Уроки біології. Книжка для вчителя. 7 клас
Урок 30
Тема уроку: Тематичний контроль знань з теми «Різноманітність тварин: хребетні тварини»
Я насмілюсь стверджувати, що з усіх знань
Найкорисніше для нас знання природи, її законів.
Ж.-Б. Ламарк
Мета уроку: узагальнити знання та визначити рівень навчальних досягнень учнів з теми «Різноманітність тварин: хребетні тварини». Розвивати логічне мислення. Виховувати культуру оформлення письмової роботи.
Обладнання і матеріали: картки-завдання для тематичного контролю.
Тип уроку: узагальнення та контролю знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Поясніть епіграф. Чи пов’язаний він з темою сьогоднішнього уроку?
II. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Слова за хвилину». Робота в парах. Учні називають усі терміни і поняття, які вони запам’ятали, вивчаючи хребетних тварин. Протягом хвилини називає перший учень, протягом другої хвилини - другий і т. д.
IIІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: протягом тривалого часу ми працювали над темою, вивчаючи хребетних тварин. Нарешті настав час оцінити рівень знань, якого ви досягли.
IV. Тематична контрольна робота з теми «Різноманітність тварин (хребетні тварини)»
Приклад роботи.
Виконайте тестові завдання 1-6, виберіть одну правильну відповідь (кожна правильна відповідь - 1 бал).
1. Скелет побудований з хрящової тканини в
- А коропа дзеркального.
- Б акули білої.
- В ящірки прудкої.
- Г пінгвіна королівського.
2. В амфібій порівняно з рибами з’явились
- А зяброве дихання та довгий хвіст.
- Б легеневе дихання та п’ятипалі кінцівки.
- В щелепи для захоплення їжі.
- Г луска на шкірі та слиз.
3. Яка з тварин не належить до рептилій?
- А ящірка прудка
- Б вуж звичайний
- В гадюка степова
- Г саламандра плямиста
4. Чому зображений на малюнку птах не може літати?
- А не має крил
- Б не має кіля
- В має довгі ноги
- Г має довгу шию
5. Для якої групи хребетних тварин характерні такі ознаки: живуть у різних середовищах, мають шерстний покрив, дві пари кінцівок, вушні раковини, теплокровні.
- А амфібії
- Б рептилії
- В птахи
- Г ссавці
6. Розгляньте малюнок. Які продукти чи товари виробляє людина із цієї риби?
- А шкіру на шкіряні речі
- Б червону ікру для їжі
- В плавці на суп
- Г печінку на ліки
7. Утворіть пари між представником, зображеним на малюнку та групою хребетних, до якої він належить (2 бали).
- А хрящові риби
- Б кісткові риби
- В амфібії
- Г рептилії
- Д ссавці
8. Дайте коротку відповідь на запитання, закінчивши речення (кожна відповідь по 1 балу).
Форма тіла окуня ____ .
Шерсть - це ____ .
9. Укажіть, до яких груп хребетних тварин належать кажан і сова. Порівняйте цих тварин, зазначивши риси подібності та відмінності (2 бали).
V. Підсумки.
Підбиття підсумків роботи.
VI. Домашнє завдання.
Розпочати роботу над підготовкою міні-проекту «Способи живлення тварин», повторити матеріал теми «Вступ».