Розробки уроків 5 клас
ТЕМА 4. УКРАЇНА В ХІХ-ХХ СТ.
УРОК 24. ПОЧАТОК НАЦІОНАЛЬНОГО ВІДРОДЖЕННЯ
Мета уроку: сформувати уявлення про національний рух в українських землях в першій половині ХІХ ст.; поглибити знання життя і творчості Т. Г. Шевченка, поглибити розуміння його ролі в історії нашого народу; вдосконалювати навички самостійної роботи з історичною інформацією, аналізу фактів і подій; продовжити формування уміння роботи з картою, таблицею, схемами, встановлювати логічні зв’язки; виховувати шанобливе ставлення до видатних представників українського народу.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування умінь та навичок
Обладнання: Власов В., Данилевська О. Вступ до історії України. Підручник для 5 кл. (2005 р.); історичний атлас; робочий лист із завданнями на урок для кожного учня.
ХІД УРОКУ
II. Актуалізація знань, умінь та навичок учнів
Учні виконують завдання № 1 робочого листа.
Учитель. Таким чином, кінець XVIII ст. став часом остаточного занепаду українського державного життя.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні ми з вами починаємо вивчення нової теми «Україна в ХІХ—ХХ століттях». На цьому уроці ми розглянемо, як впливало на розвиток українських земель перебування під владою Російської та Австрійської імперій, з’ясуємо причини посилення українського національного руху в цей період, познайомимося з найбільш яскравими представниками українства, що започаткували національне відродження України в першій половині ХІХ ст.
Робота з картою
Учитель. Відкрийте карту в історичному атласі на С. 26 і дайте відповіді на наступні питання:
1. Назвіть історико-географічні області (землі) України.
2. У складі яких держав опинилися українські землі на початку ХІХ ст.?
3. Які українські історико-географічні області (землі) опинилися в складі Російської імперії?
4. Які українські історико-географічні області (землі) потрапили під владу Австрійської імперії?
IV. Вивчення нового матеріалу, формування умінь та навичок
Будителі України
Робота з текстом підручника і таблицею
Учитель. Щоб дізнатися про тих, хто започаткував процес українського національного відродження, ви прочитаєте текст у підручнику на С. 137— 138, після чого ви маєте заповнити пропуски в таблиці. (Завдання № 2робочого листа)
Життя і творчість Тараса Шевченка
Робота зі схемою
Учні, прочитавши в підручнику матеріал про життя Т. Г. Шевченка (С. 139—140) та використовуючи знання, одержані на уроках української літератури, виконують завдання № 3 робочого листа.
Учитель пропонує учням, використовуючи матеріал уроку, розв’язати кросворд «Національне відродження в Україні у XIX ст.». (Завдання № 4 робочого листа)
VІ. домашнє завдання
Опрацювати відповідний матеріал підручника. Дати, що наведено в матеріалі параграфа, нанесіть на стрічку часу.
Робочий лист до уроку 24 «Початок національного відродження»
Завдання № 1
Співвіднесіть дати і факти.
Відповіді: 1 г; 2 б; 3 а, 4 в.
Завдання № 2
Заповніть пропуски у наведеній таблиці.
Представники національного визвольного руху |
Форми діяльності |
|
1 |
Написав і видав у 1798 р. перший твір сучасною українською літературною мовою — поему «...» . |
|
2 |
Маркіян ... , ... Вагилевич та Яків Головацький |
Утворили просвітницьку організацію «Руська ...», визначною їх заслугою стало видання у 1836 р. народною мовою «... Дністрової» |
3 |
Тарас ... |
У 1840 р. вийшла друком його поетична збірка «...», що стала взірцем поетичної творчості, палким закликом до повалення чужоземного ярма |
4 |
Кирило-... товариство |
Постало у 1846 р., ставило на меті звільнення українського народу від кріпацтва і духовного гніту. До його складу входив видатний український поет, автор поетичної збірки «Кобзар» |
Завдання № 3
Розташуйте наведені речення в логічній послідовності. Проставте у ланцюжку номери речень у відповідному порядку.
1. Остаточне рішення будь-що стати художником визріло у нього в Києві, куди він поїхав зі своїм паном. Тарас побував на Хрещатику, оглянув Золоті ворота, Києво-Печерську лавру, собор Святої Софії, і від побаченого підліткові захопило дух.
2. У 1840 році окремою книжкою під назвою «Кобзар» вийшли Шевченкові поезії та поеми «Кобзар» став для України Великоднім святом.
3. Після викупу з кріпацтва Тараса було зараховано до Академії мистецтв. Він стає одним із найулюбленіших учнів видатного російського художника Карла Брюллова.
4. По закінченні слідства на Шевченка було накладено аж чотири покарання: заслання до Оренбурга безстрокове, заслання рядовим солдатом, заборона писати і малювати.
5. Вшанування пам’яті великого Кобзаря в нашій країні стало щорічним і всенародним. Йому відкрито пам’ятники в Києві, Каневі, Харкові, інших містах України. Могилу великого Тараса оголошено національним музеєм-заповідником, відкрито Державний музей Т. Г. Шевченка...
6. 22 квітня 1838 р. Шевченко відчув себе щасливим, бо став вільною людиною: «Живу, учусь, нікому не кланяюсь і нікого не боюсь», — писав Тарас до брата у листі.
7. У Києві Тарас Григорович вступив до Кирило-Мефодіївського братства, таємної організації, що поширювала ідеї єдності усіх слов’янських народів, виступала за ліквідацію кріпацтва, за національне визволення українського народу.
8. Нарешті, в серпні 1857 року, Шевченка відпустили. Радісне почуття волі переповнило серце вчорашнього солдата-каторжанина.
9. Ніч минула в муках. Він уже не говорив, бо кожне слово коштувало йому неймовірних зусиль. А вдосвіта 10 березня 1861 року Тараса Григоровича Шевченка не стало.
10. Малий Тарас був хлопцем моторним, веселої вдачі і чутливий до всякого горя. Незмірно любив Шевченко народні пісні, переймав їх з першого разу і знав без ліку.
Прочитайте текст складеного біографічного оповідання. Дайте йому назву.
Завдання № 4
Розв’яжіть кросворд «Національне відродження в Україні у XIX ст.».
По горизонталі:
1. Автор, поеми «Енеїда» та п’єси «Наталка Полтавка».
2. Вищий навчальний заклад, який був заснований у Харкові у 1805 році.
3. Місто, в якому в 1834 році було відкрито університет Святого Володимира.
По вертикалі:
1. Місто, яке стало колискою національного відродження України у першій половині XIX ст.
2. Видатний український, художник, автор широко відомої поетичної збірки «Кобзар».
3. Історико-географічна область в Україні, центром якої є місто Луцьк.