Розробки уроків 6 клас

УРОК 56. ВИНИКНЕННЯ ХРИСТИЯНСТВА

Мета: познайомити учнів з історією виникнення християнства, ученням Ісуса Христа, причинами швидкого поширення християнської релігії; вдосконалювати навички роботи з підручником та історичними текстами, порівняльними таблицями; знайомство й закріплення нових понять: «монотеїзм», «фарисеї», «апостоли», «церква», «Старий Заповіт», «Новий Заповіт», «Біблія», «толерантність».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, історичні тексти, історичний атлас, ілюстрації.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація знань

Вчитель заслуховує твори учнів «Один день з життя Давнього Риму».

Бесіда за питаннями

• Назвіть найбільш відомі споруди міста Давнього Риму.

• Яким було їхнє призначення?

• Які з них збереглися до нашого часу?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель проводить бесіду з учнями за питаннями

1. Пригадайте, що таке релігія.

2. Які релігії з курсу історії Стародавнього світу вам уже знайомі?

3. Поясніть терміни: «політеїзм», «язичники», «монотеїзм»?

4. Як римляни ставилися до представників інших релігій?

Учитель. А от коли у І ст. н. е. на території Римської імперії почала поширюватися нова, християнська, релігія, влада поставилася до тих, хто її сповідував, з підозрою. Більше того, розпочалися ініційовані владою гоніння й жорстокі переслідування християн.

Проблемне питання

• Чому римська влада переслідувала християн, виявляючи толерантність (терпимість) до представників інших релігій?

ІІІ. Викладення нового навчального матеріалу

Виникнення християнства

Учитель. У нашій країні сьогодні найбільш поширеною релігією є християнство. Що вам відомо про цю релігію?

Робота методом «Мозкового штурму».

Як правило, учні в цілому мають уявлення про місце і час виникнення цієї релігії.

Учитель. Яка книга є священною для християн, де відтворено суть цієї релігії? (Відповіді учнів.) Учитель уточнює, що Біблія складається з двох частин — Старого і Нового Завітів. У Старому Завіті міститься історія єврейського народу, а також його сусідів — філістімлян, фінікійців, ассирійців, вавилонян. Новій Завіт розповідає про народження, життя, смерть та воскресіння Ісуса Христа.

Життя мільйонів жителів величезної Римської імперії було важким, сповненим страждань і злиднів. Вони молилися східним, еллінським і римським богам, але боги не допомагали їм. У І ст. н. е. спочатку на землях Давньої Палестини, а згодом і по всій території імперії серед простих людей поширилися чутки, що незабаром прийде до них добрий і справедливий Бог, який захистить пригноблених і стражденних людей. Цей Бог уже був на землі й жив як проста людина. Його життя описувалося в рукописних сувоях — Євангеліях (грецькою — «блага, добра звістка»). Євангелія склали основу другої частини Біблії — Нового Завіту.

Ісус Христос

Вчитель заслуховує повідомлення про життя Ісуса Христа, які учні підготували за завданням учителя заздалегідь.

Бесіда за питаннями

1. Чому люди чекали й вірили у появу Месії?

2. Коли і де з’явився на світ Ісус Христос?

3. Які існують перекази про народження Ісуса Христа?

4. Що означають імена «Христос» та «Месія»?

5. Чого навчав людей Ісус Христос?

6. Що вам відомо про смерть і воскресіння Ісуса Христа?

Перші християнські общини та церкви

Самостійна робота з підручником.

Ставленння римської влади до християн

Самостійна робота в парах з історичними документами.

«Що думали римляни про християн?» — уривок з твору Цельса «Правдиве слово» та тексту «Переслідування християн», складеному в наш час.

Вчитель пропонує прочитати документи та відповісти на питання до них.

«Що думали римляни прохристиян » — уривок з твору Цельса «Правдиве слово»

З’явилася нова порода людей, що тісно поєдналася проти всіх існуючих релігійних і громадянських установлень, людей, яких переслідує суд, які, проте, хизуються ненавистю всіх інших до них, християн.

Серед міфів і переказів, запозичених у різних народів, у християн переважають розповіді про дивовижних чудотворців.

Ось що вони говорять: хай до нас не вступить жодна освічена, жодна мудра, жодна розумна людина. Все це у них вважається поганим. Але якщо неук безрозсудний, неповнолітній, то нехай він сміливо прийде до них. Вважаючи тільки такого роду людей гідними свого бога, вони, вочевидь, хочуть навернути лише малолітніх, нікчемних, неосвічених, рабів, жінок і дітвору.

Питання

1. Пригадайте, які міфи та перекази любили римляни, які герої їм подобалися.

2. Поясніть, чому римлян дивували християнські міфи та перекази.

3. Як сприймали римляни «нову породу» людей?

4. Припустіть, чи належав сам автор тексту до християн, наведіть аргументи.

Сучасний текст «Переслідування християн» Християнська віра забороняла своїм прихильникам брати участь у відправленні культів будь-яких релігій, а більшість подій у римському суспільному житті були пов’язані з необхідністю принесення жертв римським богам і вшанування бога-імператора. Християни відмовлялися брати в цьому участь, що викликало не тільки недовіру влади, але й ненависть римлян.

Так, за часів правління Нерона християнську общину звинуватили у підпалі Рима. Почалися гоніння. Перших християн цькували собаками та дикими звірами на аренах цирку, розпинали на хресті, спалювали живцем.

Питання

1. Як християни порушували норми суспільного римського життя та чому?

2. У чому виявлялася ненависть римлян до перших християн?

ІІІ. Закріплення знань

Історичний диктант

1. Що, згідно з віруванням християн, становило безсмертну частину людської істоти? (Душа)

2. Назвіть імена учнів Ісуса, що записали розповіді про його життя та вчення. (Лука, Матфей, Марк, Іоанн)

3. Грецьке слово, яке в перекладі означає «посланник», яким називали учнів Христа. (Апостол)

4. Як звали мати Ісуса? (Марія)

5. Хто передбачив народження Ісуса? (Волхви)

6. Ім’я учня Ісуса, що зрадив його. (Іуда)

7. Рятівник, Божий посланець. (Месія)

8. Іудейські жерці, які домагалися страти Ісуса Христа. (Фарисеї)

9. Місто, де почав проповідувати Ісус Христос. (Галілея)

10. Римський імператор I ст., який наказав піддати християн тортурам і тратам. (Нерон)

11. Місце страти Ісуса Христа. (Голгофа)

12. Як називається частина Біблії, куди увійшли Євангелія — оповіді про життя Ісуса Христа? (Новий Заповіт)

IV. Підбиття підсумків роботи. Оцінювання

V. Домашнє завдання

Опрацювати відповідний параграф підручника; почати підготовку до тематичного оцінювання. Знайти значення крилатих висловів із Біблії.

• «Побиття немовлят».

• «Манна небесна».

• «Поцілунок Іуди».

• «Тридцять срібників».

• «Нести свій хрест».



Підтримати сайт і наші Збройні Сили можна за посиланням на Buy Me a Coffee.