проживаєте. На території якого району, області він розташований? 2. На території якого історико-етнографічного регіону він розташований? 3. Схарактеризуйте особливості адміністративно-територіального устрою цього регіону на початку XX ст. 4. Які населені пункти існували на той час у вашому регіоні? Порівняйте їх із тими, що існують сьогодні. Чи зазнали змін їхні назви, розміри? 5. Чи є у вашому краї населені пункти, які виникли на початку XX ст.? Назвіть їх і поясніть походження їхніх назв. 6. Яким був етнічний і соціальний склад населення вашого краю на початку XX ст.? |
Закінчення таблиці
Чимало змін відбувалося в господарському, соціальному житті українських земель цього періоду |
1. Що ви знаєте про особливості розвитку сільського господарства краю в ті часи? 2. Які сільськогосподарські культури переважно вирощувалися тоді у вашому регіоні? 3. Яким був стан промисловості й торгівлі? 4. Визначте спільне й відмінне в господарському житті краю порівняно з іншими регіонами України цього періоду. 5. Що вам відомо про соціальне становище в краї та соціальні протести населення, революційні події? 6. Відвідайте місцевий краєзнавчий (історичний) музей і підготуйте за його експозицією повідомлення про побут і повсякденне життя населення краю на початку XX ст. |
Початок XX ст. став добою формування багатьох нових явищ у культурному та духовному житті населення українських земель |
1. Що ви знаєте про вірування, звичаї та традиції населення вашого краю? 2. Які події, пов'язані з українським національним життям, відбувалися на території краю? 3. Назвіть імена діячів української культури цього періоду, що походили з вашого краю або проживали в ньому. Яким був їхній внесок у розвиток культури? 4. Які пам'ятки культури початку XX ст. є у вашому регіоні? Підготуйте розповідь про одну з них. 5. Визначте спільне й відмінне в духовному й культурному розвитку жителів краю порівняно з іншими регіонами України цього періоду. 6. У яких творах української літератури розповідається про тогочасну історію вашого краю або регіону, де він розташований? Яку інформацію про тогочасні події й життя населення можна отримати з них? |
III. ПІДСУМКИ УРОКУ
Учитель підсумовує роботу учнів на уроці, акцентує увагу на спільному й відмінному в розвитку місцевого регіону й України в цілому в 1900—1914 рр.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України