Розробки уроків 7-8 клас
УРОК 12
Воєнно-політичні події 1654-1657 рр.
Мета: охарактеризувати основні воєнно-політичні події Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої у 1654-1657 рр.; розглянути причини зміни гетьманом зовнішньополітичної орієнтації; скласти історичний портрет Богдана Хмельницького; розвивати навички роботи в парах змінного складу; формувати просторову, хронологічну, логічну, інформаційну, мовленнєву, аксіологічну компетентності; формувати міжособистісні стосунки в учнівському колективі через співпрацю в парах змінного складу; виховувати почуття патріотизму на життєвому прикладі Б. Хмельницького.
Обладнання уроку: Історія України. 8 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл. / О. В. Гісем, О. О. Мартинюк. — Х.: Ранок, 2008. — 256 с.; Атлас з історії України (ХVІ-ХVІІІ ст.).
8 клас. — К.: Інститут передових технологій, 2010; історична карта «Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ ст.»; карта-схема уроку; документальний фільм «Останній злет» (нариси з історії України «Невідома Україна»).
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть: характеризувати основні воєнно-політичні події Національно-визвольної війни у 1654-1657 рр.; давати історичну оцінку діяльності видатного полководця, дипломата, першого гетьмана Української козацької держави Б. Хмельницького; показувати на карті напрями найважливіших козацьких походів та місця битв 1654-1657 рр.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Запитання
1. Яка історична подія була провідною на попередньому уроці?
2. Чому так різняться оцінки україно-московського договору?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Сьогодні ми дізнаємося з вами про події останнього періоду Національно визвольної війни, розглянемо причини невдач військової кампанії 1656-1657 рр., звістка про яку прискорила смерть хворого гетьмана Б. Хмельницького.
1655 рік був складним як для України, так і для Польщі. Внутрішнє становище Польщі надзвичайно погіршилося. Розпочався період занепаду і розбрату, названий польськими істориками «потопом». У липні 1655 р. на територію Польщі вторглися війська Швеції — її давнього суперника у боротьбі за Балтійське узбережжя Східної Прусії. Похід шведського короля на Польщу збігся в часі з наступом україно-московських військ на територію Білорусії. Польська армія склала зброю перед шведами.
Московський уряд, наляканий успіхами Швеції, пішов на примирення з Польщею та укладення на початку грудня 1656 р. перемир’я у місті Вільно.
Перегляд документального фільму «Останній злет».
ІV. вивчення нового матеріалу
Оголошення теми та очікуваних результатів уроку.
Інструктаж з роботи, розподіл матеріалу
Учні класу діляться на 4 групи. Між ними розподіляється зміст підручника за планом (параграф № 19). Учні отримують карту-схему уроку із записаними ключовим й творчим запитаннями.
Ключове запитання
Які події стали визначальними 1654-1657 рр.?
Творчі запитання і завдання
1. Чого вчить історія дипломатичних відносин часів війни?
2. Оцініть діяльність Б. Хмельницького.
Робота в парах змінного складу
Діяльність вчителя |
Діяльність учнів |
1. Учитель консультує учнів та перевіряє складені ними запитання. 2. Учитель приймає відповіді від учнів, які обмінялись інформацією з іншими |
1. Учні опрацьовують відповідну частину підручника, складають по 5 запитань і формулюють відповіді. Заповнюютькарту-схему. 2. Учні, які склали запитання за новим матеріалом, відповідають вчителю. 3. Взаємообмін інформацією з тими парами, які складали запитання до інших частин параграфа. Відповіді вчителю |
V. Підсумки уроку
Завдання
1. Використовуючи карту-схему, охарактеризуйте основні воєнно-політичні події Національно-визвольної війни у 1654-1657 рр.
2. Покажіть на карті напрями найважливіших козацьких походів та місця битв 1654-1657 рр.
3. Які почуття залишились у вас після вивчення останнього періоду війни?
4. Із чим вони пов’язані?
5. У чому, на вашу думку, історичне значення діяльності Б. Хмельницького?
VІ. Оцінювання
Під час оцінювання учитель враховує:
• заповнення карти-схеми уроку;
• обсяг виконання домашнього завдання;
• активність та результативність роботи в парах;
• рівень засвоєння матеріалу відповідно до очікуваних результатів уроку.
VІІ . домашнє завдання
1. Прочитати § 19, дати відповіді на запитання і завдання.
2. До уроку узагальнення:
1) підготувати відповіді на творчі питання, а також повторити відповіді на ключові питання до всіх уроків теми;
2) підготуватися до семінару за темою «Богдан Хмельницький — людина, полководець, політик, дипломат».
Додаток
Прогнозований вигляд карти-схеми Див. с. 87.
Цей контент створено завдяки Міністерству освіти і науки України