Розробки уроків 6 клас
УРОК 49. РИМСЬКА РЕСПУБЛІКА У V - СЕР. ІІІ СТ. ДО Н. Е.
Мета: дати уявлення про характер влади часів Римської республіки; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити висновки та узагальнення відповідно до віку учнів; працювати з текстом підручника, складаючи під керівництвом вчителя, опорні конспекти, таблиці, простий план; виховувати повагу до здобутків правової і політичної культури Давнього Риму.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття: «держава», «монархія», «імперія», «поліс», «демократія», «цар», «сенат», «курії», «куріатні комісії», «триби», «патриції», «плебеї», «вето», «трибуни», «республіка».
Обладнання: тематична карта «Зростання Римської держави у ІІІ ст. до н. е. — ІІ ст. н. е.», атласи з історії Давнього світу.
ХІД УРОКУ
Підготувати біля тематичної карти повідомлення «Географічне положення Італії та її природні умови порівняно з Грецією».
Понятійна розминка у формі гри «Сильна ланка»
№ |
Питання |
відповідь |
1 |
Суспільство, якому притаманна наявність органів влади та законів |
Держава |
2 |
Рівень розвитку суспільства на час створення держави |
Цивілізація |
3 |
Держава, в якій влада належить одній людині |
Монархія |
4 |
Держава, створена шляхом завоювань |
Імперія |
5 |
Види монархій |
Обмежена й необмежена |
6 |
Поселення рільників і скотарів у Греції |
Поліс |
7 |
Місто-держава в Греції |
Поліс |
8 |
Вміння керувати державою |
Політика |
9 |
Влада найкращих |
Аристократія |
10 |
Народовладдя |
Демократія |
11 |
Влада декількох |
Олігархія |
12 |
Колективний орган управління досвідчених людей |
Рада старійшин |
13 |
Рада старійшин в Афінах |
Ареопаг |
14 |
Рада старійшин у Спарті |
Герусія |
15 |
Орган влади, в якому беруть участь усі дорослі чоловіки |
Народні збори |
16 |
Нововведення, зміни в державі |
Реформи |
17 |
Суспільство, яке придушує розвиток |
Тоталітаризм |
Висновок. Таким чином, народи давнього світу створили різні форми держав, елементи яких використовуються і в наш час.
Готуються повідомлення «А» — «Легенда про заснування Рима» та «Б» — «Правління перших царів».
Виступ біля карти.
Постановка завдання перед виступами «А» — «Легенда про заснування Рима» і «Б» — «Правління перших царів»: під час виступів записати у зошит основні поняття та прізвища згаданих осіб, користуючись відповідним матеріалом підручника.
Основні поняття та особи
«А» |
«Б» |
Троянська війна |
Латиняни |
Еней |
Сабіняни |
Латин |
Капітолій |
Лавінія |
Етруски |
Альба-Лонга |
Роди |
Нумітор |
Курії |
Ромул |
Триби |
Рем |
Фамілії |
Тібр |
Цар |
Палатин |
Сенат |
Рим |
Народні збори |
Сенекс |
|
Куріатні комісії |
Висновок. Таким чином, у Давньому Римі в результаті об’єднання племен та еволюції їх суспільних відносин утворилася держава у формі обмеженої монархії, яка не виправдала себе.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
План нового матеріалу (запис у зошит)
1. Боротьба плебеїв і патриціїв у Римі.
2. Завоювання Римом Італії.
3. Римська республіка: організація влади і римське суспільство.
ІІІ. Опрацювання нового навчального матеріалу
1. Боротьба плебеїв і патриціїв у Римі
Складання опорної схеми під керівництвом вчителя, використовуючи відповідний матеріал підручника.
На дошці заповнити схему «Населення Італії».
Висновок. У результаті протистояння патриціїв і плебеїв в Римі остаточно сформувалася республіка.
Опрацювання відповідного матеріалу підручника.
Завдання групам
1-а група. Початок війни римлян з етрусками.
2-а група. Війна з галами, перемога римлян.
3-я група. Боротьба з саммітами, поразка римлян.
4-а група. Перемога над саммітами та галами.
5-а група. Боротьба з грецькими колоністами.
6-а група. Підкорення всієї Італії.
7-а група. Войовничий характер Римської республіки. Складання таблиці, використовуючи основні поняття.
Висновок. Таким чином, в результаті підкорення Римом усієї Італії сформувалася республіканська форма правління, яка за своїм устроєм мала спільні ознаки з грецьким полісом та відрізнялася способом організації влади.
У Римі відбувся перехід від монархічної форми правління до республіканської як до більш прогресивної.
1. Які питання на сьогоднішньому уроці були основними?
2. Які форми роботи були використані в процесі уроку?
3. Як же розвивалася Римська держава в V — сер. ІІІ ст. до н. е.?
4. Чого ви навчилися на сьогоднішньому уроці?
5. Назвіть сучасні держави з республіканською формою правління.
1. Чи досягли ми поставленої мети?
2. Виставлення оцінок.
Опрацювати відповідний матеріал підручника. Опрацювати нові поняття, скласти три речення із запропонованими словами.
• Громадяни, сенат, виборний орган.
• Патриції, плебеї, народні трибуни.
• «Закони дванадцяти таблиць», консул, шлюб.